R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41888499 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Jakub Najs triumfował w Kąkolewie

 

Samoloty i rowery w jednym miejscu


Start i meta wyścigu kolarskiego zlokalizowana została na cywilnym lotnisku Kąkolewo pod Grodziskiem Wielkopolskim.
Fot. Piotr Kurek

To była niezwykła impreza kolarska. Jej odmienność od innych polegała na tym, że odbyła się na lotnisku Kąkolewo. W sobotę ponad 100 osób rywalizowało (wliczając także młodzików i dzieci) w "Grodziskiej Pętli". Na dystansie 30 km, głównym, triumfował Jakub Najs (Dar-Bud Team) - mieszkaniec Grodziska Wielkopolskiego.

Na pomysł zorganizowania wyścigu kolarskiego, na rowerach górskich, w tym miejscu wpadły władze miasta z jego burmistrzem Piotrem Hojanem na czele. Od koncepcji do realizacji doszło stosunkowo szybko i oto w sobotę na asfaltowym pasie startowym lotniska w Kąkolewie stanęło ponad 100 chętnych do sportowej rywalizacji.

Punktualnie o 16 ruszyli w drogę startujący na 30 km. Kilkaset metrów po prostej lotniska i dalej juź po lesie. 150 znaków niebieskich wskazywało im drogę. Już na początku uformowała się kilkuosobowa czołówka. I tak było do osiemnastego kilometra. – Zdecydowałem się wówczas na odskok na jednym z podjazdów - mówił za linią mety Jakub Najs. – Zyskałem kilkanaście sekund przewagi i utrzymałem ją do końca - podkreśla zawodnik z Grodziska Wielkopolskiego, rocznik 1994.


Jakub Najs - zwycięzca wyścigu i siostry Kostańskie: z lewej Dorota, z prawej Beata. W tle z lewej strony burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan.
Fot. Piotr Kurek

Na końcową kreskę wjeżdżał wielce rozpromieniony. Wygrał u siebie, gdyż Kąkolewo leży kilka kilometrów od jego miasta zamieszkania. Oklaskiwali go kibice i najbliższa rodzina. 30 kilometrów pokonał w 55 minut 2 sekundy ze średnią prędkością 32,7 km/h.

Drugie miejsce open wywalczył Piotr Jabłoński (Hunters Team), też z Grodziska Wielkopolskiego. Dziesięć lat starszy od zwycięzcy zawodnik uzyskał wynik 00:55:23. Bartosz Jędrzejczak z Poznania (Vezuvio Team) był trzeci - 00:57:54.

Magdalena Kroma z Nowego Tomyśla (Team Berotu) była 15. na mecie i pierwsza wśród pań. Sklasyfikowano 71 startujących, w tym 10 kobiet. Na dystansie 30 km nagradzano najlepsze trójki w ośmiu kategoriach wiekowych, trzech żeńskich.


Najmłodsi na lotnisku w Kąkolewie przed swym wyścigiem.
Fot. Piotr Kurek

Odbył się także wyścig na 5 kilometrów dla dziewczat i chłopców z rozczników (2006-2011). Swą zabawę rowerową miały najmłodsze dzieci. `

Amatorzy kolarstwa ścigali się na lotnisku i w pobliskich lasach, zaś kibice przez kilka godzin podziwiali startujące i lądujace samoloty cywilne oraz szybowce. Impreza podobała się wielce pasjonatom rowerów i to do tego stopnia, że otwarcie mówili Panu Burmistrzowi, by za rok znów ją powtórzyć.

Władze Grodziska Wielkopolskiego wykazały się duża sprawnością organizacyjną przy przeprowadzeniu imprezy rowerowej. Pomagało im Nadleśnictwo Grodzisk Wielkopolski oraz firma Hunters.

– Do zobaczenia za rok! - słyszało się wczoraj po godzinie 18 na cywilnym i wielce urokliwym lotnisku w Kąkolewie.

                       Piotr Kurek  

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL