Wielkopolskie zwycięstwo w Karpaczu

Maja Włoszczowska i Adam Adamkiewicz
wygrali Tour de Pologne Amatorów

Adam Adamkiewicz wygrał Tour de Pologne Amatorów 2023.

Maja Włoszczowska i Adam Adamkiewicz wygrali w niedzielę 30 lipca Tour de Pologne Amatorów 2023. Na mecie w Karpaczu byli najlepsi wśród kobiet i mężczyzn. Kamila Wójcikiewicz była druga, za naszą znakomitą kolarką górską, która już zakończyła karierę wyczynową. Startowało prawie 2500 osób, ukończyło jazdę 1619.

Startowało prawie 2500 osób. Do pokonania był dystans 83 km. Adam Adamkiewicz pokonał go w 2 godziny 16 minut 16 sekund. – To był mój czwarty udział w Tour de Pologne Amatorów (startowałem wcześniej w Bukowinie Tatrzańskiej i dwa razy w Arłamowie - raz zwycięsko w roku 2021). Jechałem swoim tempem i wygrałem. Cieszę się z tego bardzo - relacjonuje wielkopolski pasjonat kolarstwa, na codzień zawodowy strażak

I dodaje: – Pokonywaliśmy 4 razy 14-kilometrową rundę wokół Sosnówki i podjazd na Orlinek. Na pierwszej rundzie można było spokojnie pedałować, ale na następnych był tłok na drodze. 2500 kolarzy amatorów na takim okrążeniu to jeden zawodnik wypada na 5,6 metra. "Lewa wolna" - trzeba było dość często krzyczeć, by bezpiecznie pedałować - podkreśla.

Kamila Wójcikiewicz (pierwsza z prawej) na podium Tour de Pologne Amatorów 2023.

– Startowałem z końca sektoru VIP (200 osób), by po dziesięciu kilometrów być już na czele. Po pierwszej rundzie na prowadzeniu zostało nas dwóch: Adam Wójcik i ja. Z każdym kilometrem zwiększaliśmy przewagę, na mecie wyniosła ona prawie sześć minut nad trzecim zawodnikiem.

– Wygrałem po raz drugi Tour de Pologne Amatorów - mówi 34-letni amator, z którego sukcesu cieszyła się żona Aneta, córki Anna i Aleksandra, grono przyjaciół z Gostynia i Leszna oraz koledzy ze Strefy Sportu MW Invest.

Adam Adamkiewicz od czasu do czasu bierze udział w czwartkach kolarskich na torze samochodowym "Poznań" i ma na swym koncie wygraną w imponującym stylu.

Kamilia Wójcikiewicz uplasowała się na drugim miejscu wśród pań w Tour de Pologne Amatorów, za Mają Włoszczowską - naszą znakomitą kolarką górską.  Do miejsca na podium jechała 2 godziny 46 minuty 47 sekund. I podobnie jak Pan Adam, Pani Kamila też ściga się na poznańskim torze samochodowym.

– . Ścigaliśmy się w pięknym miejscu Polski. Stałem na podium obok Mai Włoszczowskiej i czułam się jak mistrzyni świata, gdyż scenografia dekorowania była najprzedniejszej marki. Koledzy z Agrochestu pojechali świetnie, ale nie dali rady pokonać Adama Adamkiewicza - podkreśla absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Tegoroczny Tour de :Pologne Amatorów był kolejny raz Memoriałem Ryszarda Szurkowskiego. Miło poinformować, że w tym wyścigu pamięci o najwybitniejszym polskim szosowcu Wielkopolanie pokazali swe możliwości: nie tylko Kamila Wójcikiewicz i Adam Adamkiewicz, ale i Marcin Karbowy (4. miejsce), Kacper Jabloński (12.), Kacper Kistowski (18.), Bartosz Kołodziejczyk (23.)