R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41832259 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Zjechali prawie całą Europę
i ścigali się w całej Polsce

 
Chodzieżanie stanowią siłę krajowego MTB
 

Podczas chodzieskiej gali rowerowej. 18 października 2021.
Fot. Piotr Kurek
 
Istnieją 15 lat. Chodzieskie Towarzystwo Rowerowe, bo o nim mowa, powstało w 2006 roku. Zakładało je 17 osób, w tym dwie panie. Dziś zrzesza ono 47 fanów dwóch kółek. Przeważają mężczyzni.
 
Jego członkowie w ubiegłym roku, jak skrupulatnie policzyli, przejechali na swych rowerach 88 tysięcy kilometrów. Najwięcej w Polsce, ale w minionych latach zjechali prawie całą Europę. Pozostały im jeszcze dwa kraje do poznania: Portugalia i Belgia. Mówią zgodnie, że te braki w pedałowaniu po Starym Kontynencie zostaną w nieodległym czasie nadrobione.
 
Polskę poznawali przez minionych piętnaście lat dokładnie. Maratony Czesława Langa i Skandii sprawiły, że Roman Kołodziejczyk i Maciej Pawiński i ich koledzy ścigali się w Białowieży, Rzeszowie, Nałęczowie, Warszawie, Gdańsku, Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Lublinie, Białymstosku i wszędzie tam, gdzie w latach 2007-2019 odbywały się imprezy MTB organizowane przez wicemistrza olimpijskiego z Moskwy i prezesa Skandii Pawła Ziembę.
 
Ciągnęła ich także chęć sprawdzenia swych sił w innych imprezach kolarstwa górskiego w Polsce. Zmieniali swe rowery, ciągle na lepsze, stroili się w coraz lepsze spodenki i koszulki kolarskie. Mieli wsparcie miejscowych sponsorów i chodzieskiej władzy.
 
Promowali przez lata Chodzież, jej okolice i współorganizowali imprezy kolarskie u siebie. Lang Team gościł tutaj aż pięć razy (w latach 2007-2011), Wojciech Gogolewski wielokrotnie, od dwóch lat przeprowadzają prestiźowe imprezy z cyklu Grand Prix Kaczmarek Electric. I dbają o to, by zielona przestrzeń wokół miasta i wzniesienia (góry) Gontyniec była dobrze wykorzystana przez elitę MTB i zwykłych rowerzystów.
 
Mają swe ulubione marki rowerów, pokonują na nich nawet ponad 10 tysięcy km w roku (przoduje Daria Kasztarynda). Jak dokładnie się policzyli, 35 procent członków Chodzieskiego Towarzystwa Rowerowego ma 1 rower, 26 procent - dwa, 32 procent - trzy i 6 procent - cztery. Nie tylko kręcą kilometry, także biegają, morsują, pływają a nawet ćwiczą umysł grą w szachy.
 
Są zgranym towarzystwem, któremu od ponad ośmiu lat (31 stycznia 2013) przewodzi Łukasz Sędłak. Ma wsparcie w Pani Darii, może liczyć na pomoc miejskiej i powiatowej władzy, także leśników, strażaków i miejscowego biznesu.
 
Działają od 15 lat. Za nimi dziesiątki imprez i wrażeń. Mają dokumentację swej społecznej pracy, mnóstwo zdjęć, kroniki. Dzięki nim w ostatnich kilku latach do kolarstwa trafiło wiele utalentowanych fanów MTB: Bartek Kołodziejczyk (syn Romana), Filip Jeleniewski, Michał Gehrke i Mateusz Beczek. To także Daria Kasztarynda. która z powodzeniem rywalizuje na najdłuższych dystansach w maratonach MTB.
 
Zbigniew Fórman jest jednym z najstarszych członków, Piotr Witkowski (wiceburmistrz Chodzieży) należy do grona założycieli Chodzieskiego Towarzystwa Rowerowego, jak Roman Kołodziejczyk, Maciej Pawiński, Janusz Smaruj, Marek Zatt i Piotr Ziebarth. Dołączają do nich młodzi ludzie, którzy chcą się sprawdzić sportowo na rowerach górskich i coś dobrego zrobić dla innych.
 
                                   Piotr Kurek
 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL