R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41626051 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Powstańcze flagi na podium

 

Przełajowcy ścigali się we Włoszakowicach


Bartosz Mikler, zwycięzca wyścigu elity mężczyzn, z powstańczą flagą na podium. Włoszakowice, 30 grudnia 2018.
Fot. Piotr Kurek

Włoszakowice były dziś areną zmagań kolarzy przełajowych z całego kraju w ramach Pucharu Polski. Imprezę swym mistrzowskim poziomem uatrakcyjnili Czesi, zarówno panie, jak i mężczyzni. Startowało ponad 230 osób, w tym także amatorzy.

Najciekawszy był wyścig ostatni, w którym ścigali zawodnicy elity, orlicy i juniorzy. Mieli oni do przejechania całych siedem rund o długości prawie 2600 metrów każda. Po starcie najszybciej ruszył Bartosz Mikler (Victoria Jarocin). Po przejechaniu pierwszego okrążenia zyskał przewagę kilkudziesięciu metrów nad rywalami. I cały czas ją utrzymywał, choć topniała ona stopniowo. Zachował niezbędny zapas sił, by skutecznie finiszować i wygrać. A kilkadziesiąt metrów za metą siadł ze zmęczenia na asfalcie.

– Przed rokiem też tutaj startowałem. Wygrał Marek Konwa, ja byłem drugi. Dziś okazałem się najlepszy, choć kosztowało mnie to wiele wysiłku. Wczoraj głowa pękała mi od bólu (problem z zębem), miałem nieprzespaną noc, ale radość zwycięstwa wynagradza mi to wszystko i podbudowuje psychicznie przed 82. Mistrzostwami Polski w kolarstwie przelajowym, które w połowie stycznia 2019 odbędą się w Strzelcach Krajeńskich - powiedział jarocinianin.

I później wszedł na podium. Otrzymał dyplom, także premię finansową i niezwykły dar od organizatorów imprezy: flagę powstańczą, replikę tej, którą dumnie sto lat temu nosili uczestnicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Drugą, taką samą, wręczono zwyciężczyni wyścigu elity kobiet - Czesce Katerinie Mudrikovej.

Kolarskie wyścigi przełajowe we Włoszakowicach odbyły się pod hasłem "Cześć i chwała zwycięzcom" i nawiązywały właśnie do 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Zaliczane są do cyklu Puchar Polski i tak, na dobrą sprawę, zgromadziły zawodników wszystkich kategorii z całego kraju.

Startował Waldemar Banasiński z Kielc (Fortuna), który miesiąc temu w belgijskim Mol wywalczył tytuł wicemistrza świata wśród mastersów. Dziś wygrał i okazał się lepszy od Artura Spławskiego z Bogdanowa (2. miejsce) i Marka Witkiewicza z Poznania (3. miejsce).

Swą klasę i dobre przygotowanie, na dwa tygodnie przed Mistrzostwach Polski, pokazali Andrzej Kaiser z Bytowa i Rafał Chmiel ze Strzelec Krajeńskich, triumfując w kategoriach masters: średniej wiekowo i najmłodszej. Utytułowana Magdalena Sadłecka zajęła trzecie miejsce w wyścigu elity kobiet.

Takie zawody, jak dzisiejsze we Włoszakowicach, są okazją do przyjrzenia się najmłodszym talentom. Bez wątpienia do takich trzeba zaliczyć Ksawergo Adaszaka ze Zbąszynka. Podopieczny Marka Boneckiego (drugie miejsce za Andrzejem Kaiserem) pewnie triumfował w rywalizacji młodzików, prowadząc od startu do mety. – Urodził się w roku 2006, trenuje kolarstwo od września ubiegłego roku i regularnie wygrywa - w roli rzecznika prasowego wystąpiła jego mama, jego jazdę obserwowali z przejęciem babcia i dziadek.

Grzegorz Mierzyński, prezes KS Kołownik Włoszakowice i jego ludzie, zorganizowali naprawdę udaną imprezę sportową. Wiało, padał deszcz, momentami było zimno. Mówiąc w wielkim skrócie, były to prawie idealne warunki dla entuzjastów kolarstwa przełajowego. którzy w sile ponad 230 osób przyjechali na Ziemię Leszczyńską. I dla których był ostatni sprawdzian przed krajowym championatem w Strzelcach Krajeńskich.

                                                         Piotr Kurek 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL