R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41032581 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Tour de Pologne 2022
od 30 lipca do 5 sierpnia

 

Z Czesławem Langiem rozmawia Piotr Kurek


Czesław Lang od roku 1993 organizuje Tour de Pologne.
Fot. Szymon Gruchalski


– Witam serdecznie. Co u Ciebie, jak tam ze zdrowiem?
– Dziękuję. Zdrowie w porządku. Forma też. W pełni cieszę się życiem.

– Kolejny rok za nami. Jaki on był dla Ciebie jako organizatora imprez kolarskich?
– Uważam, że dla nas (firmy Lang Team) był to bardzo dobry rok. Pięknie wypadł Orlen Wyścig Narodów, podobnie cykl Orlen Lang Team Race,  także Tour de Pologne Junior (Memoriał Mariana Więckowskiego). No i oczywiście Tour de Pologne, czyli wyrównana rywalizacja na najwyższym poziomie w przepięknych krajobrazach. Emocje trwały do samego końca. Michał Kwiatkowski świetnie jechał, ale musiał uznać wyższość utalentowanego Portugalczyka Joao Almeidy. Tegoroczny wyścig narodowy był pokazaniem kolarzom i światu ładnej twarzy Polski, wschodnich i południowych jej terenów. Raduje tez fakt, że UCI World Tour de Pologne 2021 został uznany za sportowe wydarzenie roku w naszym kraju.

– A Twoja ocena Tour de Pologne od strony sportowej? Jego tegoroczny zwycięzca Portugalczyk Joao Almeida w przyszłym sezonie zasila szeregi UAE Team Emirates, będąc obok dwukrotnego triumfatora Tour de France Tadeja Pogacara jednym z jego liderów. Obaj mają po 23 lata i wielką przyszłość przed sobą.
– Joao Almeida jest wielkim talentem kolarskim. I kolejnym w ostatnich latach, który potwierdza, że Tour de Pologne odkrywa nowe gwiazdy w światowym peletonie. Wcześniej był to Słowak Peter Sagan (rok 2011), przed rokiem Belg Remco Evenepoel.


Kolarze na trasie 78. Tour de Pologne.
Fot. Szymon Gruchalski

– Organizujesz Tour de Pologne, nasz narodowy wyścig, od roku 1993, czyli już 28 lat. Jak oceniasz tegoroczny, biorąc także pod uwagę czas pandemii koronawirusa?
– Przypomnę, że przed rokiem nasz Tour de Pologne był pierwszym wyścigiem z cyklu World Tour po wybuchu epidemii koronawirusa. Musieliśmy zadbać wówczas bardzo staranie o jego przeprowadzenie i to w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Tak, by nikt (ani zawodnicy, ani sędziowie, ani dziennikarze, ani organizatorzy) nie poniósł uszczerku na zdrowiu, by nikt się nie zaraził. Udało się i wypracowany przez nas protokół medyczny został przejęty przez innych organizatorów imprez World Touru. W tym roku było nam już łatwiej w przeprowadzeniu Tour de Pologne.
.
– W przyszłym roku kolejna odsłona Tour de Pologne, już 79. Niedawno odbyła się jego publiczna prezentacja telewizyjna.  W jakim terminie się on odbędzie i na jakiej trasie?
– Przygotowaliśmy na przyszły rok ciekawy wyścig. Rozpocznie się 30 lipca w Kielcach, zakończy 5 sierpnia w Krakowie. Zapowiada się wielce spektakularna impreza. Kolarze z najlepszych ekip kolarskich walczyć będą we wschodniej i południowej Polsce. Mety będą usytuowane w Lublinie, Zamościu, Przemyślu, Sanoku, Rzeszowie, Bukowinie Tatrzańskiej i Krakowie. Trzy etapy będą miały górski charakter, o wynikach może przesądzić jazda indywidualna na czas z Szaflar do Bukowiny Tatrzańskiej, cały czas pod górę, na długości ponad 14 kilometrów. I finał w Krakowie po pokonaniu ponad 1200 kilometrów przez szosowców najlepszych ekip świata.

– Tegoroczny Wyścig Tour de Pologne Amatorów odbył się w Arłamowie i jego triumfatorami okazali się Wielkopolanie: Kamila Wójcikiewicz z Poznania i Adam Adamkiewicz z Grabonogu koło Gostynia.  Gdzie planujesz przyszłoroczną rywalizację amatorów podczas 79. Tour de Pologne.
– W Arłamowie. To będzie drugi dzień Tour de Pologne, czyli 31 lipca (niedziela). Zmienimy chyba częściowo trasę w stosunku do tegorocznej, by w okolicach Kalwarii Pacławskiej nie zakłócać ruchu wiernych i pielgrzymów, którzy tego dnia będą podążali do tego miejsca kultu religijnego. Zapisy rozpoczniemy przyjmować od wtorku 21 grudnia 2021.
 
– W roku 2019 zorganizowałeś Wyścig Narodów w Bukowinie Tatrzańskiej, rywalizację w barwach narodowych dla utalentowanej młodzieży kolarskiej z kilkunastu krajów. Powtórzyłeś go także w roku 2020 w Rzeszowie pod sponsorskim sztandarem Orlenu i także w tym sezonie w Białymstoku.

– Mam pomysł, by kolejną edycję Wyścigu Narodów zorganizować w Białymstoku. W ostatni weekend maja 2022.


Ojciec i córka, Czesław Lang i Agata Lang.
Fot. Szymon Gruchalski

– Niedawno odbyły się wybory nowych władz Polskiego Związku Kolarskiego. Jest nowy prezes, nowy zarząd. Ja dostrzegam w tych ludziach wolę działania, widzę nadzieję.
– Wszyscy mamy taką nadzieję. Sytuacja nie jest łatwa, ale nie jest bez wyjścia. Nasze kolarstwo ma duży potencjał, trzeba nim z dobrymi pomysłami kierować.

– W sezonie 2019 pojawiła się na drogach całego świata grupa worldtourowa CCC Team, nasza - polska. Jeździła jeszcze w ubiegłym roku, ale w sezonie 2021 zabrakło jej w gronie najlepszych ekip kolarskich świata. Czy jest nadzieja, by taka powstała w naszym kraju?
– Nie jest łatwo stworzyć team kolarski na najwyższym poziomie światowym. Trzeba opracować projekt, mieć sponsorów i kolarzy. I małymi krokami budować od podstaw zespół, ale nie taki, by większość zawodników stanowili obcokrajowcy. Przed laty, za czasów niezapomnianego Henryka Łasaka, mieliśmy polską szkołę kolarską. Powinno się wrócić do sprawdzonych metod sprzed lat. I spróbować.

– Rok 2021 przechodzi do historii. Odszedł od nas 1 lutego Ryszard Szurkowski, 5 marca również Zygmunt Hanusik, niedawno zmarł Euzebiusz Marciniak - twój pierwszy trener kolarsk
i.
– Taki mamy czas. Dawni mistrzowie opuszczają nas. Zrobili bardzo dużo dla naszego sportu, dla Polski: rozsławiali jej imię, nam dawali radość. Musimy o nich pamiętać. Ja ze swej strony organizuję wyścigi, gdzie nazwiska wielkich kolarzy pojawiają się w nazwie: Tour de Pologne Amatorów/ Memoriał Ryszarda Szurkowskiego, czy też Tour de Pologne Junior/ Memoriał Mariana Więckowskiego. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o nich i wiedzę o przeszłości przekazywać młodemu pokoleniu.


78. Tour de Pologne cieszył się dużym zainteresowaniem kibiców.
Fot. Szymon Gruchalski

– Agata Lang, Twoja córka, została w tym roku członkiem Dyrektoriatu UCI. To wielka radość dla Niej, dla Ciebie i uznanie jej aktywności w międzynarodowej społeczności kolarskiej.

– Tak. Agata została wybrana do najwyższego ciała zarządzającego UCI we wrześniu tego roku podczas kolarskich mistrzostw świata w Belgii. Jej obowiązki sprowadzają się do tego, by doglądać, obserwować, analizować wyścigi World Touru. Za to odpowiada.

– Czesław Lang na rowerze w sezonie 2021. Ile kilometrów w tym roku przejechałeś?  
– W tym roku nie ścigałem się, jak w latach poprzednich. Ale osobiście układałem, pedałując na rowerze, trasę tegorocznego Tour de Pologne Amatorów w Arłamowie. To przepiękny fragment naszego kraju, z trudnym podjazdem do Kalwarii Pacławskiej. Jeżdżę po Polsce i prawie zawsze mam rower w samochodowym bagażniku. Jeśli jest czas, wsiadam na niego i jadę dla zdrowia, przyjemności. Dwie, trzy godziny. Nie liczę kilometrów, nie bawię się w statystykę.

– Jakie masz plany na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok?
– Tradycyjnie, jak w latach minionych, na Kaszubach. Kontakt z przepiękną okolicą, z zimową przyrodą, może ze śniegiem. I oczywiście, spotkania z rodziną.  


 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL