Jestes 41033343 gosciem na naszej stronie
Tour de Pologne nagrodzony w Gdańsku

Stąd Rafał Majka ruszał po swój historyczny sukces

71.Tour de Pologne rozpoczął się 3 sierpnia 2014 w Gdańsku.

Start 71. Tour de Pologne UCI World Tour został uznany, obok mistrzostw świata w siatkówce, za Sportowe Wydarzenie Roku podczas XII Gdańskiej Gali Sportu.

Podczas gali ogłoszono 10-tkę najlepszych gdańskich sportowców 2014 roku. Pierwsze miejsce zajął Mateusz Mika, siatkarz LOTOSU Trefla i mistrz świata. Na podium znaleźli się także Piotr Myszka, żeglarz i windsurfingowy mistrz Europy oraz mistrzyni Polski w judo Daria Pogorzelec.

W kategorii Sportowe Wydarzenie Roku największe uznanie zyskał start 71. Tour de Pologne oraz mistrzostwa świata w siatkówce. Tegoroczna edycja kolarskiego wyścigu nawiązywała do 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności i podkreślała rolę Solidarności w tym procesie. Honorowym patronem startu został Lech Wałęsa, a uroczyste otwarcie wyścigu odbyło w pobliżu bramy drugiej Stoczni Gdańskiej. Z tego miejsca kolarze wyruszyli w liczącą 1251 kilometrów trasę wyścigu. Zwycięzcą 71. Tour de Pologne został Rafał Majka (Tinkoff-Saxo), pierwszy Polak, który wygrał wyścig UCI World Tour.

Uroczysta gala, podczas której podsumowano najważniejsze wydarzenia mijającego roku, odbyła się w Teatrze Szekspirowskim. Wzięło w niej udział wielu znakomitych gości, wśród nich Danuta Wałęsa, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz prezes PKOl Andrzej Kraśnicki. Nagrody wręczali również mistrzowie olimpijscy: Leszek Blanik, Andrzej Wroński i Adam Korol.