R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41832029 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Michał Kamiński nie żyje!

 
Zasłużył się Ziemi Leszczyńskiej
 
Artur Spławski (od lewej), Piotr Linkowski, Robert Płotkowiak, Bogusław Malke i Michał Kamiński. Kolarze ekipy Limaro Mosina.
Fot. archiwum Bogusława Malke
 
Michał Kamiński nie żyje! Był wielkim fanem rowerów i kolarstwa, rówieśnikiem znanych polskich szosowców: Mariana Kegela, Zygmunta Hanusika (obaj nie żyją), Wojciecha Matusiaka - wszyscy ten sam rocznik - 1945.
 
– Kochał kolarstwo nade wszystko - mówi Grzegorz Brzechwa, leszczynianin i kolega Michała Kamińskiego. – Swą przygodę z rowerami zaczynał jako młody chłopak na Ziemi Lubuskiej w barwach LZS. Uczył się tego trudnego sportu pod okiem Józefa Tropaczyńskiego, który szkolił ogólnopolsko fanów dwóch kółek z ludowych zespołów sportowych.
 
Był rok 1975, kiedy w Polsce dokonała się reforma administracyjna, podział na 49 regionów. Michał Kamiński trafia do Leszna, jest oficerem milicji w tutejszej komendzie wojewódzkiej, wydział ruchu drogowego. Pryncypialny zawodowo aż do momentu przejścia na emeryturę.
 
Praca zawodowa i rower. Na początku swej pracy w Lesznie ściga się jeszcze zawodniczo jako senior, następnie zostaje mastersem. Jeździ dużo po Polsce, startuje i wygrywa. Regularnie, zachęcając swych kolegów po profesji do pozytywnego zakręcenia się wokół rowerów.
 
Reprezentował róźne kluby, między innymi Limaro Mosina, w barwach którego ścigał się z razem z Arturem Spławskim, Bogusławem Malke, Robertem Płotkowiakiem i Piotrem Linkowskim.
 
– Pamiętam, jakby to było wczoraj, choć minęło już od tego wydarzenia ponad 20 lat, dokładnie w roku 1996 - mówi Tadeusz Kubiak, były kolarz Lecha Poznań. – W Częstochowie odbywały się mistrzostwa Polski mastersów w jeździe drużynowej na dystansie 50 kilometrów. Nasza ekipa wielkopolska, w składzie Jerzy Palicki (1944), Michał Kamiński (1945), Tadeusz Kubiak (1945) i Stanisław Paterka (1941) wywalczyła pierwsze miejsce. Pokonaliśmy wówczas drużynę Łodzi o ponad minutę i o jeszcze więcej team z Warszawy - wspomina Tadeusz Kubiak, który w Lechu Poznań jeździł razem z Zenonem Czechowskim i Marianem Kegelem.
 
Michał Kamiński, rocznik 1945, nie żyje. Zmarł w niedzielę 13 lutego 2022.
 
Pogrzeb Michała Kamińskiego odbędzie się w piątek 18 lutego o godzinie 13:00 na Cmentarzu Komunalnym w Lesznie przy ulicy Osieckiej.
 
 
                         Piotr Kurek
 
 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL