R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 42146058 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-09-02
Zwycięzcy nie zawiedli

 

Gala Rowerowa w Murowanej Goślinie


Triumfatorzy klasyfikacji generalnej Grand Prix Wielkopolski w maratonach MTB 2013 (indywidualnej i drużynowej) oraz organizatorzy i sponsorzy cyklu. Murowana Goślina, 19 października 2013.

W sobotę w Murowanej Goślinie odbyła się Gala Rowerowa, podczas której podsumowano sezon maratonów MTB 2013 w Wielkopolsce. Najlepsi zawodnicy otrzymali pamiątkowe statuetki, trzy zwycięskie drużyny - okazałe puchary. Triumfatorzy klasyfikacji generalnej (indywidualnej i zespołowej) nie zawiedli, gdyż prawie wszyscy (zabrakło tylko dwóch osób - Wiesława Fidurskiego ze Złotowa i Piotra Cibarta ze Szczecina) stanęli na najwyższym miejscu podium.

Najlepszy team. Najbardziej cieszyli się w sobotę, podczas Gali Rowerowej w Murowanej Goślinie, kolarze Agrochest MTB Teamu. Co tu dużo mówić, oni triumfowali drużynowo w klasyfikacji generalnej Grand Prix Wielkopolski w maratonach MTB, cyklu imprez coraz lepiej organizowanych i o coraz większym medialnym rozgłosie. Wyprzedzili utytułowaną ekipę poznańskiego Corratec Teamu i także trzeci zespół - Rybczyński CityZen MTB Team.

Agrochest MTB Team to zespół wywodzący się z Wielkopolski - z Kostrzynia Wielkopolskiego. W jego barwach jeżdżą zawodniczki i zawodnicy z całej Polski. Mateusz Kanoniczak mieszka w Poznaniu, Mirosław Hermanowski w Częstochowie, Wojciech Szarecki w Krakowie, Kazimierz i Kacper Szczepaniakowie w Zwierzynie, Barbara Matczak w Gdańsku. Wymieniłem tylko kilka nazwisk, ale tych zawodniczek i zawodników jest więcej. Wszyscy oni reprezentują równy, wysoki poziom sportowy i tak sobie głośno myślę, że w sezonie 2014 trudno będzie im odebrać palmę pierwszeństwa.

Imprezy. Zawodów w tegorocznym cyklu Grand Prix Wielkopolski w maratonach MTB było dziewięć. Pierwsze odbyły się w kwietniu w Dolsku, następne w maju w Połczynie-Zdroju. W czerwcu kolarzy amatorów gościły kolejno trzy miejscowości: Wyrzysk, Krzywa Wieś pod Złotowem i Barlinek. Lipiec był czasem zasłużonej maratonowej przerwy, w sierpniu Suchy Las pod Poznaniem i Wałcz stanowiły arenę sportowej rywalizacji. 1 września Dąbrowice Stare pod Kołem przyjmowały pasjonatów MTB, finał wypadł 6 października w Łopuchowie pod Murowaną Gośliną.

Dziewięć maratonów MTB, w tym trzy poza granicami Wielkopolski: w Połczynie-Zdroju, Barlinku i Wałczu.

- Ten majowy w Połczynie-Zdroju był najtrudniejszy - sumował podczas Gali Rowerowej Wojciech Gogolewski, główny animator imprez MTB w Wielkopolsce. – Zawodnicy i to dobrzy przez pierwszą godzinę przejechali 14 kilometrów, trudząc się na tutejszych wyniesieniach, wzgórzach i terenowych garbach. Pedałowałi jednak w przepięknej okolicy.

W tym miejscu warto może przypomnieć taki oto fakt, że latem 2009 roku do Połczyna-Zdroju został zaproszony Ryszard Szurkowski - polski kolarz wszech czasów. Przyjechał z rowerem górskim marki Scott i ... zadebiutował w maratonie MTB. Wystartował, mozolił się okrutnie, dojechał zmęczony do linii mety. I później wielokrotnie publicznie podkreślał, że przez ten start, to doświadczenie nabrał szacunku dla kolarzy górskich.

Frekwencja, liczby. W tegorocznym cyklu Grand Prix Wielkopolski w maratonach MTB zapisało się do startu ponad 1100 osób. Niektórzy jechali jeden raz, Andrzej Sypniewski z Poznania i Adam Bernaciak z Piły brali udział we wszystkich dziewięciu edycjach. Średnia startujących w jednej imprezie wyniosła 384 osoby, rekord uczestnictwa padł 11 sierpnia, zatem w wakacyjny czas, w Suchym Lesie, gdzie ścigało się ponad 550 osób. Przybywa kobiet, coraz chętniej garną się do takiej rywalizacji młodzi ludzi, którym brakuje jeszcze kilka lat do pełnioletności.

Cykl Grand Prix Wielkopolski w maratonach MTB staje się coraz bardziej rozpoznawalną marką w Polsce. Na zawody przyjeżdżają kobiety i mężczyzni z całego kraju: ze Świnoujścia, Szczecina, Lubuskiego, Trójmiasta, Krakowa, Dolnego Śląska, Częstochowy.

Kolejny rok pomiaru czasu dokonywała ekipa Domtel-Sport Grzegorza Lipińskiego ze Słupska, ta sama, która współpracuje z Lang Teamem przy organizacji Tour de Pologne i najbardziej medialnego i prestiżowego cyklu maratonów, jakim jest Skandia Maraton Lang Team. Nie było zatem najmniejszego błędu lub uchybienia w zestawianiu wyników, nad czym także czuwał sędzia główny Wojciech Jankowski z Wrześni.

Indywidualni triumfatorzy. Nazwiska Radosław Lonka, Jan Dymecki, Marek Witkiewicz mają swą rozpoznawalną markę i wartość w całym kraju. Oni triumfowali w klasyfikacji generalnej na dystansie Mega.

Radek Lonka w kategorii M-3, Jan Dymecki w M-6, Marek Witkiewicz w M-5.

Radek Lonka wygrał dwa razy Tour de Pologne Amatorów (2011-2012), dołożył swą cegiełkę wysiłku do drużynowego sukcesu Corratec Teamu w majowym I Rajdzie Wyszegradzkim na trasie z Budapesztu do Krakowa. 2 sierpnia podczas tegorocznego Tour de Pologne miał pecha, ale regularnie startował w wielkopolskich maratonach i w sobotę stanął na najwyższym miejscu podium.

Jan Dymecki (rocznik 1948) w sobotę o poranku pokonał w Czaplinku (gdzie mieszka) w okolicy 55 km na rowerze, przed wieczoem stał też na pierwszym miejscu w kategorii M-6. I na dokładkę otrzymał z rąk Wojciecha Gogolewskiego wyróżnienie specjalne - za swą niezwykłą pracowitośc i regularne dostawy miodu dla wielkopolskich kolarzy został "Pszczołą roku 2013".

Marek Witkiewicz, prawnik, ma w swym dorobku osiem tytułów mistrza Polski w kategorii masters (dwa w przełajach, szęść w MTB). Triumfował w klasyfikacji generalnej tegorocznego cyklu Volvo Powerade Marathon MTB i w naszym Grand Prix Wielkopolski.

Zwycięzcy klasyfikacji generalnej - dystans Mega
K-1 - Dominika Smyk (Wągrowiec)
K-2 - Marta Gogolewska (Wągrowiec)
K-3 - Dorota Kuleczka (Luboń)
K-4+ - Małgorzata Gogolewska (Wągrowiec)
M-1 - Paweł Sroka (Chodzież)
M-2 - Kacper Szczepaniak (Zwierzyn)
M-3 - Radosław Lonka (Września)
M-4 - Piotr Cibart (Szczecin)
M-5 - Marek Witkiewicz (Poznań)
M-6 - Jan Dymecki (Czaplinek)

Zwycięzcy klasyfikacji generalnej - dystans Mini
K-1 - Dominika Smyk (Wągrowiec)
K-2 - Joanna Przybylska (Poznań)
K-3 - Ewa Szymankiewicz (Poznań)
K-4+ - Karolina Dopierała (Poznań)
MM-0 - Filip Jeleniewski (Chodzież)
M-1 - Jacek Madaj (Murowana Goślina)
M-2 - Michał Nawrocki (Ostrów Wielkopolski)
M-3 - Filip Niewiada (Poznań)
M-4 - Piotr Niewiada (Poznań)
M-5 - Wiesław Fidurski (Złotów)
M-6 - Kazimierz Gogolewski (Poznań)

Ładna gala. Tak jak rozwija się cykl Grand Prix Wielkopolski, tak i też Gale Rowerowe w Murowanej Goślinie nabierają znaczenia.

W sobotę zabrakło tylko dwóch triumfatorów klasyfikacji generalnej: Piotra Cibarta ze Szczecina (M-4 - Mega) i Wiesława Fidurskiego ze Złotowa (M-5 - Mini). Wszyscy pozostali zwycięzcy byli obecni. Honorowano sześć najlepszych pań i sześciu mężczyzn we wszystkich kategoriach wiekowych na dystansach Mega i Mini.

Aula Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie była wypełniona prawie do ostatniego miejsca. Stać na podium, być w pierwszej szóstce - to obiecujące marzenie nie tylko dla Joanny Roszczki z Poznania.

Był to pracowity wiecżór dla Tomasza Łęckiego - burmistrza Murowanej Gośliny, także maratończyka MTB, jak i dla Andrzeja Kaleniewicza z Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (autora kilkunastu atlasów rowerowych, także autora znakowanych tras rowerowych w naszym regionie), którzy honorowali kolarzy amatorów.

Co tu dużo mówić, wielkopolskie maratony MTB gromadzą coraz więcej ludzi, a środki finansowe na ich przeprowadzenie zapewniają samorządy lokalne i wojewódzki. Jako fan MTB, jako dziennikarz wyrażam radość, że kolarstwo górskie w Wielkopolsce dzięki rozumnej władzy ciągle się rozwija, zapewniając ludziom sportową adrenalinę, dobry relaks i także tą niepowtarzalną okazję tworzenia wielkiej rodziny miłośników wielkopolskiego rowerowania.

                                                                 Piotr Kurek

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL