Aleksandra Podgórska i Borys Góral
wygrali nocnego eliminatora

Niesamowite emocje w Wągrowcu

Borys Góral (na jednym kole) w finałowym wyścigu jedzie po kolejny sukces.

Borys Góral, mistrz Polski w kolarskich sprintach (tytuł zdobył piątego lipca tego roku w Żerkowie), był gwiazdą nocnego eliminatora XCE, który w sobotę (17 sierpnia) odbył się w Wągrowcu. Triumfował on w kategorii elity mężczyn, wśród kobiet zwyciężyła Aleksandra Podgórska. Wystartowało 44 zawodniczek i zawodników, w tym trzy panie.

Zawody odbyły się na terenach wokół amfiteatru oraz na parkingu Aquaparku w Wągrowcu, jak również nad Jeziorem Durowskim. Startujący rywalizowali na dystansie około 1000 metrów (amatorzy) i 1400 metrów - elita. Impreza rozpoczęła się od indywidualnych jazd eliminacyjnych, zarówno dla amatorów, jak i dla profesjonalistów. Następnie odbyły sie wyścigi ćwierćfinałowe, półfinałowe, jak i finał.

Bohaterem imprezy był Borys Góral z Piły, który w eliminacjach uzyskał najlepszy czas, następnie zaś wygrał wyścigi ćwierćfinałowe i półfinałowe. W finale też był nie do pokonania. Drugie miejsce zajął Patryk Adamkiewicz ze Skórzewa, trzeci był Paweł Górniak z Piły, czwarty Grzegorz Bem z Nowej Soli.

Wyścig elity kobiet był rozgrywą tylko dwóch pań: Marty Gogolewskiej z Wągrowca i Aleksandry Podgórskiej z Bielawy. Wygrała Ola Podgórska, która na trudnym zjeździe po schodach nad Jeziorem Durowskim wyprzedziła rywalkę i nie dała sobie wydrzeć zwycięstwa.

Finałowy wyścig amatorów. Stoją na starcie (od lewej): Paweł Robowski, Patryk Helwig, Mariusz Marciniak i Wojciech Maciejewski.

Rywalizowało także 21 amatorów, w tym jedna kobieta - Dominika Smyk z Wągrowca. Cztery pierwsze miejsca zajęli: 1. Wojciech Maciejewski z Nowej Soli, 2. Mariusz Marciniak - Zwierzyn, 3. Paweł Robowski - Wągrowiec, 4. Patryk Helwig - Środa Wielkopolska.

Zawodnicy startowali na rowerach górskich: 26-calowych i 29-calowych.

Dwie najlepsze zawodniczki i czterech najlepszych zawodników w kategorii elita otrzymało premie finansowe: 500 złotych za miejsca pierwsze, 300 złotych - za drugie, 200 złotych - za trzecie, 100 złotych - za czwarte. Nie zabrakło pucharów dla zwycięzców w kategorii amatorów oraz dla kobiet i mężczyzn elity. Wśród wszystkich uczestników zawodów zostały rozlosowane upominki rzeczowe.

Trzech najlepszych zawodników elity: 2. miejsce - Patryk Adamkiewicz, 1. miejsce - Borys Góral, 3. miejsce - Paweł Górniak. Z lewej Wojciech Gogolewski, z prawej burmistrz Wągrowca Stanisław Wilczyński.

W wieczornej scenerii, przy blasku księżyca między godzinami 21.30 a 22.00, najlepszych startujących honorowali burmistrz Wągrowca Stanisław Wilczyński i prezes ogniska TKKF "Pałuki" z Wągrowca Wojciech Gogolewski.

Niezwykle udaną imprezę zorganizowali wspólnie: miasto Wągrowiec, ognisko TKKF "Pałuki" , Wojciech Gogolewski oraz jeden z młodszych animatorów sportu i rekreacji Bartosz Brzeziński.

Zawody w Wągrowcu fotografowała Anna Olszańska. Jej zdjęcia można obejrzeć pod adresem: