R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41826696 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Wspólne dzieło dobrych ludzi

 

Muzeum Ryszarda Szurkowskiego
powstanie w dolnośląskich Krośnicach


Podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego. Krzysztof Kozanecki (od lewej), wójt gminy Krośnice Andrzej Biały i siostra Ryszarda Szurkowskiego - Maria Halina Szczepańska. Krośnice, 23 marca 2021.
Fot. archiwum Krzysztofa Kozaneckiego

Muzeum Ryszarda Szurkowskiego powstanie w dolnośląskich Krośnicach, oddalonych pięć kilometrów od Świebodowa - miejsca urodzenia wybitnego sportowca, polskiego kolarza wszech czasów. Tak zdecydowali dobrzy ludzie, którzy we wtorek podpisali list intencyjny w tej sprawie w Krośnicach właśnie: Maria Halina Szczepańska, Andrzej Biały i Krzysztof Kozanecki.


Ryszard Szurkowski urodził się 12 stycznia 1946 roku w Świebodowie na Dolnym Śląsku, w przepięknej dolinie Baryczy. Tutaj nauczył się chodzić, mówić po polsku. I tutaj po raz pierwszy siadł na rower, na którym ruszył na podbój świata. Tutaj narodziły się jego marzenia, by zostać kolarzem, by reprezentować Polskę, by jechać w Wyścigu Pokoju, by wygrywać... By zostać mistrzem świata.

W latach swej bogatej kariery sportowej i po jej zakończeniu zawsze był myślami o Świebodowie i najbliższej okolicy: Krośnicy, wioskach i wioseczkach wokół miejsca swego urodzenia. Znał je na wylot, opowiadał o nich nie tylko dziennikarzom i swoim przyjaciołom, tutaj czuł się najlepiej.

Wielki Mistrz Ryszard zmarł 1 lutego 2021. Trzynastego lutego tego roku został pochowany na rodzinnej ziemi - w oddalonych o kilka kilometrów od Świebodowa Wierzchowicach.

Dobrzy ludzie postanowili stworzyć Muzeum Ryszarda Szurkowskiego. Maria Halina Szczepańska (siostra Ryszarda), wójt gminy Krośnice Andrzej Biały oraz Krzysztof Kozanecki (przyjaciel Mistrza Ryszarda i zarazem przedstawiciel Lions Club Poznań 1990) podpisali we wtorek uroczyście list intencyjny w tej sprawie. Ma powstać miejsce upamiętniające wybitną postać polskiego i światowego kolarstwa. Jego lokalizację wyznaczono w budynku Parku Wodnego "Krośnicka Przystań" przy ulicy Sanatoryjnej 9 w Krośnicach.

– Kiedy zmarł Ryszard, mój serdeczny przyjaciel, pomyślałem, że moim moralnym obowiązkiem jest uczynić wszystko, by zachować pamięć o Nim dla przyszłych pokoleń - mówi Krzysztof Kozanecki. I dodaje: – Bardzo kochał swoją rodzinę. Kochał Świebodów. Niejednokrotnie mi mówił, że najchętniej, to by tu zamieszkał na stałe. No i zamieszkał. Tak chciał.

Krzysztof Kozanecki nie ukrywa, że miejsce pamięci o wielkim sportowcu musi być godne: –  Teraz z siostrą Ryszarda i z panem wójtem Andrzejem Białym musimy się postarać, by miejsce pamięci o Ryszardzie Szurkowskim w pełni oddawało prawdę o jego karierze i sukcesach, by także przybliżało innym wiedzę o tej okolicy i lokalnych więzach między tutejszymi ludźmi. I by miało współczesny charakter wystawowy.

– Jest marzec 2021. Jak wszystko dobrze pójdzie, na początku września tego roku chcielibyśmy otworzyć podwoje Muzeum Ryszarda Szurkowskiego - mówi wójt Krośnic Andrzej Biały. – Byłoby to w pierwszą sobotę tego miesiąca, w dniu jubileuszowego, już dwudziestego, rajdu rowerowego "Śladami Ryszarda Szurkowskiego".  

                                               Piotr Kurek 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL