R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41632049 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Prezydent Poznania na rowerze

 

Kolarski wyścig VIP-ów w Chociczy Małej


Kolarski wyścig VIP-ów pod Wrześnią. 26 maja 2018.
Fot. Piotr Kurek

Ryszard Szurkowski, polski kolarz wszech czasów, był dobrym duchem sobotniej imprezy kolarskiej w Chociczy Małej pod Wrześnią. I uczestnikiem wyścigu VIP-ów, który miał ubogacić klimat i nastrój tego sportowo-rekreacyjnego wydarzenia.

Organizatorzy ustalili, że Bardzo Ważne Persony na swych rowerach pojadą pięć rund o długości prawie 6 kilometrów każda. Ale, biorąc pod uwagę niemiłosierny upał, stanęło na tym, że ten dystans do przejechania będzie skrócony.

Dwadzieścia dwie osoby, w tym trzy panie, stanęły na starcie. Większość z nich to ludzie kolarstwa.


Prezydent miasta Poznania Jacek Jaśkowiak podczas sobotniego wyścigu w Chociczy Małej pod Wrześnią.
Fot. Szymon Piotr Rewers

Ryszard Szurkowski ma 72 lata i nadal znajduje się w znakomitej formie sportowej. Pięćdziesiąt lat temu, w roku 1968, zaczynał swą wielką karierę kolarską i drogę do sławy. Zdobył tytuł mistrza świata w Barcelonie (1973), wygrał cztery razy Wyścig Pokoju, 700 razy stawał na podium - 350 wygranych wyścigów. Był uczestnikiem i srebrnym medalistą dwóch igrzysk olimpijskich: w Monachium (1972) i Montrealu (1976). W latach 70-tych XX wieku, tak na dobrą sprawę, był sportowym półbogiem naszego kraju.

Pan Ryszard jest nadal obecny w polskim kolarstwie. Co roku uczestniczy w Tour de Pologne, w okolicach Świebodowa na Dolnym Śląsku (gdzie się urodził) współorganizuje rajdy rowerowe. I chętnie przyjeżdża na takie sympatyczne imprezy, jak ta 26 maja w Chociczy Małej pod Wrześnią.


Bogusław Malke wygrywa, za nim Romuald Szaj, Anna Harkowska i Ryszard Szurkowski.
Fot. Szymon Piotr Rewers

Anna Harkowska, polska kolarka, jest pięciokrotną srebrną medalistką paraolimpijską z Londynu (2012) i Rio de Janeiro (2016).

Kazimierz Gogolewski w młodości był kolarzem, później trenerem. Zakładał z powodzeniem klub kolarski w Kórniku, który z sukcesami prowadzi obecnie Robert Taciak. Pan Kazimierz regularnie startuje w maratonach MTB i w kategorii 60 lat i więcej zwycięża i praktycznie nie schodzi z podium.

Piotr Miśkiewicz jest człowiekiem biznesu. Prowadzi firmę BCM Nowatex, która w Puszczykowie szyje stroje kolarskiej nawyższej jakości. I regularnie siada na rower, objeżdżąjąc sam lub w towarzystwie przyjaciół piękne tereny Wielkopolskiego Parku Narodowego.


Już po wyścigu. Przyjacielska przejażdżka.
Fot. Szymon Piotr Rewers

Ryszrad Pawlak jako nastolatek był kolarzem, później trenerem Klubu Sportowego Stomil Poznań. Wychował całą plejadę znakomitych kolarzy - Janusz Kowalski, Andrzej Kaczmarek, Tadeusz Krawczyk, Zdzisław Obiegała, Artur Spławski i wielu innych. Pan Ryszard jest obecny w polskim kolarstwie ponad 60 lat.

Krzysztof Kozanecki i Clemens Ujeski są przyjaciólmi i ludźmi biznesu. Kochają kolarstwo i od lat przyjaźnią się z Ryszardem Szurkowskim.

Wojciech Pawlak jest adwokatem i prezesem Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów. Wiecznie uśmiechnięty i pogodny, rówieśnik Czesława Langa, od dziesięcioleci jest dobrym kumplem poznańskich cyklistów.

Romuald Szaj jest prezesem Wielkopolskiego Towarzystwa Cyklistów. W młodości był szosowcem, od kilku lat organizuje z powodzeniem czwartki kolarskie i także inne wyścigi na torze samochodowym "Poznań".

Jacek Jaśkowiak jest od listopada 2014 prezydentem miasta Poznania. Zawsze był i jest obecnie w znakomitej formie sportowej. Potrafi zmierzyć się, jak równy z równym, na pięści z Dariuszem Michalczewskim. Biega na nartach i jeździ na rowerze. Jako włodarz Grodu Przemysła bierze udział (już trzy razy - 2015, 2016 i 2018) w noworocznych (zawsze 1 stycznia o godzinie 13.00) spotkaniach rowerzystów nad poznańskim jeziorem Rusałka, które w tym miejscu organizuję już od osiemnastu lat.


Na prowadzeniu Anna Harkowska.
Fot. Szymon Piotr Rewers

Wymieniłem dziesięć osób z 22, które w sobotni czas ścigały się na rowerach wokół niedawno zbudowanego od podstaw zakładu Volkswagena pod Wrześnią. Wszystkie one jechały nie spacerkiem, ale z dużym wydatkiem energii. Aktywna była Anna Harkowska, także Ryszard Szurkowski.

Najszybciej finiszowal Bogusław Malke, były kolarz Lecha Poznań. Za nim przyjechali Romuald Szaj, Anna Harkowska, Ryszard Szurkowski, Janusz Węcławiak, Waldemar Nowacki. To pierwsza szóstka. Zwycięzca pedałował po swój sukces 28 minut 10 sekund.

Z kronikarskiego obowiązku informuję, że w tym sympatycznym ściganiu uczestniczyli także: Beata Kaniewska, Beata Tomczak, Robert Suchorski, Lech Zybała, Marek Panowicz, Kazimierz Słomiński, Hubert Gruszczyński, Alfred Sondel i Jacek Janyska.

Tak sobie myślę, że za rok wyścig kolarski pod Wrześnią znów się odbędzie, i że wymienione osoby oraz inne ponownie ubogacą wielce sympatyczne sportowe wydarzenie. Jego organizatorem było Starostwo Powiatowe we Wrześni z jego szefem Dionizym Jaśniewiczem.


                                         Piotr Kurek 
  

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL