Aktualizowano: 2024-03-15
Łukasz Owsian mistrzem Polski

W Karkonoskim Klasyku dominowali
kolarze grupy CCC Polsat Polakowice

W Karkonoskim Klasyku wystartowało ponad 700 kolarzy. Zawodnicy elity mężczyzn musieli w niedzielę pokonać dystans 110 kilometrów i prawie 3 km różnicy wzniesień oraz rekordowo szybkie zjazdy. W tych warunkach zawody wygrał Łukasz Owsian z teamu CCC Polsat Polkowice. W sumie w Jeleniej Górze kolarze przez dwa dni wywalczyli 8 tytułów Mistrza Polski.

Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski w kategorii elity mężczyzn open wygrał Łukasz Owsian z teamu CCC Polsat Polkowice. O centymetry przegrał z nim drugi na mecie Tomasz Marczyński z tej samej drużyny. Ze stratą 1:51 min. na mecie jako trzeci zameldował się ubiegłoroczny tryumfator Michał Podlaski z grupy ActiveJet. W tym wyścigu wielokrotnie dochodziło do zmian na prowadzeniu. Na półmetku siedmiu zawodników oderwało się od peletonu, jednak na ostatnim okrążeniu walka o zwycięstwo rozegrała się już tylko miedzy dwoma zawodnikami grupy CCC Polsat Polkowice.

– To był bardzo ciężki wyścig. Ból w nogach pozostanie jeszcze jakiś czas. Ale to moje pierwsze zwycięstwo od roku i jak na razie najważniejsze w mojej karierze sportowej. Do końca mocno cisnęliśmy z Tomaszem, ale w końcówce nasza przewaga była dość duża i wiedzieliśmy, że finisz będzie tylko nasz – powiedział na mecie Łukasz Owsian.

W pierwszej dziesiątce aż sześć miejsc zajęli zawodnicy CCC Polsat Polkowice: 1. Łukasz Owsian, 2. Tomasz Marczyński, 4. Marek Rutkiewicz, 5. Maciej Paterski, 9. Adrian Honkisz i 10. Mateusz Taciak.

Elita na 110 kilometrów

W Jeleniej Górze w kategorii elita i orlik mężczyzn wystartowało w sumie 110 zawodników z 29 grup kolarskich walcząc o tytuł mistrza Polski w kategorii open mężczyzn. Trasa o długości 110 km zorganizowana była na pętli, którą zawodnicy pokonywali 8 razy. Trasa należała do najtrudniejszej w Polsce. Suma przewyższeń na wszystkich rundach pokonywanych przez zawodowców elity i orlików wynosiła prawie 3000m. Strome podjazdy kompensowały kolarzom szybkie i długie zjazdy, na których najszybsi osiągali prędkość do 80km/h. Na poziom trudności wpłynęły też zmienne warunki atmosferyczne.

Zwycięstwo w Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski zapewniło Łukaszowi Owsianowi 40 punktów w klasyfikacji Proligi. Aktualna zestawienie zawodników ProLigi po 16 wyścigach na stronie www.proliga.com.pl

W kategorii orlik mistrzem Polski został Dominik Oborski z Toruńskiego Klubu Kolarskiego „Pacific"
.
W sumie, przez dwa dni zawodów odbywających się w uzdrowiskowej części Jeleniej Góry na starcie stanęła rekordowa liczba 703 kolarzy. Zawodnicy z licencjami walczyli o 8 tytułów mistrza Polski i biało czerwoną koszulkę z orzełkiem (godłem narodowym).

Amatorzy na tej samej trasie

Zanim na trasę ruszyli zawodnicy z licencjami na starcie stanęło 244 miłośników kolarstwa szosowego do wyścigu w kategorii amator. Ścigali się na tej samej trasie, gdzie rozgrywane były Mistrzostwa Polski jednak mieli do pokonania mniej rund - w klasyfikacji FUN 2 rundy (34,9 km) a w klasyfikacji PRO 4 rundy (59,8) km. Zwycięzcą na krótszym dystansie został Mariusz Piasecki z klubu Rycerze Rolanda, natomiast na dystansie PRO triumfował Andrzej Kaiser z Euro Bike Kaczmarek Electric Team wśród mężczyzn i Małgorzata Zellner z tego samego teamu. Wśród wszystkich uczestników wyścigu dla amatorów wylosowano upominki oraz nagrodę główną rower szosowy SCOTT FOIL 30.

Kibice nie zawiedli

Trasa, po której ścigali się zawodnicy, została tak ułożona, by na podjazdach kolarze mogli liczyć na doping mieszkańców, turystów i kibiców. Wspinając się kilka kilometrów w stronę Przesieki zawodnicy mieli mocne wsparcie od wszystkich dopingujących. Specjalny patrol jadąc za peletonem oceniał zaangażowanie kibiców i po zakończeniu zawodów nagradzał najgłośniejszy i najbardziej zorganizowane grupy.