R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41204939 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-18
Spektakularne sukcesy na Majorce

 

Artur Spławski triumfuje nie tylko
w szosowym Pucharze Europy matsersów


Artur Spławski (siedzi na podium) pokazał swą kolarską klasę na Majorce.
Fot. Violetta Dura-Kolasińska

– To były dla mnie trzy radosne dni na Majorce. W dniach 16-18 października startowałem w wyścigach kolarskich na tej wyspie w Port de Polenca i zwyciężyłem dwukrotnie: w dwuetapowym o nazwie XXIII Vuelta a Mallorca Para Masters oraz Pucharze Europy - mówi Artur Spławski z Bogdanowa pod Obornikami, zawodnik Merx Teamu.


Pan Artur ma 60 lat i rywalizował w kategorii masters M60. Za rywali miał zawodników z całego świata, przede wszystkim Hiszpanów. W piątek 16 października stanął na starcie jazdy indywidualnej na czas na dystansie 7,2 km. – Trasa była płaska, dość techniczna, z wieloma zakrętami i przejazdami przez ronda. Nie brakowało nawrotów o 180 stopni. Trzeba było być bardzo skoncentrowanym, by nie przewrócić się lub nie tracić cennych sekund. I do tego wiał wiatr od morza, położonego około 100 metrów od drogi, po której jechaliśmy - relacjonuje pierwszy dzień sportowych zmagań. – Byłem drugi w swej kategorii, przegrałem z Hiszpanem Juanem Lanzuelą o trzy sekundy. Jego czas - 00:10:53, mój - 00:10:56.

Następnego dnia, 17 października, zawodnicy trzech kategorii wiekowych (M50, M55, M60) rywalizowali na dystansie 66,8 km. Rozpoczynali pedałowanie wcześnie, o 9 rano. Jak to na Majorce, były podjazdy i zjazdy. I trzeba było bardzo uważać, by na zjazdach zachować bezpieczną prędkość. – W tym wyścigu byłem 12. open i pierwszy w M60. Uzyskałem czas lepszy od Juana Lanzueli, najgroźniejszego rywala, o siedem sekund i wygrałem XXIII Vuelta a Mallorca Para Masters.

Jakby tego było mało, w niedzielę 18 października Artur Spławski startował w wyścigu ze startu wspólnego (cztery kategorie wiekowe od M50 do M65) o nazwie European Masters Road Race Cup. 49 zawodników miało do przejechania dystans 70,4 km na dwóch rundach. Wielkopolanin przyjechał na końcową kreskę jako trzeci open i pierwszy w M60.

– Od lat ciągnie mnie na Majorkę. Lubię tutaj pedałować, sportowo rywalizować. Byłem już tutaj kilka razy, ale po raz pierwszy w tym roku udało mi się osiągnąć tak znakomite wyniki - mówi 60-latek (rocznik 1960) z Bogdanowa pod Obornikami. I dodaje: – Nie bez znaczenia jest i to, że Hiszpanie organizują tutaj wyścigi kolarskie na najwyższym poziomie.

Artur Spławski zaczynał przygodę z kolarstwem jako 14-latek w roku 1974. Jako junior reprezentował Polskę na szosowych mistrzostwach świata (1977). Jeździł niejeden raz w biało-czerwonych trykotach obok Lecha Piaseckiego i wielu innych znanych szosowców. Jego trenerem w kadrze narodowej był niezapomniany Stanisław Szozda. W swym sportowym cv ma wygrany etap Tour de Pologne i tytuł mistrza świata masters.

– Rower i kolarstwo to, mówiąc krótko, mój sposób na życie. Mam pracę, ale w czasie wolnym od niej trenuję jako amator i ścigam się sportowo. Ten rok rozpocząłem bardzo dobrze, wygrywając mistrzostwo Polski w kolarstwie przełajowym w Szczekocinach. W sierpniu zdobyłem kolejny tytuł mistrza Polski, tym razem na torze samochodowym "Poznań" w jeździe parami - razem z Mirosławem Jaszowskim. Byłem drugi na tej imprezie w jeździe indywidualnej na czas. Startowałem w tym roku w około 40 wyścigach, w tym w piętnastu czwartkach kolarskich na torze "Poznań". W tym roku pandemii koronawirusa i zmienionego kalendarza imprez kolarskich wiodło mi dobrze i bez problemów ze zdrowiem - podkreśla mistrz pokonywania zakrętów.

Artur Spławski reprezentuje Merx Team od kilku ładnych lat. Ściga się na rowerze szosowym S-Works Tarmac. Ma wokół siebie dobrych kolegów ze znanej ekipy kolarskiej i niezastąpioną Muzę. – Viola była ze mną na Majorce i dopingowała tam z całego serca. Zna się na kolarstwie, na zawodach wszędzie jest jej pełno. To mój Dobry Duch, współtwórca mych sukcesów - kończy relację z Majorki jeden z najbardziej rozpoznawalnych kolarzy wielkopolskich.

                           Piotr Kurek
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL