Andrzej Kaiser najszybciej
przejechał 100 kilometrów

342 uczestników Maratonu MTB Michałki 2010

Andrzej Kaiser i Magdalena Hałajczak są znakomitymi kolarzami górskimi. Mają na swym koncie wiele sukcesów. Przede wszystkim w maratonach Skandii i Czesława Langa.

Andrzej Kaiser (Dobre Sklepy Rowerowe-Author) i Magdalena Hałajczak (Shimano Polska) w sobotę zjawili się w Wieleniu nad Notecią, by wystartować w najstarszym (siódma edycja) wielkopolskim maratonie MTB o nazwie Michałki. Oboje wystartowali, oboje nie zawiedli, oboje stanęli na podium.

W sobotę na Stadionie Miejskim im. Józefa Nojiego stanęło na starcie 342 zawodników płci obojga. Chętnych do zmierzenia się z dystansami Giga i Mega (57 km) było 226 zawodniczek i zawodników, na Mini (30 km) wystartowało 116 amatorów pedałowania.

Andrzej Kaiser z Bytowa okazał się głównym bohaterem imprezy, gdyż w pięknym stylu wygrał rywalizację na dystansie Giga, najdłuższym - 100 kilometrów. Samotnie dojechał na finiszową kreskę, choć w początkowej fazie wyścigu towarzyszyło mu killku innych zawodników. Od 70 kilometra jechał praktycznie sam i potrzebował 3 godzin 56 minut 57 sekund na pokonanie trasy.

Drugie miejsce zajął Marcin Urbaniak (4:08:34) z Poznania, trzeci był Sławomir Pituch (4:12:27) z Bytowa. Tylko dwie panie zdecydowały się na pokonanie trasy 100 kilometrów i ją ukończyły: wygrała Magdalena Hałajczak (4:38:59) z Poznania, druga była Joanna Gackowska z Brzozy. Dystans 100 km ukończyło 37 zawodniczek i zawodników.

– Jechałem w równym tempie, około 25 kilometrów na godzinę. Dystans Giga przejechałem w czasie poniżej 4 godzin, tak jak sobie założyłem. Największym utrudnieniem był dla mnie wiatr, który momentami wiał mi prosto w twarz. Na trasie widziałem dużo pięknych grzybów, ale nie po to przyjechałem do Wielenia. Sześć dni temu wygrałem maraton MTB Skandii i Czesława Langa w Białymstoku, dziś też byłem najlepszy - powiedział Andrzej Kaiser.

Bartosz Kołodziejczyk z Chodzieży, rocznik 1993, wygrał rywalizację na dystansie Mini (30 km). Siedemnastolatek w tym roku wygrał dwa razy maratony MTB Skandii i Czesaława Langa na najkrótszym z dystansów i w Wieleniu potwierdził, że jest dużym talentem kolarskim. Drugi był Mateusz Nowicki z Poznania, trzeci Wojciech Wieczorek ze Szczecinka. Najlepszą panią na tym dystansie była Katarzyna Baczuń z Lubiszyna.

Na dystansie Mega (57 km) zdecydowane zwycięstwo odniósł Rafał Chmiel (2:11:53) - Strzelce Krajeńskie. Drugi był Dariusz Woźniak z Polkowic, trzeci Michał Małysza z Lublina. Najlepszą panią na Mega była Joanna Wąsiel z Plewisk.

Zawody odbywały się w sprzyjającej pogodzie, choć momentami kropił deszcz. Zawodniczki i zawodnicy wjeżdżali na metę niezbyt umorusani, niezbyt brudni, niezbyt zapyleni. Mówiąc w wielkim skrócie, wyglądali lepiej niż przed rokiem, gdy aura była bardzo dokuczliwa i padało.

Maraton MTB Michałki 2010 przechodzi do historii jako niezwykle udana impreza - z udziałem 342 pań i panów, z wieloma nagrodami, bez nieszczęśliwych upadków i kontuzji. I także z zawodami dla dzieci, w których wystartowało 50 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.