R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41867654 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Nikol Płosaj w roli głównej

 

Kórniccy kolarze podsumowali sezon


Nikol Płosaj w rozmowie z burmistrzem Kórnika Jerzym Lechnerowskim.
Fot. Piotr Kurek

Ma dwadzieścia lat, sześć sezonów uprawia kolarstwo, w tym roku z bardzo dobrymi wynikami. Nikol Płosaj (UKS Mróz Jedynka Kórnik) w tym roku na dalekich Filipinach zdobyła dwa srebrne medale podczas Akademickich Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym. To było w marcu, natomiast jesienią z koleżankami z reprezentacji Polski (Justyną Kaczkowską, Katarzyną Pawłowską i Darią Pikulik) podczas Mistrzostw Europy w kolarstwie torowym we Francji wywalczyła srebrny medal.

Uprawia kolarstwo od roku 2011. I od razu ujawniła swe predyspozycje do tego sportu. W pierwszym roku swych startów zdobyła złoty medal mistrzostw Polski w wyścigu drużynowym na czas. To był początek drogi po medale, sukcesy, tytuły.


UKS Mróz Jedynka Kórnik - to bardzo silny kolarski klub młodzieżowy. 
Fot. Piotr Kurek  

W roku następnym (także jako juniorka młodsza) zdobywa cztery złote medale - mistrzostw Polski i Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży - w wyścigu ze startu wspólnego, wyścigu na 500 metrów na torze, w wyścigu na 2 km na torze i wreszcie w wyścigu dwójkami na czas.

W kolejnych latach powiększa swą kolekcję zwycięstw i złotych lat. Zaczyna reprezentować Polskę. W roku 2013 ściga się, między innymi, w Glasgow (tor) i we Florencji (szosa) - na mistrzostwach świata. Rok później jest w hiszpańskiej Ponferradzie, gdzie zajmuje w wyścigu juniorek 34. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego i gdzie Michał Kwiatkowski zdobywa w imponującym stylu tęczową koszulkę mistrza świata.


Prezes Polskiego Związku Kolarskiego Wacław Skarul podziękował kolarzom i ich opiekunom z Kórnika za wyniki sportowe i godną postawą. 
Fot. Piotr Kurek  

Startuje na torze, lubi się ścigać na szosie. W marcu tego roku jedzie daleko od domu - na Filipiny, gdzie bierze udział w Akademickich Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym. W azjatyckim krajobrazie i cieple czuje się dobrze i przywozi stamtąd dwa srebrne medale - wyścigi ze startu wspólnego. W lipcu z powodzeniem startuje w Tour de Pologne Woman, jesienią z koleżankami z reprezentacji Polski (Justyną Kaczkowską, Katarzyną Pawłowską i Darią Pikulik) podczas Mistrzostw Europy w kolarstwie torowym we Francji wywalczyła srebrny medal.

Studiuje, kocha kolarstwo, ma wiele planów na przyszłość. Dziś była bodaj najważniejszą osobą z grona zawodniczego UKS Mróz Jedynka Kórnik podczas uroczystego podsumowania sezonu przez Uczniowski Klub Sportowy.


Prezes UKS Mróz Jedynka Kórnik Maciej Brylewski, prezes firmy Euro Bike Piotr Pawlak i Robert Taciak - trener kolarzy z Kórnika. 
Fot. Piotr Kurek 

– Kórniccy kolarze dołożyli w tym roku swa cegiełkę do 33 medali, jakie zdobyli w sezonie 2016 nasi kolarze - powiedział obecny dziś w Kórniku Wacław Skarul, prezes Polskiego Związku Kolarskiego. - Znam ich, wiem dobrze, że reprezentują wysoką klasę sportową i są godnymi reprezentantami naszego kraju - podkreślił sternik polskiego kolarstwa.

Nikol Płosaj, Alicja Ratajczak (9. miejsce w Tour de Pologne Woman), Weronika Humelt, Viktoria Żegleń, Natalia Radzicka, Sabina Napieralska, Natalia Morytko, juniorki Karolina Przybylak, Joanna Golec, juniorki młodsze Gracjana Radzicka i Natalia Szymczak, Patryk Rajkowski, juniorzy Wojciech Bystrzycki i Jan Łamaszewski, otóż wszyscy oni przez cały rok zdobywali medale, tytuły i punkty. I w ten sposób umacniali pozycję klubu kolarskiego z Kórnika w ogólnopolskim wymiarze.


Jan Łamaszewski (od lewej) i Wojciech Bystrzycki, 17-latkowie. Już mistrzowie Polski, wielce utalentowani kolarze.
Fot.  Piotr Kurek

Dumny był i jest z tego Robert Taciak - trener kórnickiego klubu. Także władze samorządowe tego podpoznańskiego miasteczka z jego burmistrzem Jerzym Lechnerowskim na czele, również władze powiatu poznańskiego i województwa wielkopolskiego.

UKS w tym kształcie istnieje od roku 2000. W każdym z minionych lat nie brakowało sukcesów, dobiegający końca rok 2016 jest potwierdzeniem, że Kórnik jawi się jako jeden z najsilniejszych ośrodków kolarstwa młodzieżowego w Polsce.

                                     Piotr Kurek

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL