R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41739767 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Kto wygra tym razem?

 

Wyścig przełajowy im. Mariana Kegela
już po raz szesnasty w Swarzędzu


Marian Kegel - wielki talent kolarski - cztery razy jechał w Wyścigu Pokoju, ścigał się na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku.
Fot. archiwum Piotra Kurka


W najbliższą niedzielę, 28 października, w Swarzędzu odbędzie się kolarski wyścig przełajowy. Poświęcony jest pamięci Mariana Kegela, zostanie przeprowadzony już po raz szesnasty i wpisuje się w obchody 380-lecia lokacji miasta Swarzędz.

Marian Kegel, rocznik 1945, był kolarzem Lecha Poznań i Legii Warszawa (w tym drugim klubie podczas służby wojskowej). Miał olbrzymi talent do szosowej rywalizacji. Już w wieku 19 lat startował na mistrzostwach świata i rywalizował wówczas na nich ze swym rówieśnikiem, Belgiem Eddy Merckxem.

Obaj byli wówczas na progu swych karier. Merckx - oszałamiającej, Kegel - godnej reprezentanta Polski i olimpijczyka. W wieku 20 lat Polak jedzie po raz pierwszy w Wyścigu Pokoju (pierwszy Wielkopolanin), w majowej imprezie startuje cztery razy. W 1968 roku bierze udział w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku. Przedwcześnie kończy karierę i umiera śmiercią tragiczną w roku 1972...

– Miał papiery na wielkiego mistrza szosy - mówią zgodnie poznańscy ludzie kolarstwa, którzy dobrze go znali, i którzy z nim jeździli w Lechu Poznań. Taką osobą jest Bogdan Bartkowiak, który razem z Marianem Kegelem, Zenonem Czechowskim i Tadeuszem Kubiakiem tworzyli sportową siłę kolejarskiego klubu.

Zawody w Swarzędzu poświęcone pamięci Mariana Kegela rozpoczną się w niedzielę 28 października o godzinie 10.30. W pierwszym wyścigu wystartują młodziczki, juniorki młodsze, młodzicy, panie kategorii K40 i K50 oraz  najstarsi mężczyzni (po 70. roku życia). Swą szansę rywalizacji będą miały juniorki, kobiety i mężczyzni cyklosportu, juniorzy młodsi oraz mastersi. Imprezę zakończy o 13.30 wyścig memoriałowy open z wyrównaniem czasowych dla starszych kategorii wiekowych.

Biuro zawodów zostanie otwarte o godzinie 8.30, na 14.00 przewidziano uhonorowanie najlepszych zawodniczek i zawodników. Startujący ścigać się będą nad Jeziorem Swarzędzkim na rundach o długości 1600 metrów.

Wyścig przełajowy w Swarzędzu organizują wspólnie: Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji, Wielkopolski Związek Kolarski, Poznańskie Towarzystwo Cyklistów oraz Akcja Katolicka Swarzędz.

Oni wygrywali w Swarzędzu

2003 - Lech Ergang (Poznań)
2004 - Lech Ergang (Poznań)
2005 - Edmund Grabowski (Gdańsk)
2006 - Edmund Grabowski (Gdańsk)
2007 - Mirosław Sokołowski (Kowary)
2008 - Bartosz Brzeziński (Poznań)
2009 - Bogdan Pszenica (Strojec koło Częstochowy)
2010 - Radosław Lonka (Września)
2011 - Radosław Lonka (Września)
2012 - Artur Spławski (Bogdanowo)
2013 - Artur Spławski (Bogdanowo)
2014 - Rafał Jaros (Skwierzyna)
2015 - Rafał Jaros (Skwierzyna)
2016 - Radosław Lonka (Września)
2017 - Piotr Zellner (Poznań)
2018 - ?
 

                                           Piotr Kurek 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL