Radosław Lonka dopisał się
do listy memoriałowych zwycięzców

Swarzędz-Cross im. Mariana Kegela
już po raz ósmy: nie tylko dla mastersów

W niedzielę 14 marca nad Jeziorem Swarzędzkim odbyły się przełajowe wyścigi kolarskie im. Mariana Kegela. Zawody zostały przeprowadzone już po raz ósmy w kilku kategoriach wiekowych; poza mastersami wystartowały także kobiety, ścigali się również młodzicy, juniorzy młodsi, niestowarzyszeni. Zwycięzcą memoriałowego wyścigu został Radosław Lonka (Corratec Team Poznań), dla którego było to już tegoroczne dziewiąte zwycięstwo.

W niedzielę było stosunkowo zimno, co zapewne sprawiło, że nad Jezioro Swarzędzkie zjawiło się mniej zawodniczek i zawodników niż oczekiwali organizatorzy. W sumie było ich trzydziestu.

Wyścig memoriałowy wygrał wrześnianin Radek Lonka (na prowadzeniu), za nim Edward Gułaj (Kluczbork).

W najważniejszym wyścigu, poświęconym pamięci Mariana Kegela, triumfował Radek Lonka z Wrześni, który reprezentuje Corratec Team Poznań. Na czterech rundach, każda o długości 1500 metrów, był nie do pokonania - prowadząc od startu do mety. Drugi był Edward Gułaj (Kluczbork), trzeci Radosław Hulewicz (Środa Wielkopolska), dwa dalsze miejsca zajęli: 4. Grzegorz Napierała (Bolechówko) i 5. Ryszard Bruździński (Poznań).

Prezes Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów Romuald Szaj (od lewej) i trzej najlepsi mastersi powyżej 45. lat w wyścigu MTB - Grzegorz Napierała, Ryszard Bruździński i Lech Andrzejewski.

– W tym roku przejechałem już okolo 3 tysięcy kilometrów na rowerze - powiedział Radek Lonka, który od stycznia 2010 stawał już wcześniej siedem razy na najwyższym miejscu podium. – Dziś wygrałem wyścig niestowarzyszonych i ten poświęcony pamięci Mariana Kegela. W sobotę ścigałem się w Kaliszu, gdzie przegrałem z Albertem Foktem - dodał wrześnianin.

3. Lech Andrzejewski - Skórzewo

Michał Kowalczyk ze Swarzędza jest dużym talentem kolarskim. W roku ubiegłym w klasyfikacji generalnej Lang Team Grand Prix MTB (kategoria junior młodszy) zajął drugie miejsce. W tym roku ścigać się będzie jako junior. W niedzielę nie miał rywali.

Organizatorami imprezy byli: Wielkopolski Związek Kolarski z siedzibą w Kaliszu, Poznańskie Towarzystwo Cyklistów, Akcja Katolicka - oddział Swarzędz oraz Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji.

***

Marian Kegel urodził się 25 maja 1945 roku w Poznaniu . W wieku 17 rozpoczął efektowną karierę kolarską, w 1964 roku wziął udział w mistrzostwach świata we Francji. Rok później wystartował, jako pierwszy poznaniak, w Wyścigu Pokoju, którego trasa przebiegała wówczas przed Gród Przemysła. W 1966 roku znów ścigał się w Wyścigu Pokoju, w tym samym roku zajął czwarte miejsce w wyścigu indywidualnym na mistrzostwach świata. W 1968 roku uczestniczył, wraz z innym poznaniakiem - Zenonem Czechowskim, w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku.
Zmarł śmiercią tragiczną 19 września 1972 roku. Miał zaledwie 27 lat...

Był sportowcem, który kolarstwo wielkopolskie wprowadził na arenę międzynarodową, czterokrotnie brał udział w Wyścigu Pokoju.