R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41867257 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
To już trzydzieści lat!

 
Poznańskie Towarzystwo Cyklistów istnieje od 1900,
reaktywacja nastąpiła w końcu roku 1991
 

7 listopada 2021 działacze PTC zorganizowali wyścigi przełajowe na hipodromie Wola w Poznaniu.
Fot. Piotr Kurek
 
Poznańskie Towarzystwo Cyklistów powstało w roku 1900 i było 59. z kolei, w których zaczęli się zrzeszać polscy entuzjaści rowerów. Działało do roku 1939... Reaktywacja, już po transformacji ustrojowej w naszym kraju, nastąpiła w grudniu 1991 roku.
 
Niebawem minie trzydzieści lat od dnia, w którym fani dwóch kółek z Poznania i okolic postanowili reaktywować Poznańskie Towarzystwo Cyklistów. 18 grudnia 1991 ponad trzydzieści osób spotkało się na zebraniu organizacyjnym, by podjąć taką decyzję. Zapadła ona na ulicy Poznańskiej 58a w Poznaniu, gdzie wówczas funkcjonował warsztat rowerowy Mariana Faryniarza.
 
Tak zdecydowali, między innymi, Lech Kluj, Bogdan Bartkowiak, Bogusław Malke, Romuald Szaj, Jerzy Tracz, Eugeniusz Stiller, Artur Spławski, Piotr Linkowski, Andrzej Lewandowski, Andrzej Glesmann, Piotr Fischer, Grzegorz Ryżak, Robert Płotkowiak. Wszyscy oni byli w przeszłości zawodnikami poznańskich klubów kolarskich: Warty, Stomilu i Lecha.
 
Pierwszym prezesem reaktywowanego PTC został Bogdan Bartkowiak, były kolarz Lecha Poznań i serdeczny przyjaciel Zenona Czechowskiego - bodaj najwybitniejszego szosowca w Grodzie Przemysła po II wojnie światowej (olimpijczyka z Meksyku - 1968, pięciokrotnego uczestnika Wyścigu Pokoju, zwycięzcy wielu wyścigów).
Przez minionych trzydzieści lat PTC zorganizowało wiele wyścigów szosowych w Poznaniu i okolicy. Koledzy z Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów (Andrzej Glesmann, Bogdan Bartkowiak i Tadeusz Kubiak) mają historyczne zasługi w przeprowadzeniu pierwszych imprez MTB w naszym mieście i mistrzostw Wielkopolski w kolarstwie górskim w Karpaczu w latach 1995-1997. To także wspieranie innych imprez rowerowych.
 
Jutro, 1 grudnia, w sali konferencyjnej Automobilklubu Wielkopolski na torze samochodowym "Poznań" odbędzie się zebranie sprawozdawczo-wyborcze PTC. Jego członkowie podsumują minione pięć lata i wybiorą nowe władze. Początek obrad o godzinie 18.00.
 
                               Piotr Kurek

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL