R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41321987 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-18
Rafał Majka mistrzem Polski

 

Bardzo trudny wyścig w Świdnicy


Rafał Majka przed Markiem Rutkiewiczem.
Fot. Szymon Gruchalski

Rafał Majka (Tinkoff) wygrał wyścig elity ze startu wspólnego w Świdnicy i zdobył pierwszy w karierze tytuł mistrza Polski. Srebrny medal wywalczył Marek Rutkiewicz (Wibatech Fuji), który na metę wjechał tuż za Majką. Trzecie miejsce zajął Sylwester Janiszewski (Wibatech Fuji).

Na starcie wyścigu elity w Świdnicy pojawili się niemal wszyscy najlepsi polscy kolarze z Rafałem Majką i Michałem Kwiatkowskim (Team Sky) na czele. Zabrakło jedynie broniącego tytułu Tomasza Marczyńskiego (Lotto Soudal). Peleton miał do pokonania 222 kilometry – sześć rund po 37 kilometrów. Na każdej rundzie znajdowały się dwa niezwykle trudne podjazdy – Palczyk i Modliszów. Zwłaszcza pięciokilometrowy Palczyk dawał się kolarzom we znaki, ale jednocześnie był idealnym miejscem do ataku. Właśnie tu uciekła kilkunastoosobowa grupka, w której znaleźli się niemal wszyscy faworyci wyścigu.

Szalone tempo nadawał Kwiatkowski, dzięki czemu przewaga ucieczki nad peletonem rosła błyskawicznie. Na przedostatniej rundzie, również na Palczyku, doszło do decydującego ataku. Od uciekającej grupki oderwali się Rafał Majka i Marek Rutkiewicz. Dość szybko uzyskali około 30 sekund przewagi nad piątką kolarzy: Michałem Kwiatkowskim i Michałem Gołasiem (Team Sky), Bartoszem Huzarskim (Bora-Argon 18), Karolem Domagalskim (One Pro Cycling) i Kamilem Zielińskim (Domin Sport). Na ostatniej rundzie Rutkiewicza i Majkę goniło już dziesięciu kolarzy, ale bez powodzenia. Na ostatnim podjeździe Rutkiewicz zaczął słabnąć. Na zjeździe jeszcze udało mu się dogonić Majkę, ale na finiszu nie starczyło sił. Trzecie miejsce zajął Sylwester Janiszewski tracąc do zwycięzcy ponad półtorej minuty.

Wystartowało 75 kolarzy, ukończyło wyścig tylko 25.

1. Rafał Majka, Tinkoff -  5:24:50
2. Marek Rutkiewicz, Wibatech Fuji - ten sam czas 
3. Sylwester Janiszewski, Wibatech Fujii - 01:39 min.  
4. Łukasz Wiśniowski, Etixx Quick Step - 01:39 min. 
5. Maciej Paterski, CCC Sprandi Polkowice - 01:39 min.  
6. Marcin Białoblocki, One Pro Cycling - 01:39 min.
7. Paweł Cieślik, VERVA Activejet Team - 01:39 min.
8. Piotr Skarżyński, Warmińsko-Mazurski Klub Kolarski - 01:39 min.
9. Dominik Oborski, Domin Sport - 01:39 min.
10. Przemysław Niemiec, Lampre-Merdia - 01:39 min.
11. Michał Gołaś (Sky) - 01:43 min.
12. Łukasz Owsian, CCC Sprandi Polkowice - 01:44 min.
13. Emanuel Piaskowy, Cycling Academy Team - 03:50 min.
14. Dariusz Batek, Wibatech Fuji - 07:07 min.
15. Adrian Honkisz, CCC Sprandi Polkowice - 07:07 min.
16. Artur Detko, Domin Sport - 07:07 min.
17. Jacek Morajko, Wibatech Fuji - 07:07 min.
18. Leszek Pluciński, CCC Sprandi Polkowice - 07:07 min.
19. Wojciech Franczak, Hurom De Rosa Rybnik - 07:07 min.
20. Adam Stachowiak, VERVA Activejet Team - 10:27 min.
21. Bartosz hUZARSKI, Bora-Argon - 10:27 min.
22. Kamil Zieliński, Domin Sport - 10:27 min.
23. Karol Domagalski, One Pro Cycling - 10:27 min.
24. Maciej Bodnar, Tinkoff - 10:27 min.
25. Michał Kwiatkowski, Sky - 11:58 min.


Rafał Majka mistrzem Polski 2016 w kolarstwie szosowym. Z lewej - Marek Rutkiewicz, z prawej - Sylwester Janiszewski.
Fot. Szymon Gruchalski

Rafał Majka: – Jestem bardzo szczęśliwy, ale szacunek należy się wszystkim kolarzom, bo trasa była naprawdę ciężka. Marek Rutkiewicz był silny, dotrzymywał kroku i jest jednym z kandydatów do pierwszej piątki Tour de Pologne. Ja wróciłem w piątek ze zgrupowania. Wszystko jest podporządkowanie pod Tour de France. Nie jestem liderem ekipy, ale na pewno godnie będę nosił koszulkę mistrza Polski i będę widoczny w czołówce w górach.

Marek Rutkiewicz: – Do dwusetnego kilometra nogi się zachowywały tak jak trzeba. Bardzo mocno wierzyłem, że mogę wygrać. Niestety na ostatnim podjeździe to się zmieniło. Rafał nawet nie musiał specjalnie przyśpieszać, a mnie zaczęły łapać skurcze. Na finiszu wiedziałem już, że nie powalczę o złoto. Szkoda, bo było bardzo blisko, ale srebro też jest w porządku.

Sylwester Janiszewski:– Kiedy wczoraj objeżdżaliśmy trasę pomyślałem – to nie dla mnie takie góry. Ja specjalizuję się w płaskich etapach. Dla Rafała to może nie były wysokie góry, ale dla mnie Alpy. Kiedy wiadomo było, że walka rozegra się o trzecie miejsce poczułem, że mam szansę. Łapały mnie skurcze, ale dałem z siebie wszystko i się udało.

  

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL