R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41685987 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Stanąć na własnych nogach

 

Ryszard Szurkowski kończy dziś 75 lat


Ryszard Szurkowski kończy dziś, 12 stycznia 2021, 75 lat. Na zdjęciu z kolegami z kolarskich tras. Dolnośląski Bal Kolarzy we Wrocławiu, styczeń 2020.
Fot. archiwum Piotra Kurka

Stanąć na własnych nogach i zrobić pierwszy samodzielny krok -  to marzenie Ryszarda Szurkowskiego, który dziś (12 stycznia 2021) obchodzi 75. urodziny. Najlepszy polski kolarz w historii jest od dwóch i pół roku częściowo sparaliżowany po wypadku na rowerze.  

- Ze zdrowiem ogólnie dobrze, ale sytuacja jest taka, jaka jest. Dużo ćwiczę w domu w Warszawie. Mam zamontowane urządzenia, rehabilitanci przyjeżdżają do mnie. Niestety, organizm nie jest już  tak wydolny i postępy są powolne -  mówi Szurkowski.

Czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju porusza się na elektrycznym wózku inwalidzkim. Pod koniec lutego ubiegłego roku, tuż przed wybuchem pandemii, przeszedł we Wrocławiu operację przeszczepu mięśni i nerwów ręki, ale nie ukrywa, że jeszcze wiele mu brakuje do samodzielności.


Podczas spotknia z fanami kolarstwa na Międzynarodowych Targach Poznańskich. 31 sierpnia 2019.
Fot. Piotr Kurek


A na pytanie, jaki prezent chciałby otrzymać, odpowiedział: - Życzę sobie pierwszego samodzielnego kroku. No i powrotu na rower, choćby trzykołowy.

Dramat  Ryszarda Szurkowskiego wydarzył  się 10 czerwca 2018 roku podczas wyścigu weteranów w Kolonii. Tuż przed Polakiem przewróciło  się dwóch kolarzy, a on sam upadł na twarz. Doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego i czterokończynowego porażenia. Ponadto miał uszkodzoną czaszkę, połamaną w kilku miejscach szczękę, zdeformowany nos, wyrwaną wargę.


W Niemczech przeszedł kilka operacji kręgosłupa i twarzy. Tam rozpoczął? rehabilitację, którą kontynuuje w kraju.

Długo ukrywał przed opinią publiczną tę historię. Postanowił zabrać głos dopiero po pięciu miesiącach, gdy okazało się, że koszty leczenia przekraczają możliwości rodziny.

Szurkowski to najbardziej utytułowany polski kolarz w historii, m.in. mistrz świata z 1973 roku, dwukrotny srebrny medalista olimpijski i czterokrotny zwycięzca WyA?cigu Pokoju. Powszechnie uważano go za najlepszego zawodnika-amatora na świecie.

Po zakończeniu kariery Szurkowski z sukcesami prowadził kadrę narodową (1984-88). W 1985 roku jego podopieczny Lech Piasecki wygrał Wyścig Pokoju i został  mistrzem A?wiata, a trzy lata póżniej w igrzyskach olimpijskich w Seulu biało-czerwoni sięgnęli po srebro w wyścigu drużynowym.


Ryszard Szurkowski i pasjonaci kolarstwa. Poznań, MTP, 31 sierpnia 2019.
Fot. archiwum Piotra Kurka

Szurkowski był twórcą pierwszej w Polsce kolarskiej grupy zawodowej Exbud (1988-89), dyrektorem polskiej części Wyścigu Pokoju, a także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego (2010-11).

W tym miejscu trzeba koniecznie przypomnieć, że po raz ostatni przed wypadkiem w Niemczech Ryszrad Szurkowski wziął udział w końcu maja 2018 w wyścigu kolarskim w Chociczy Małej pod Wrześnią (rywalizacja VIP-ów). Natomiast w ostatni dzień sierpnia 2019 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich spotkał się z fanami kolarstwa, gdzie wyraził życzenie, by stanąć na własnych nogach. Jest ono, w dniu jego 75. urodzin, ciągle najważniejsze i aktualne.

Nie można też tracić z pola widzenia działalności i zaangażowania Fundacji Lions Club Poznań 1990 i Krzysztofa Kozaneckiego. – Fundacja pierwsza zaczęła mi pomagać i robi to do tej pory - podkreśla Mistrz Ryszard.


 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL