R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41902364 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-07-25
Pożeganie z kolarstwem na Elbie

 
Maja Włoszczowska startuje w sobotę
 

Ostatnie przygotowania do sobotniego startu na Elbie. Maja Włoszczowska i Wojciech Mizuro.
Fot. Maja Włoszczowska
 
Maja Włoszczowska kończy definitywnie karierę kolarską. Za dwa dni, w sobotę, pojedzie ostatni swój wyścig - maraton MTB o mistrzostwo świata na włoskiej Elbie. Na tej przepięknej wyspie po raz ostatni założy numer startowy, włoży biało-czerwoną koszulkę i będzie dzielnie walczyć. Złoty medal i tęczowy trykot byłby pięknym zwieńczeniem kariery.
 
Nasza mistrzyni pożegnała się ze ściganiem i kibicami w Polsce w miniony weekend w Jeleniej Górze, czyli u siebie - tam mieszka. Zdobyła mistrzowski tytuł w short tracku, była druga w XC za przyjaciółką Jolantą Neff, kroiła tort i nie kryła łez. To były dla niej dni pełne emocji i wzruszeń
 
W sobotę będzie jedną z 55 zawodniczek, które ruszą na trasę, by walczyć o tytuł mistrzyni świata w maratonie MTB. Panie rozpoczną pedałowanie o 8.55, 10 minut za mężczyznami, i będą miały do pokonania 80 kilometrów. Złoży się nań 2 km dojazdu do rund, dwie takie po 35 km i powrót o długości 8 km do mety. Wielkość przewyższeń wyniesie 3100 metrów. Rywalizacja toczyć się będzie w południowo- wschodniej części Elby na Monte Calamita - wokół Capoliveri.
 
To miasteczko położone jest 167 metrów nad poziomem morza. Wokół jest aż czternaście plaż (piaszczystych, kamienistych, żwirowych, skalistych także), sama zaś miejscowość to plątanina wąskich uliczek, pełna zaułków, klimatycznych knajpek i barów. I te niepowtarzalne widoki na Porta Azzurro, zatokę Stella i pobliskie wyspy.
 
Łza się w oku kręci. Maja kończy karierę, na Elbie (nie brakuje tu pamiątek po Napoleonie) jedzie ostatni wyścig. Za nią ponad 20 lat startów - nie tylko w kolarstwie górskim. Dwa tytuły wicemistrzyni olimpijskiej (Pekin i Rio de Janeiro), tytuł mistrzyni świata (Kanada, rok 2010) - to najważniejsze jej sportowe osiągnięcia. Trzy razy miałem okazję prowadzić Ją swym głosem jako spiker na Mistrzostwach Polski MTB (Żerków - 2013, 2014, Gielniów - 2016) do tytułów Pierwszej Damy krajowego XC.
 
Przez ponad 20 lat godnie reprezentowała Polskę, jest najlepszą z możliwych twarzy światowego i polskiego MTB. Dziękujemy Jej za lata emocji, wzruszeń. W sobotę jedzie ostatni wyścig - w wymiarze międzynarodowym. Życzymy Jej udanego startu. Najlepiej złotego medalu, tęczowej koszulki i przypisanych do pierwszego miejsca 5000 euro.
                                  Piotr Kurek
 
 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL