Cykl Pro Tour 2008

Niemiec Andre Greipel
wygrał ostatni etap i wyścig
Tour Down Under pełen sukcesów i niespodzianek

Niemiec Andre Greipel z grupy Team High Road w efektowny sposób, bo podwójną wygraną na trasie szóstego etapu i w całej imprezie, zakończył start w wyścigu kolarskim Tour Down Under z cyklu Pro Tour, który od wtorku odbywał się w Australii.

Niemiecki kolarz wygrał cztery z sześciu etapów wyścigu, wyrównując rekord Tour Down Under ustanowiony w 2002 roku przez Australijczyka Robbiego McEwena. Po sześciu dniach rywalizacji Greipel wyprzedził w klasyfikacji generalnej o 15 sekund Australijczyka Allana Davisa oraz o 48 sekund Hiszpana Jose Rojasa Gila.

Tour Down Under obchodził w tym roku 10-lecie istnienia, ale po raz pierwszy znalazł się w elitarnym cyklu Pro Tour. I po raz pierwszy wyścig z tego cyklu odbył się poza Europą.

***

burberry outlet

Zanim kolarze ruszyli w niedzielę na trasę 88-kilometrowego kryterium (16 rund po 5,5 km każda), wiadomo było, że prowadzącego w klasyfikacji generalnej Niemca Andre Greipela dzieli od Australijczyka Alana Davisa (UniSA) niewielka różnica siedmiu sekund. W niedzielę 25-latek z Team High Road wygrał etap i powiększył ową różnicę do 15 sekund, triumfując w wyścigu.

Andre Greipel do dziennikarzy: "Mój dyrektor sportowy powiedział mi przed wyścigiem, bym nie myślał o koszulce lidera, tylko bym próbował swych umiejętności sprinterskich na finiszu i bym wygrał etap. Jestem przepełniony radością, mój zespół jest dumny ze mnie - każdy zaufał mi. Jestem szczęśliwy, że jestem pierwszy raz w Australii i że wygrałem swój pierwszy wyścig z cyklu Pro Tour. Czuję się jak w niebie, nie mogę znaleźć słów dla określenia swej radości."

Greipel powiedział, że wraca do Niemiec, później z całym teamem jedzie na obóz do Kalifornii, gdzie podejmie decyzję, w jakich wyścigach tegorocznych startować. Nie wykluczył udziału w wyścigu Paryż-Nicea.

***

Australijski Tour Down Under był pięknym wyścigiem. Gospodarze zrobili wszystko, co w ich mocy, by pierwsza impreza z cyklu Pro Tour poza Europą wypadła dobrze. Od strony organizacyjnej, sponsorskiej, sportowej. Kibice tysiącami obstawili trasę, było ich ponad pół miliona.

Nie dziwi zatem, że już w sobotę we włoskim Treviso szef UCI Irlandczyk Pat McQuaid cieszył się i podkreślał, że Tour Down Under jest ładnym, dużym i z rozmachem zrobionym wyścigiem. Takim, który promuje globalnie kolarstwo na innych kontynentach.

Ale sportowy dreszczowiec trwał przez cały tydzień. Od kryterium Down Under Classic, które wygrał Andre Greipel. Pochodzący z Rostocka kolarz następnie odniósł trzy zwycięstwa etapowe i w ostatnim dniu imprezy pokonał na finiszu utytułowanych Australijczyków i wygrał cały tour.

W ośmiu dniach Andre Greipel pięć razy przyjeżdżał na metę jako pierwszy. I daleko od swego domu nagłośnił swe nazwisko i swój talent. Warto nań zwracać uwagę.