R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41900124 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-07-25
Tour de Pologne
w jubileuszowym wydaniu

 

Start we włoskim Rovereto, finał w Krakowie


Paweł Cieślik - kolarz reprezentacji Polski na 68. i 69. Tour de Pologne (od lewej), Czesław Lang i Marek Kluj. Poznań, "Dąbrówka", 18 stycznia 2013.

Czesław Lang, Janusz Kowalski i Tadeusz Krawczyk - to znakomici przed laty polscy kolarze. Wspólnym mianownikiem ich sportowych karier było to, że triumfowali w Tour de Pologne. O tym, jak zwyciężali w naszym narodowym wyścigu, co porabiają dziś i jak patrzą na współczesny cyklizm można było przekonać się w piątek, 18 stycznia 2013 roku, podczas spotkania w Piątkowskim Centrum Kultury "Dąbrówka" w Poznaniu.

Czesław Lang wywalczył w 1980 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Moskwie srebrny medal w wyścigu szosowym ze startu wspólnego. Przegrał tylko z Rosjaninem Siergiejem Suchoruczenkowem, na finiszu wyprzedził Jurija Barinowa.

W tymże 1980 roku Czesław Lang wygrał wiele wyścigów, w tym Tour de Pologne. 57-letni dziś były kolarz jestgłównym organizatorem Tour de Pologne, naszego narodowego wyścigu, który od kilku lat (od 2005 roku) plasuje się w trzydziestce najważniejszych tourów świata.


Janusz Kowalski (z lewej) wygrał Tour de Pologne w 1976 roku, Czesław Lang w 1980 i Tadeusz Krawczyk w 1983.

O tym, jak Czesław Lang wygrywał Tour de Pologne w 1980 roku i jak się organizuje wyścig z cyklu World Tour fani i pasjonaci kolarstwa mogli posłuchać 18 stycznia 2013 roku w Piątkowskim Centrum Kultury "Dąbrówka" w Poznaniu.

Obok Czesława Langa zasiedli i o swych sukcesach w Tour de Pologne mówili także: Janusz Kowalski - szosowy mistrz świata z 1974 roku i triumfator TdP z 1976 roku oraz Tadeusz Krawczyk - zwycięzca TdP z 1983 roku.

Z kronikarskiego obowiązku informuję, że tegoroczny - jubileuszowy, siedemdziesiąty - Tour de Pologne rozpocznie się 27 lipca we Włoszech. Pierwszy etap zostanie rozegrany na trasie Rovereto - Madonna di Campiglio. Drugi etap, bodaj najtrudniejszy, też odbędzie się we Włoszech. 29 lipca kolarze przemieszczą się do Polski, gdzie odbędzie się pięć etapów. Wyścig zakończy się 3 sierpnia w Krakowie.


Triumfatorzy Tour de Pologne oraz poznańscy fani kolarstwa.

Pasjonaci rowerów i kolarstwa będą mogli uczestniczyć 2 sierpnia w Tour de Pologne Amatorów na trasie Bukowina Tatrzańska - Bukowina Tatrzańska. Trasa do pokonania to 56,6 kilometrów z kilkoma podjazdami - w tym pod Gliczarów Górny (nachylenie ponad 20 procent).

Podczas piątkowego spotkania w "Dąbrówce" Czesław Lang ujawnił, że w 70. Tour de Pologne oprócz osiemnastu zespołów Pro Tour wystartują także ekipy: reprezentacji Polski, CCC Polsat Polkowice (II dywizja), rosyjskiej Katiuszy oraz dwie włoskie.

Materiał video prezentujący włoskie etapy 70. Tour de Pologne
dostępny jest pod adresem: http://tourdepologne.pl/?movie=55 
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL