R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41686216 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Kolarze Dolnego Śląska
nie do zdarcia

 

Niezwykły bal we Wrocławiu


Jan Faltyn (od lewej), Clemens Ujejski, Jan Brzeźny, Jan Jankiewicz, Jiří Škoda, Ryszard Szurkowski i Krzysztof Kozanecki. Wrocław, 13 stycznia 2013.

Niemiec Thilo Fuhrman i Czech Jiří Škoda byli gośćmi specjalnymi na Balu Stowarzyszenia Kolarzy Dolnośląskch, który odbył się w sobotę 12 stycznia 2013 we Wrocławiu. Dopisało kolarskie towarzystwo - 180 gości tańczyło i bawiło się do późnych godzin nocnych.

Impreza wypadła w dzień urodzin Mistrza Mistrzów, czyli Ryszarda Szurkowskiego, jego już 67. Koledzy z Dolnego Śląska, z którymi jeździł w barwach Dolmelu Wrocław, także ci z innych klubów, odśpiewali mistrzowi świata z 1973 roku (Barcelona) i czterokrotnemu triumfatorowi Wyścigu Pokoju gromkie "Sto lat".

Życzyli mu tego: Jan Jankiewicz, Jan Bieniek, Jan Faltyn, Jan Brzeźny, Jan Trybała, Zdzisław Komisaruk, Ryszard Konkolewski, Marek Wrona, Zdzisław Wrona, Wincenty Majka, Mieczysław Żeleznowski, Wacław Skarul, jak i wielu innych wspaniałych sportowców.

Jak zwykle przy tego typu spotkaniach, znakomici przed laty kolarze wspominali z uśmiechem, żartem i krotochwilą lata spędzone na szosie podczas kolarskich zmagań. Momentami było burzliwie, bo starsi panowie, większość po sześćdziesiątce, zaczęli sobie udowadniać, jak to było w roku 1972 podczas trzeciego etapu Wyścigu Pokoju... na jednym z zakrętów podczas wspinaczki pod górę...

Wspomnienia, rozmowy, tańce i toasty oraz niejednokrotne "Sto lat" trwały do trzeciej nad ranem. Nie było mnie we Wrocławiu, mieście mego dzieciństwa - tutaj w 1952 roku zaczynałem naukę we wzorcowej Szkole Podstawowej TPD na Pilczycach (ul. Krzysztofarska), ale Wielkopolskę godnie na Balu Stowarzyszenia Kolarzy Dolnośląskch reprezentowali ludzie biznesu i dobrego serca: Clemens Ujejski - Shimano oraz Krzysztof Kozanecki - w młodości wioślarz na medal, teraz człowiek kolarstwa i ofiarny członek poznańskiego Lions Club.

Clemens Ujejski i Krzysztof Kozanecki godnie reprezentowali nasz region na sympatycznym balu dolnośląskich mistrzów szosy. Na wszystkich stołach pojawiły się sezamki kolarskie Sesamisport (dar Krzysztofa Kozaneckiego), zaś wszyscy uczestnicy balu - w solidarnej akcji charytatywnej - zebrali 6000 złotych dla Jana Krawczyka - byłego kolarza.

Jak zwykle, przyznano nagrody za pracę na rzecz Stowarzyszenia Kolarzy Dolnośląskich. Otrzymali je w kategoriach: najstarszy - Mieczysław Ćwirko (rocznik 1933), ambasador - Marek Lechowski, senator - Ryszard Szurkowski, przyjaciel - Czesław Szczyglewski, sponsor - Mieczysław Zatoka.

Odbyły się także konkursy z nagrodami. Wielkie podziękowania i brawa za wysiłek i trud włożony w organizację balu należą się prezesowi Czesławowi Wolińskiemu oraz całemu Zarządowi stowarzyszenia.

Na tegorocznym balu zabrakło zmarłego w ubiegłym roku Mariana Jankowskiego (rocznik 1921), który w barwach reprezentacji Polski jechał w pierwszym Wyścigu Pokoju w roku 1948.

Mijają lata, już 43. w tym roku, od pierwszego zwycięstwa Ryszarda Szurkowskiego w Wyścigu Pokoju w niezapomnianym roku 1970. Młodzi wówczas polscy kolarze pod wodzą Henryka Łasaka rządzili na szosach między trzema stolicami indywidualnie i drużynowo.

Ryszard Szurkowski, Jan Jankiewicz, Jan Bieniek, Jan Faltyn, Jan Brzeźny, Jan Trybała, Zdzisław Komisaruk, Ryszard Konkolewski, Marek Wrona, Zdzisław Wrona, Wincenty Majka, Mieczysław Żeleznowski, Wacław Skarul, jak i wielu innych wspaniałych sportowców - to ludzie Dolnego Śląska. Nie do zdarcia kiedyś na szosie i torze, teraz spotykający się z potrzeby serca i zbiorowo pielęgnujący pamięć o swych wspaniałych sukcesach.

                                                             Piotr Kurek

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL