Jestes 41076403 gosciem na naszej stronie
Maja Włoszczowska wicemistrzynią świata

Fantastyczna jazda Polki w RPA

Maja Włoszczowska 7 lipca tego roku wywalczyła w wielkopolskim Żerkowie tytuł mistrzyni Polski. Dzień 31 sierpnia 2013 dopisujemy jako szczęśliwy w karierze wicemistrzyni olimpijskiej z Pekinu (rok 2008).

Maja Włoszczowska zdobyła dzisiaj srebrny medal mistrzostw świata w kolarstwie górskim, które odbywają się w Pietermaritzburgu w RPA. Polka, po znakomitej jeździe straciła pięć sekund do broniącej tęczowej koszulki Francuzki Julie Bresset, sięgając po raz czwarty w karierze po wicemistrzostwo świata.

Walka o tytuł mistrzyni świata rozegrała się na kilkaset metrów przed metą. Na ostatnim podjeździe, jadące od początku wyścigu na czele Włoszczowska i Bresset stoczyły niemal sprinterski pojedynek o lepszą pozycję przed sekcją zjazdową. Minimalnie lepsza okazała się Francuzka, która jako pierwsza zaczęła zjeżdżać i prowadzenia nie oddała już do mety.

Cascades Park była jedną z najbardziej niebezpiecznych tras, na jakich toczyła się rywalizacja o mistrzostwo świata. O skali trudności karkołomnych zjazdów przekonały się kandydatki do podium - aktualna mistrzyni Europy Tanja Zakelj oraz Eva Lechner. Po fatalnie wyglądających upadkach Słowenka i Włoszka straciły szanse na medal. Jeszcze przed startem ze stawki wypadła Niemka Sabine Spitz, którą wyeliminowała kraksa podczas treningu.

Dla świetnie jeżdżącej technicznie Mai Włoszczowskiej Pietermaritzburg to jednak szczęśliwe miejsce. Przed rokiem nasza zawodniczka w świetnym stylu wygrała w marcu w RPA zawody Pucharu Świata. Również w sobotę Polka pokonała selektywną trasę bezbłędnie. Do wygranej zabrakło niewiele, jednak tego dnia Włoszczowska musiała uznać wyższość mistrzyni olimpijskiej i mistrzyni świata Julie Bresset.

- Ostatnie okrążenie pokonałyśmy w szalonym tempie. To był fantastyczny wyścig - powiedziała na mecie Francuzka.

Brązowy medal przypadł Szwajcarce Esther Suess. Druga z Polek, Katarzyna Solus-Miśkowicz zajęła 16. miejsce.

Wyścig elity kobiet - wyniki
1. Julie Bresset (Francja) - 1:42.54 h
2. Maja Włoszczowska (Polska) - strata 5 sekund
3. Esther Suess (Szwajcaria) - 1.06 min.