R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41739673 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Wydarzenia

 

 
Zenon Czechowski nie żyje!
Za dwa dni skończyłby 70 lat

Zenon Czechowski nie żyje! Wspaniały kolarz, reprezentant Polski, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Meksyku, zmarł dziś o godzinie 12.30 w Poznaniu. 19 listopada, za dwa dni, skończyłyby 70 lat. 


Zenon Czechowski (drugi z lewej) i jego koledzy z reprezentacji Polski. 
Fot. archiwum Marka Kluja

Urodził się w Poznaniu w roku 1946 - rówieśnik Ryszarda Szurkowskiego. Został kolarzem w wieku lat 15 i był nim przez całych dwanaście lat - do roku 1972. Zaczynał przygodę z cyklizmem  w Lechu Poznań i jego zawodnikiem był do końca swej kariery. W latach 1966-1967, podczas służby wojskowej, reprezentował Legię Warszawa.

Przez dwanaście lat swej kariery pięć razy reprezentował nasz kraj na mistrzostwach świata w kolarstwie szosowym, pięć razy jechał w Wyścigu Pokoju - był kapitanem naszego narodowego teamu, uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w 1968 roku w Meksyku.

Był kolarzem wszechstronnym: potrafił pociągnąć mocno kolegów w jeździe drużynowej na 100 km, wygrywać wyścigi szosowe - klasyki i wieloetapowe, także w rywalizacji kolarskich dwójek należał do czołówki krajowej.
 


Zenon Czechowski i Ryszard Szurkowski na poznańskich Smochowicach. Rok 2012.
Fot. Piotr Kurek

Dla Ryszarda Szurkowskiego i jego kolegów z końca lat 60-tych i początku 70-tych, Zenek był kapitanem na Wyścig Pokoju. Potrafił stworzyć dobrą atmosferę w ekipie, poświęcić się dla lidera tamtych lat - Ryszarda Szurkowskiego.

Zakończył karierę w roku 1972, kiedy trener Henryk Łasak nie zabrał go na Igrzyska Olimpijskie do Monachium. Ale we wszystkich następnych latach, aż do dnia dzisiejszego - dnia Jego śmierci, Zenon Czechowski był figurą polskiego kolarstwa. Bodaj najważniejszą w Wielkopolsce, wielce szanowaną i zapraszaną na rozmaite spotkania i wyścigi w charakterze gościa.

Nigdy nie odmawiał. Pojawiał się na zawodach z uśmiechem, dobrym żartem, dowcipem. Bardzo często w towarzystwie Ryszarda Szurkowskiego - byli przyjaciółmi na medal i wzajemnie się lubili i szanowali.


Dawni mistrzowie szosy: Andrzej Kaczmarek, Ryszard Szurkowski i Zenon Czechowski. Cała trójka jechała w niezapomnianym Wyścigu Pokoju roku 1970, gdy polska drużyna i Ryszard Szurkowski triumfowali w majowej imprezie. Tu podczas gali "Rowertoru", Poznań rok 2012.
Fot. Piotr Kurek

Od ponad 10 lat zmagał się z chorobą i ciągle był optymistycznie przekonany, że ją pokona. W jej zwalczaniu bardzo pomagał mu dr Jan Busza z Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

– Zenek nie żyje! Informację o jego śmierci przekazał mi Janusz Kowalski - jego serdeczny przyjaciel i szosowy mistrz świata z Montrealu z 1974 roku.

Polskie i wielkopolskie kolarstwo straciło wybitnego kolarza, szanowanego wielce przez środowisko człowieka, Kapitana na Wyścig Pokoju. I zawodnika, który w maju 1970 roku na Stadionie im. 22 Lipca w Poznaniu triumfował przy aplauzie 60 tysięcy ludzi. 

Cześć Jego Pamięci!

                   Piotr Kurek

Pogrzeb Zenona Czechowskiego odbędzie się w środę 23 listopada o godzinie 12.00 na cmentarzu górczyńskim w Poznaniu.

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL