Jestes 41031911 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Słoneczne zakończenie sezonu

Alfabet chodzieskiego maratonu MTB

Filip Jeleniewski (240) na prowadzeniu w wyścigu elity mężczyzn. Chodzież, 11 października 2020.

To było słoneczne zakończenie sezonu maratonów MTB z cyklu Grand Prix Kaczmarek Electric. Szósta tegoroczna impreza odbyła się w Chodzieży w ładnych warunkach pogodowych. Jak na październik, nie było zimno i startującym paniom i panom przyświecało słońce. Poniżej szersza relacja z wielkopolskiego miasta życzliwego pasjonatom rowerów, ujęta w formie alfabetu.

Active Team BEZ BALASTU. Jan Więdłocha i Radosław Szulga (Mega) oraz Adrian Szylko i Paweł Bartkiewicz (Mini) zdobywali punkty w Chodzieży, oczywiście dla swej drużyny, w klasyfikacji generalnej ekip. Uzyskali ich 1979 i zajęli w tej edycji piąte miejsce. Triumfował Seven Perceptus Team z jego liderem Andrzejem Woroną na czele - punktów 2699.

Borowiecka Barbara. Zawodniczka teamu Szczepan Bike pewnie triumfowała w rywalizacji elity kobiet. Tegoroczna mistrzyni Polski w maratonie MTB, tytuł wywalczyła w Gdyni, dystans 58 km pokonała w 2 godziny 57 minut 39 sekund. Drugą na mecie Sandrę Samolewską wyprzedziła prawie o 9 minut. To czwarte zwycięstwo sympatycznej kolarki z Gorzowa Wielkopolskiego w "Kaczmarku", po wcześniejszych w Nowej Soli, Żarach i Krośnie Odrzańskim,

Chodzież. Miasto w północnej Wielkopolsce ma piękną kartę organizacji imprez MTB, które kilkanaście lat temu przeprowadzał, z pomocą miejscowych władz, Czesław Lang. Pięć razy, w latach 2007-2011, odbywały się tutaj maratony na rowerach górskich ze stemplem Skandii i Pana Czesława, także zawody XC z udziałem Mai Włoszczowskiej i całej czołówki krajowej. Wielokrotnie ścigali się tu także Wielkopolanie w imprezach organizowanych przez Wojciecha Gogolewskiego - cross country i maratony MTB.

Domtel-Sport. Każdy kto już trochę czasu ściga się w maratonach MTB, zna dobrze firmę Domtel-Sport. Zajmuje się pomiarem czasu na rozmaitych imprezach sportowych, jest bliska kolarstwu. Współpracuje z Langiem Teamem i także z organizatorem cyklu Grand Prix Kaczmarek Electric. W Chodzieży wyniki zestawiał sam szef  Domtelu Grzegorz Lipiński, wielki amator biegania.

Elita kobiet. W Chodzieży na trasie Mega (58 km) wystartowało dwanaście pań, z czego osiem rywalizowało w elicie kobiet. Triumfowała Barbara Borowiecka przed Sandrą Samolewską i Agnieszką Kachel. Kolejne miejsca zajęły: 4. Daria Kasztarynda, 5. Magdalena Wojtyła, 6. Karolina Cierluk, 7. Izabela Gościańska, 8. Magdalena Płachecka. Pozostałe cztery dzielne panie to: Katarzyna Dąbrowicz, Joanna Adamska, Iwona Berg i Izabella Malinowska.

Frank Bartosz. 15-latek zajął na Mini jedenaste miejsce open i wygrał rywalizację najmłodszych zawodników. Takich jak on, młodych i utalentowanych, w tym roku w cyklu Grand Prix Kaczmarek było więcej: to Mikołaj Serednicki, to Piotr Przychodzień, to Bartłomiej Komar...

Gursz Jacek. Burmistrz Chodzieży jest jednym z najbardziej doświadczonych samorządowców w Wielkopolsce. Życzliwy kolarstwu, sportowi i rekreacji, startował w przeszłości na rowerze w Skandia Maraton Lang Team. W niedzielę 11 października nagradzał najlepsze panie i najlepszych panów z dystansu Mega, także najlepszych chodzieżan: Darię Kasztaryndę, Filipa Jeleniewskiego, Michała Gehrke i Bartosza Kołodziejczyka.

Hałucha Bogdan. Były kolarz szosowy, rówieśnik Czesława Langa (1955). Obaj byli zawodnikami Legia Warszawa. Minęły lata i obaj są nadal w świetnej formie sportowej. Pan Bogdan regularnie startował w tegorocznym "Kaczmarku". W Chodzieży był trzeci na Mini w M6 za Tadeuszem Jasionkiem i Jerzym Neumannem.

Jasionek Tadeusz. Prezes Lubuskiego Okręgowego Związku Kolarskiego zaskoczył rywali i ... siebie samego. Wygrał rywalizację na dystansie Mini w kategorii M6 i tym samym powtórzył swój sukces z Żar (czwarta edycja), gdzie też zwycięsko finiszował w swej grupie wiekowej.

Kołodziejczyk Roman. Mieszkaniec Chodzieży, w młodości biegacz. Startował w 54 maratonach Skandii i Czesława Langa, z czego 26  wygrał. Przebiegł maratony w Chicago, Paryżu i Rotterdamie. W niedzielę jechał dystans Mega i w kategorii M5 zajął drugie miejsce. Jego syn Bartek był ósmy w rywalizacji elity mężczyzn. Obu panom dopingowała licznie rodzina.

Lech Poznań. Jego wierni kibice jeżdżą na rowerach, tworzą sekcję o nazwie Kibolski KS. Nie zabrakło ich w Chodzieży. Michał Peksa, Wojciech Ceglarek i Waldemar Warguła pokonali trasę Mini w dobrym tempie, budując swą formę fizyczną na oglądanie być może wielkich meczów piłkarzy z Bułgarskiej z Benficą Lizbona, Standard Liege i Rangers Glasgów w Lidzie Europy. To już wkrótce.

Łukawski Rafał. Zawodnik i trener Klubu Sportowego Stomil Poznań. W sobotę brał udział w Swarzędzu w wyścigu poświęconym pamięci Mariana Kegela i zajął trzecie miejsce. W niedzielę w Chodzieży był czwarty open na Mini i drugi w swej kategorii M4. Pan Rafał i jego zawodnicy regularnie startowali w tym roku w "Kaczmarku".

Mądry Jakub. Młody zawodnik z Ziemi Leszczyńskiej, rocznik 2001, dość nieoczekiwanie wygrał rywalizację open na dystansie Mini. Dystans 27 km przejechał w czasie 1:08:31 i drugiego na mecie Przemysława Mikołajczyka, byłego kolarza szosowego, wyprzedził o 19 sekund.

Najs Jakub. Zawodnik z Grodziska Wielkopolskiego, fan kolarstwa. Startował na Mega, był dziewiąty w elicie mężczyzn. Studiował farmację na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, teraz można do niego mówić w aptece, gdzie pracuje: – Panie magistrze poproszę o...

Oborniki. W Chodzieży pojawiło się wielu reprezentantów tego miasta. Najlepiej wypadła Sylwia Szpulewska-Larek, triumfatorka kategorii M3 na Mini. Dobrze pokazali się także Artur Wencel i Gracjan Stankiewicz.

Pogoda. W drodze do Chodzieży fani MTB z całej Polski przebijali się przez mgły. Tak było na odcinku Poznań - Oborniki, tak też i było na innych szosach. Ale nad Chodzieżą przez cały dzień świeciło słońce i impreza przebiegała w niezakłóconych warunkach atmosferycznych.

Rozwalka Przemysław. Zawodnik z podleszczyńskich Goniembic reprezentuje Rybczyński-Bikes Remmers Team. Jechał dystans Mega i zajął szóste miejsce w rywalizacji elity mężczyzn, tuż za Andrzejem Kaiserem. Przyjechał za ikoną polskiego MTB, "Kaszubskim Wilkiem" z Bytowa, sekundę później.

Stachowiak Sylwia. Poznanianka wygrała w Chodzieży rywalizację w kategorii K4+. To był jej drugi start w "Kaczmarku" w tym roku, także w Trzebani. Pani Sylwia najczęściej pokonuje treningowo trasę z Naramowic do Biedruska (razem z mężem - też jechał w Chodzieży), w leśnym terenie. Niekiedy się spotykamy na rowerach gdzieś na ulicy Nadwarciańskiej.

Trasa. Chyba nie było nikogo ze startujących w niedzielę w Chodzieży, komu trasa maratonu MTB nie przypadłaby do gustu. Urokliwa, z wielokrotnym podjazdem na Gontyniec i trudna.

Urbaniak Mirosław. Zawodnik Sogest Teamu brał udział w pięciu z sześciu imprez tegorocznego "Kaczmarka". W Chodzieży był trzeci w M5, za Bogdanem Makuchowskim i Markiem Jarosem.

Worona Andrzej. Zawodnik Seven Perceptus Team był siedemnasty open na dystansie Mega, ale wygrał w kategorii M4. 42-latek dwie godziny przed startem w miasteczku zawodów wspominał Chodzież. – Przyjeżdżałem tutaj jako młody człowiek, brałem udział w wyścigach przełajowych. Ale odbywały się one w innym miejscu. Kiedy to było? Dawno...

Yolobike Sypniewski Team. W Chodzieży nie mogło zabraknąć symptycznej ekipy z Zielonej Góry. Startowali i podziwiali październikowe piękno Szwajcarii Chodzieskiej.

Zielińska Weronika. 19-latka z Koziegłów, tegoroczna maturzystka, pokonała trasę Mini na 106. miejscu open i zajęła drugie miejsce w kategorii K2. Startuje w maratonach MTB już od kilku lat, zaczyna studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.