R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41031506 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
76. urodziny Ryszarda Szurkowskiego

 

Powstanie muzeum wielkiego sportowca


Krzysztof Kozanecki i Ryszard Szurkowski, połączyła ich przyjaźń i milość do kolarstwa.
Fot. archiwum Krzysztofa Kozanckiego

Gdyby żył, dziś obchodziłby swe 76, urodziny, Ryszard Szurkowski, bo o nim tu mowa, urodził się 12 stycznia 1946 roku w Świebodowie na Dolnym Śląsku.  Był najwybitniejszym polskim kolarzem - indywidualnym mistrzem świata, medalistą igrzysk olimpijskich i czterokrotnym zwycięzcą Wyścigu Pokoju.


Rok temu, kilkanaście minut po godzinie 9:00, składałem mu telefonicznie życzenia urodzinowe. Rozmawialiśmy niecałe dziesięć minut, po raz ostatni. Nie skarżył się, dopytywał co tam w Poznaniu, gdzie miał przyjaciół i znajomych...


Piotr Kurek i Ryszard Szurkowski. Nowy Targ, sierpień 2010 - ostatnie chwile przed startem do pierwszego, historycznego Tour de Pologne Amatorów.
Fot. archiwum Piotra Kurka

Zmarł 1 lutego 2021 o poranku w radomskim szpitalu. Kilkanaście dni później, 13 lutego, w mroźny dzień został pochowany na cmentarzu w Wierzchowicach, niedaleko swego miejsca urodzin.

Dziś urodziny Ryszarda, ale już bez Jego obecności. Wybitnego sportowca, najlepszego kolarza w naszej historii. Wygrywał wyścigi, rozsławiał imię Polski, był porównywany z Eddy Merckxem. Był zródłem inspiracji dla tysięcy młodych chłopaków, pragnących ścigać się na szosie.


Krzysztof Kozanecki dba o to, by powstało muzem o Ryszardzie Szurkowskim, według najnowszych tendencji wystawienniczych.
Fot. archiwum Krzysztofa Kozaneckiego

Krzysztof Kozanecki z Poznania, Ryszarda serdeczny przyjaciel, przez minionych kilkanaście miesięcy energicznie działał, by powstało muzeum wielkiego sportowca. Wybrane zostało miejsce jego lokalizacji - Krośnice na Dolnym Śląsku, kilka kilometrów od Świebodowa. Opracowana została koncepcja miejsca pamięci o człowieku, który tak wiele zrobił dla polskiego sportu i kolarstwa.

Muzeum Ryszarda Szurkowskiego będzie darem Lions Club Poznań 1990, grona szlachetnych ludzi biznesu, nauki i medycyny (oni oraz także inne osoby dobrego serca sfinansują jego powstanie), dla społeczności Krośnic i okolic, która przejmie na siebie odpowiedzialność za zachowanie pamięci o Wielkim Kolarzu i Polaku.

                                        Piotr Kurek
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL