R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyślij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jesteś 28799036 gościem na naszej stronie
Aktualizowano: 2018-11-20

 
Fabian Cancellara wielki jak nigdy

 

Fantastyczna jazda Michała Kwiatkowskiego

 
Triumfujący Szwajcar Fabian Cancellara. 31 marca 2013, ładny dzień dla światowego kolarstwa.

Fabian Cancellara (RadioShack) wygrał w niedzielę kolarski klasyk Dookoła Flandrii. Szwajcar o prawie półtorej minuty wyprzedził Słowaka Petera Sagana (Cannondale). Już po 19 km rywalizacja zakończyła się dla Toma Boonena, gdy Belg uderzył w barierkę. Jednym z bohaterów dzisiejszego wyścigu był Polak Michał Kwiatkowski (Omega Pharma - Quick Step), który przez ponad 80 kilometrów fanatastycznie uciekał.

Tom Boonen, triumfator ubiegłorocznej edycji, doznał urazów kolana, biodra i pleców. Próbował kontynuować jazdę, ale nie był w stanie. Przewieziono go do szpitala, gdzie prześwietlenie wykluczyło złamania.

Fabian Cancellara zaatakował na ostatnim 14-kilometrowym podjeździe i zgubił dwóch towarzyszy ucieczki - Słowaka Petera Sagana i Belga Jurgena Roelandtsa (Lotto).

- Kiedy jesteś faworytem nie jest łatwo zwyciężyć, dlatego bardzo się cieszę. W 2012 roku upadłem tu i złamałem obojczyk. Wróciłem naprawdę w dobrym stylu - przyznał Cancellara, który powtórzył swój sukces z 2010 roku.


Wystartowali w Brugii, skąd do mety mieli 256 kilometrów.
Fot. steephill.tv.sirotti

W wyścigu uczestniczyło dwóch Polaków. Michał Kwiatkowski (Omega Pharma) był 40. - 2.49 straty, a Maciej Bodnar (Cannondale) 65. - 10.52 straty.

Wyścig Dookoła Flandrii (Brugia - Oudenaarde, 256 km) - wyniki:
1. Fabian Cancellara (Szwajcaria/RadioShack) - 6:05.58
2. Peter Sagan (Słowacja/Cannondale) - strata 1.26 min.
3. Juergen Roelandts (Belgia/Lotto) - 1.28
4. Alexander Kristoff (Norwegia/Katiusza) - 1.38
5. Matthieu Ladagnous (Francja/FDJ) - 1.40
6. Heinrich Haussler (Australia/IAM Cycling) - ten sam czas
***
40. Michał Kwiatkowski (Polska Omega Pharma) - 2.49
65. Maciej Bodnar (Polska/Cannondale) - 10.52

Kilka słów komentarza

To był fantastyczny wyścig. Fani kolarstwa na całym świecie, także w Polsce, mogli przez kilka godzin podziwiać (dzięki Eurosportowi) zmagania najlepszych szosowców świata. Przez ponad 80 kilometrów, przez ponad dwie godziny, na czele peletonu jechał - w różnym towarzystwie - Michał Kwiatkowski, nasz wielce utalentowany kolarz w ekipie Omega Pharma - Quick Step.

Koledzy dziennikarze z Eurosportu, Tomasz Jaroński i Krzysztof Wyrzykowski, przez ponad 120 minut mieli okazję mówić o kolarzu z numerem startowym 4, przypominać jego dawne sukcesy i początki sportowej kariery oraz antycypować to, co przed nim - łącznie ze spodziewanymi wygranymi za rok, za dwa lata w klasyku Dookoła Flandrii. Michał Kwiatkowski jeszcze nie skończyl 23 lat, a w tym roku już się pokazał kilka razy w spektakularny sposób. Po raz pierwszy w wyścigu Tirreno - Adriatico, dzisiaj był widoczny jak nigdy dotąd w światowym peletonie.

Michał Kwiatkowski jest talentem czystej wody, co dziś pokazał. Nie dał rady Szwajcarowi Fabianowi Cancellarze, który w niedzielny dzień jechał jak natchniony. Jego motor pracował lepiej niż maszyna wielce utalentowanego Petera Sagana. Siła i doświadczenie Szwajcara wygrały z młodością i szybkością Słowaka.

Fabian ostatnie 13 km przejechał ze średnią prędkością 50 kilometrów na godzinę. Na końcowych metrach napierw odwrócił się do tyłu, by podziękować ekipie swego teamu, póżniej wzniósł ręce do nieba (jakże czytelny znak i zachowanie), by za linią mety wpaść w ramiona żony.

Dla ludzi kolarstwa dzisiejszy wyścig we Flandrii był przeżyciem wielkiej miary. Ci, którzy znają życiorys Fabiana Cancellary i jego sukcesy, także jego traumatyczne przeżycia sprzed roku, śledzili jego jazdę na ostatnich kilometrach z drżeniem serca i zapartym tchem. W tym gronie byłem i ja.

Taki wyścig pokazuje wielkość Fabiana Cancellary, pokazuje także jak piękne jest i może być kolarstwo. Bez dopingu, bez afer. I to kiedy?: w wielkanocną niedzielę.

                                                              Piotr Kurek


 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzieży rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL