Jestes 41032116 gosciem na naszej stronie
Bartłomiej Wawak - dziewiętnasty

Sensacyjne złoto dla Brytyjczyka Toma Pidcocka

Bartłomiej Wawak marzył o tym, by być w pierwszej dwudziestce w Tokio. I to marzenie się dziś spełniło.

Bartłomiej Wawak - dziewiętnasty w wyścigu w kolarstwie górskim na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Sensacyjnie w tej rywalizacji wypadł Brytyjczyk Tom Pidcock, który zdobył złoty medal.

Trasa wyścigu cross country, bardzo trudna i zarazem widowiskowa, znajdowała się w mieście Izu, w prefekturze Shizuoka. Różnica poziomów na trasie to nawet 150 metrów, a całkowita długość, którą pokonali kolarze to 28,25 kilometrów.

Bartłomiej Wawak od początku wyścigu zajmował miejsce w trzeciej dziesiątce kolarzy. Pierwsze 9 kilometrów pokonał w 27 minut i 53 sekundy, ale do liderującego Szwajcara Mathiasa Flueckigera tracił ponad minutę i po dwóch okrążeniach zajmował 26. miejsce. Podczas kolejnych rund Wawak przesuwał się w górę klasyfikacji. Po piątej pętli zajmował 21. miejsce, ale jego strata do lidera powiększyła się do ponad dwóch minut.

Ostatecznie Polak wywalczył miejsce w pierwszej dwudziestce. Cały wyścig zakończył na 19. miejscu z czasem 1:29:10. Zwyciężył sensacyjnie Brytyjczyk Thomas Pidcock z czasem 1:25:14. Drugi był Szwajcar Mathias Flueckiger (+0:20), a trzeci Hiszpan David Valero Serrano.

Wyścigu nie ukończył Holender Mathieu van der Poel, który w początkowej jego fazie miał dramatyczny upadek na sekcji kamiennej; podniósł się, jechał dalej, ale ostatecznie zrezygnował z rywalizacji.