R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyślij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jesteś 28799062 gościem na naszej stronie
Aktualizowano: 2018-11-20

 
Gracjan Szeląg - dwunasty junior świata

 

Kolarz z Wielkopolski ma 18 lat
i drogę otwartą do Włoch?


Gracjan Szeląg - dwunasty junior świata 2013, zawodnik Klubu Kolarskiego Tarnovia Tarnowo Podgórne.
Fot. Patrycja Szeląg

Gracjan Szeląg (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne) zajął dwunaste miejsce w wyścigu juniorów na kolarskich Mistrzostwach Świata we Włoszech. Młodemu Wielkopolaninowi do zwycięzcy Mathieu van der Poela z Holandii zabrakło niewiele - raptem trzy sekundy.

Na starcie wyścigu juniorów stanęło w sobotę 28 września aż 190 (rekordowa liczba) zawodników. Zaczynali o poranku, o godzinie 8.30. Było słonecznie, ciepło i tylko niewielkie chmurki pojawiały się na niebie. Warunki do rywalizacji były optymalne. Juniorzy mieli do pokonania 140 kilometrów, na które złożył się dojazd z Montecatini Terme (57 km) i pięć rund we Florencji.

W tym gronie było pięciu Polaków, z których od początku bardzo czujnie jechali Gracjan Szeląg i Piotr Konwa (4F Vive Racing Team). Na końcówce obaj troszeczkę stracili do czołówki. Gracjan Szeląg zajął miejsce 12., Piotr Konwa (specjalista MTB) - był 18.

– Swój start oceniam bardzo dobrze - powiedział na mecie Gracjan Szeląg. – Pojechałem na 100 procent. Mogło być trochę lepiej, ale dwie rundy przed końcem zaczęły łapać mnie skurcze i jazda nie była już taka, jak wcześniej sobie zaplanowałem. Mimo to udało mi się przyjechać w pierwszej grupie z największymi faworytami i z tego jestem niezmiernie zadowolony. Ten wynik motywuje mnie do dalszej pracy.

– Gracjan Szeląg ma wybitny talent do jazdy po górach - powiedział Wielkopolskiemu Rowerowaniu Paweł Broński, trener KK Tarnovia Tarnowo Podgórne. – W sobotę 28 września po raz kolejny potwierdził, i to w bardzo spektakularny sposób, swoje umiejętności we Włoszech, gdzie zajął dwunaste miejsce.

Trzeba bowiem wiedzieć, że dwa lata temu w Sosnówce, jako junior młodszy, podczas Górskich Szosowych Mistrzostw Polski wywalczył tytuł wicemistrza. Przed rokiem w tejże Sosnówce był piątym juniorem. A 24 sierpnia tego roku w Jagniątkowie sięgnął po tytuł górskiego szosowego mistrza Polski juniorów, co otworzyło mu drogę do startu we Florencji.

Gracjan Szeląg szóstego kwietnia ukończył osiemnaście lat. Zaczynał przygodę z kolarstwem w Raszkowie, tam gdzie Katarzyna Pawłowska - dwukrotna mistrzyni świata na torze. Od roku 2009 reprezentuje barwy KK Tarnovii Tarnowo Podgórne.

Dwa lata temu w Siedlcach podczas Olimpiady Młodzieży, jako junior młodszy, sięgnął po złoty medal w jeździe indywidualnej na czas.

– Byliśmy w sierpniu we Francji, gdzie trenowaliśmy i braliśmy udział w wyścigach - mówił mi przed ponad miesiącem Piotr Broński. – To szlifowanie formy zaprocentowało w Jagniątkowie, gdzie Gracjan Szeląg sięgnął po tytuł mistrza Polski. Otwiera to mu drogę do Szosowych Mistrzostw Świata we wrześniu we Włoszech. Myślę, że mój zawodnik we Florencji po raz kolejny potwierdzi, że jest wielce obiecującym kolarzem, talentem czystej wody, którego nie można zmarnować - podkreślał wówczas Piotr Broński.

Co się i w pełni sprawdziło. Piotr Broński był we Włoszech, obserwował jazdę Gracjana i cieszył się razem Grzegorzem Wasielewskim (prezesem Klubu Kolarskiego Tarnovia Tarnowo Podgórne) i Bernardem Brońskim (dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnowie Podgórnym) z sukcesu 18-latka z Wielkopolski, na którego zwrócili uwagę we Włoszech dyrektorzy sportowi grup kolarskich. Co być może otworzy mu drogę do któregoś z tamtejszych teamów?

                                                 Piotr Kurek

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzieży rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL