R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41308845 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-18
Maraton na bogato

 

Zachodnia Liga MTB
tym razem w Koszalinie


Góra Chełmska i jej okolice toną w zieleni.
Fot. Piotr Kurek

Koszalin zaprasza fanów rowerów z całej Polski na maraton z cyklu Zachodnia Liga MTB.  Odbędzie się w najbliższą sobotę (25 maja 2019) wokół kultowego wzniesienia w tym mieście, czyli Góry Chełmska-Krzyżanka. Imprezę z entuzjazmem i wsparciem miejscowej władzy organizują tutejsi pasjonaci rowerów. Zapowiada się wydarzenie, gdyż trasa jest widokowo przepiękna, zaś nagród, upominków i gadżetów nie zabraknie dla startujących. 

Trasa. Start i meta będą zlokalizowane w okolicach Raju Wodnego w Koszalinie, przy wjeździe do lasu, który otacza Górę Chełmską-Krzyżanka, kultowe wzniesienie w tym mieście. Od samego początku będzie wąsko i stromo, dlatego już po rozpoczęciu maratonu warto się znaleźć z przodu peletonu. Pierwszy kilometr trasy to sinusoidalna ścieżka, szerokości około półtora metra, o dość luźnej nawierzchni szutrowej zakończona stromym ponad 30-procentowym zjazdem pełnym korzeni. Kto zostanie przyblokowany na zjeździe będzie musiał sporo się natrudzić, aby odrobić straty. Pierwsze kilometry będą decydujące dla całego wyścigu.

Będą single, będzie wąsko, będzie kręto, będzie w górę i dół. Na pierwszych 8 kilometrach będzie niewiele okazji do wyciągnięcia bidonu, gdyż cały czas trzeba pedałować będąc mocno skoncentrowanym, jak na porządnym XC. Na dojeździe do tak zwanej Petli Tatrzańskiej będzie można złapać oddech, wyrównać tętno, by następnie dotrzeć do wąwozu. Co tu dużo mówić, jazda w tym miejscu wymaga skupienia i zachowania ostrożności, bo jeden błąd może kosztować startujących niepotrzebnym zjazdem w dół.

Gdzieś od 14 kilometra zaczyna się łatwiejszy fragment trasy, prowadzący dobrej jakości drogami szutrowymi. Na 18. kilometrze będzie rozjazd, z którego startujący na dystansie Mini popędzą w dół szybkim i krętym zjazdem w stronę Koszalina, ci z Mega pomkną na większą pętlę, by po kolejnych 20 kilometrach podążać śladami pań i panów z krótszej trasy.

Kultowa góra. Dwa kilometry przed metą zawodnicy obu dystansów będą musieli wjechać na najwyższy punkt Góry Chełmskiej - Krzyżanka ma wysokość 136 metrów nad poziom morza. Po udanym szczytowaniu rozpocznie się jazda w dół - prosto do mety. Można tu bez kręcenia pedałami osiągnąć prędkość do 50 km na godzinę.W ostatniej fazie wyścigu trzeba będzie skręcić pod kątem prostym w prawo i pozostanie jeszcze trzysta metrów do pokonania. 

Miejsca trudne do pokonania będą oznakowane znakami wykrzyknika. W zależności od umiejętności, zwalniamy, zachowujemy ostrożność, czasami nawet zalecane jest zejście z roweru.

Dystans Mini liczy będzie 27 km, Mega - 48 kilometrów. Na dłuższej trasie wielkość przewyższeń wynosi ponad 800 metrów.

Trasa jest ciekawa, wymagająca, prowadzi przez najpiękniejsze zakątki okolicy. A więc przez teren Nadleśnictwa Karniszewice, Manowo, Góry Chełmskiej, Policka, Wyszeborza, i Lubiatowo. Wysiłek włożony w jazdę rekompensują widoki. Autorem trasy jest Eryk Parysiak. Organizatorzy podkreślają misję wyścigu, żeby przełamać stereotyp, że w Koszalinie nie ma gdzie jeździć na rowerze MTB.

Nagrody. Maraton MTB w rekreacyjno-sportowy sposób wzbogaca Dni Koszalina. Jego prezydent Piotr Jedliński ufundował dwa rowery, które trafią do zwycięzców konkursu "Wybierz rower - dbaj o środowisko". Lista sponsorów imprezy liczy kilkadziesiąt firm i instytucji. Każdy kto wywalczy miejsce na podium otrzyma nagrodę, wszyscy startujący medale. Będzie także zabawa z wielce atrakcyjnymi nagrodami.

Organizatorzy. Organizatorami imprezy o nazwie Chełmska MTB Koszalin są KS Active Life, Fundacja Nauka dla Środowiska i Centrum Kultury 105. Jest to grupa ludzi kochających swe miasto i jazdę na rowerze. Całość logistycznie spinają Izabela Rutkowska i Piotr Kopczyński, myślący wspólnie o tym, by 25 maja 2019 zapisał się bardzo dobrze w historii Zachodniej Ligi MTB.

Szykujcie rowery, przyjeżdżajcie do Koszalina na maraton MTB. Ja też tam będę w najbliższą sobotę, by z mikrofonem w ręku prowadzić tą rowerową imprezę. Na początku maja, dokładnie we wtorek siódmego, objeżdżałem na swym niezawodnym Wheelerze Pro 59 Górę Chełmską. Czyniłem to po raz pierwszy i zachwyciłem się okolicę. Jest tu pięknie, to idealne miejsce dla zawodów XC i także maratonów MTB.

Koszalin zaprasza, Koszalin się szykuje, Koszalin wchodzi z przytupem do ligi tych polskich miast, które chcą organizować maratony MTB. W przepięknej okolicy, z dobrymi nagrodami.

                                    Piotr Kurek

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL