R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41632097 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Najlepsi torowcy świata
rywalizować będą w Pruszkowie

 

Zawody Pucharu Świata od 3 listopada


Adrian Tekliński, mistrz świata w scratchu, wystartuje w zawodach Pucharu Świata w Pruszkowie.

Fot. archiwum Adriana Teklińskiego

Już za pięć dni (3-5 listopada) Pruszków stanie się stolicą światowego kolarstwa torowego. Wszystko za sprawą 1. edycji Pucharu Świata w sezonie 2017/2018 - drugiej imprezy roku po mistrzostwach świata w tej odmianie kolarstwa.

W pruszkowskim Pucharze Świata wystąpi ponad 300 zawodniczek i zawodników z 36 narodowych reprezentacji plus 15 torowych ekip zawodowych. Zgłoszone zostały m.in. takie nazwiska jak Theo Bos (Holandia) - wicemistrz olimpijski z Aten, a także czterokrotny mistrz świata w konkurencjach sprinterskich; Malezyjczyk Mohd Azizulhasni Awang, który w Pruszkowie podczas MŚ 2009 zdobył srebro w sprincie - ma na koncie także pięć medali MŚ w keirinie; Niemiec Maximilian Levy - mistrz Europy 2017 w keirinie i wicemistrz w sprincie drużynowym, Francuz Benjamin Thomas - aktualny mistrz świata w omnium i madisonie, a także świeżo upieczony mistrz starego kontynentu w madisonie i brązowy medalista w omnium.

Do Pruszkowa przyjedzie także reprezentujący Niemcy Lucas Liss - syn nieżyjącego już polskiego wicemistrza olimpijskiego i mistrza świata w kolarstwie szosowym Lucjana Lisa. Do Pruszkowa wybiera się także Litwinka Simona Krupeckaite, która została pierwszą mistrzynią świata na pruszkowskim welodromie i jako pierwsza ustanowiła rekord świata na naszym obiekcie - MŚ 2009. Litwinka jest także aktualną wicemistrzynią Europy w keirinie. Ponadto na jednym polskim krytym welodromie zobaczymy: Kirsten Wild - holenderską kolarkę torową i szosową, czterokrotną medalistkę mistrzostw świata i brązową medalistkę mistrzostw Europy w kolarstwie torowym oraz brązowa medalistka szosowych mistrzostw świata; Annemiek Adriana van Vleuten - holenderską kolarkę szosową i torową, mistrzyni świata w jeździe indywidualnej na czas z 2017 roku.

Puchar Świata to największa, zaraz po mistrzostwach, impreza kolarska globu. Startuje w nim cała czołówka światowego kolarstwa torowego, jest to również główna impreza, w której zdobywa się punkty kwalifikacji olimpijskich, choć jeszcze nie w tym roku.

Zawodnicy startujący w Pucharze Świata wcześniej w sezonie letnim musieli zdobyć odpowiednią liczbę punktów rankingowych, żeby móc reprezentować swój kraj. Nie ma tutaj ludzi z przypadku, dlatego każda edycja pucharu jest mocno obsadzona, a zwycięstwo w niej prestiżowe.

W tym wydarzeniu nie zabraknie także utytułowanych polskich zawodników. Polska ekipa na Puchar Świata liczyć będzie 23 osoby (13 mężczyzn i 10 kobiet) i znajdą się tam medaliści zakończonych niedawno w Berlinie Mistrzostw Europy elity.

Mężczyźni
1. Alan Banaszek - mistrz Europy 2017 w wyścigu punktowym
2. Maciej Bielecki
3. Szymon Krawczyk
4. Kamil Kuczyński
5. Krzysztof Maksel - zdobywca Pucharu Świata w zeszłym sezonie na 1 km
6. Wojciech Pszczolarski - brąz na ME 2017 w Madisonie i brąz na MŚ 2017 w wyścigu punktowym
7. Bartosz Rudyk
8. Mateusz Rudyk
9. Szymon Sajnok - zdobywca Pucharu Świata w omnium
10. Rafał Sarnecki
11. Daniel Staniszewski - brąz na ME 2017 w madisonie
12. Adrian Tekliński - mistrz świata w scratchu 2017
13. Damian Zieliński

Kobiety
1. Monika Graczewska
2. Julita Jagodzińska
3. Justyna Kaczkowska - wicemistrzyni Europy 2017 w wyścigu indywidualnym na dochodzenie na 3 km, brąz ME 2017 w drużynie na 4 km
4. Marlena Karwacka
5. Urszula Łoś
6. Katarzyna Pawłowska - trzykrotna mistrzyni świata w kolarstwie torowym, brąz ME 2017 w drużynie na 4 km
7. Daria Pikulik - brąz ME 2017 w drużynie na 4 km
8. Wiktoria Pikulik
9. Nikol Płosaj - brąz ME 2017 w drużynie na 4 km
10. Aleksandra Tołomanow

Przypomnijmy, że niedawno Polacy podczas ME w Berlinie wywalczyli cztery medale: złoty - Alan Banaszek w wyścigu punktowym, srebrny - Justyna Kaczkowska w wyścigu indywidualnym na 3 km na dochodzenie oraz dwa brązowe - drużyna kobiet (Justyna Kaczkowska, Katarzyna Pawłowska, Daria Pikulik i Nikol Płosaj) w wyścigu na 4 km na dochodzenie i w madisonie (Wojciech Pszczolarski i Daniel Staniszewski).


Torowcy z reprezentacji Polski na torze samochodowym "Poznań". Sierpień 2017.
Fot. Piotr Kurek

Ci zawodnicy będą największymi naszymi nadziejami na sukcesy w zawodach Pucharu Świata, choć Polski Związek Kolarski i sztab trenerski liczy, że wszyscy zawodnicy dadzą z siebie 100 procent swych możliwości i pokażą polskiej publiczności najlepsze oblicze tego sportu.

Zawodniczki i zawodnicy podczas PŚ rywalizować będą w ośmiu konkurencjach: wyścigu punktowym, scratchu, wyścigu drużynowym na dochodzenie, sprincie, sprincie drużynowym, omnium, keirinie i madisonie. W sesjach przedpołudniowych rozgrywane będą kwalifikacje, a w sesjach popołudniowych odbędą się finały.

Początek zawodów w piątek 3 listopada od 10:00 rano, a impreza zakończy się w niedzielę około 22:00. Sobotnie i niedzielne zawody w całości transmitowane będą na żywo w TVP Sport.

Pruszkowska edycja (3-5 listopada) będzie pierwszą z pięciu zaplanowanych na nadchodzący sezon torowy 2017/2018. Kolejne odbędą się w: Manchesterze (Wielka Brytania) - 10-12 listopada, w kanadyjskim Milton - 2-3 grudnia, chilijskim Santiago - 9-10 grudnia oraz białoruskim Mińsku - 19-21 stycznia 2018 roku.

Patronami medialnymi I edycji Pucharu Świata w kolarstwie torowym Pruszków 2017 są: TVP Sport, Polska Press Grupa, Radio ESKA, Magazyn Rowerowy, igrzyska24.pl oraz WPR.

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL