R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41602684 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Belgowie zdominowali
mistrzostwa świata

 

Piotr Pawlak fotografował kolarzy w Hoogerheide


Czech Zdenek Stybar (na prowadzeniu) i Belg Sven Nys stoczyli epicką walkę w Hoogerheide.
Fot. Piotr Pawlak

Belgowie zdominowali mistrzostwa świata w kolarstwie przełajowym w Hoogerheide. Z taką opinią, z takim wrażeniem wrócił z Holandii do Poznania Piotr Pawlak, człowiek rowerów i cyklizmu.

– Były to już moje siódme mistrzostwa świata w kolarstwie przełajowym. Jako kibica i obserwatora. Przed rokiem byłem u USA, teraz pojechałem do Holandii w towarzystwie ojca Ryszarda Pawlaka i Tadeusza Korzeniewskiego - wielokrotnego mistrza Polski w tej specjalności kolarskiej.


Holenderka Marianne Vos jedzie po siódmy tytuł mistrzyni świata.
Fot. Piotr Pawlak

– Pojechaliśmy już w czwartek, by w piątek przyjrzeć się trasie, przygotowaniom do imprezy. Tak jak zawsze, weekendowe zmagania najlepszych przełajowców świata oglądały tłumy. Na całej trasie były tysiące ludzi. Nie chciałabym się za bardzo mylić, ale myślę, że mogło być około 60 tysięcy kibiców.

– Dwa dni zmagań. Najważniejszy wyścig, czyli elita mężczyn. W rolach głównych Czech Zdenek Stybar i Belg Sven Nys - obrońca tytułu. Dwójka ta jechała na czele przez większość rywalizacji. Nikomu z nich nie udało się oderwać od drugiego na większą odległość. Oboje też nie uniknęli kraks, ale nie kosztowały one ich zbyt dużo straconego czasu.


Mariusz Gil dobrze wystartował, ale klopoty z rowerem sprawiły, że zajął ostatecznie 41. miejsce.
Fot. Piotr Pawlak

– O zwycięstwie zadecydował atak Stybara na ostatnim okrążeniu. Wypracował on sobie kilkumetrową przewagę, której nie oddał do samego końca. Czech, aktualnie specjalizujący się w kolarstwie szosowym (reprezentuje ekipę Omega Pharma - Quick Step), zdobył tym samym swój trzeci tytuł mistrza świata. Srebrem musiał się zadowolić Nys. Brązowy medal wywalczył rodak wicemistrza, Kevin Pauwels, który wjechał na metę samotnie. Łącznie Belgowie zdobyli w Hoogerheide aż 7 medali.

- Polak Mariusz Gil na samym początku jechał w okolicach 20. miejsca, jednak na jednym z pierwszych podjazdów miał problemy z rowerem i stopniowo tracił dystans do czołówki. Ostatecznie zameldował się na mecie 6 i pół minuty po Stybarze i zakończył zmagania na 41. miejscu.


Zmagania najlepszych przełajowców świata obserwował Andrzej Kaiser z żoną Lucyną.
Fot. Piotr Pawlak

Wyścig kobiet był nudny, zdaniem Piotra Pawlaka, gdyż Holenderka Marianne Vos po starcie ruszyła zdecydowanie do przodu, oderwała się od rywalek i samotnie jechała po siódmy swój już tytuł mistrzyni świata.

Startujących Polaków, poza Mariuszem Gilem, nie było wielu. Tegoroczni mistrzowie Polski w przełajach, czyli Paula Gorycka i Marek Konwa (mający inne plany startowe - MTB), do Holandii nie pojechali. Bartosz Mikler z Jarocina był jednym mlodzieżowcem i zajął miejsce 50. Ścigało się jeszcze dwóch juniorów: Kamil Małecki i Remigiusz Gil.


Ryszard Pawlak (od lewej), Tadeusz Korzeniewski i Józef Szymański, polscy ludzie kolarstwa, obserwowali zmagania najlepszych przełajowców świata w Holandii.
Fot. Piotr Pawlak

– W wyścigu juniorów tuż po starcie nastąpiła potężna kraksa. Leżało wielu zawodników. Myślę, że gdyby do niej nie doszło, wyścig mógł się korzystnie ułożyć dla naszych juniorów, którzy byli dobrze przygotowani do imprezy. Małecki zajął ostatecznie 22. miejsce, Gil nie ukończył rywalizacji, ale miejsca w pierwszej 10-15 mogły być całkiem realne.

Piotr Pawlak, człowiek kolarstwa od urodzenia, szefuje ekipie Euro Bike Kaczmarek Eletric Team. – 13 lutego dziesięć osób naszego zespołu udaje się do hiszpańskiego Lloret de Mar. Mogę powiedzieć, że wśród nich będą Tadeusz Korzeniewski, Michał Kowalczyk, Jakub Najs i ja. Będziemy tam dziesięć dni, ale w w marcu, od 13 do 27, udajemy się tam ponownie - podkreślił szef firmy Euro Bike Products, która ufundowała jedną z nagród (rower damski marki Euro Bike Basic) dla czytelników "Rowertouru", a którą wręczono w sobotę podczas gali magazynu turystyki rowerowej w poznańskiej auli AWF.


 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL