Nikol Płosaj z Kórnika mistrzynią Polski

Ponad 300 młodych szosowych „górali”
ścigało się w sobotę w Jeleniej Górze

W sobotę ścigało się ponad trzysta zawodniczek i zawodników.

W sobotę w Jeleniej Górze, na najtrudniejszej trasie w Polsce, młodzi kolarze walczyli o tytuły mistrzów Polski. Oprócz prestiżu Karkonoski Klasyk zapewniał klubom punkty challengowe, a młodym zawodnikom ważne doświadczenie.

337 młodych zawodników i zawodniczek wystartowało w pierwszym dniu Górskich Szosowych Mistrzostw Polski w Jeleniej Górze. Reprezentowali 47 klubów z całej Polski i walczyli o tytuł najlepszego „górala” na trasie z podjazdami o przewyższeniu ponad 400 metrów.

Toruń na podium

W sobotę na trasę o długości 72,5 km wspólnie wystartował peleton złożony z elity kobiet i orliczek. O tytuł mistrzyni Polski w kategorii open walczyło w sumie 40 zawodniczek. Zwyciężczynią została Paulina Brzeźna-Bentkowska z Toruńskiego Klubu Kolarskiego „Pacific”. Z tego samego klubu były też srebrna medalistka: Anna Plichta oraz trzecia na mecie siostra Pauliny – Monika Brzeźna. Jednocześnie Anna Plichta zdobyła tytuł mistrzyni Polski w swojej kategorii wiekowej (orliczka).

6 tytułów mistrza Polski

Start w zawodach rangi Mistrzostw Polski to szansa dla klubów, by zdobyć punkty challengowe, które zapewniają finansowanie z dotacji publicznych. W pierwszym dniu zawodów Karkonoski Klasyk wyłonił najlepszych kolarzy w najmłodszych kategoriach: juniorzy młodsi, juniorzy, juniorki młodsze, juniorki. Młodzi kolarze wspinali się w kierunku Przesieki kilka razy pokonując 12-kilometrową pętlę. Wszyscy zawodnicy ścigali się na tej samej rundzie, jednak długość dystansu dopasowana była do kategorii wiekowych. W sobotę Polski Związek Kolarski przyznał w sumie 6 tytułów mistrza Polski w poszczególnych kategoriach wiekowych. Zwycięzcy oprócz złotych medali już tradycyjnie otrzymali białą koszulkę z orzełkiem (godłem narodowym).

– Dla wielu młodych ludzi już sam start w Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski to było duże wyzwanie. Kolarze walczyli głównie na podjazdach, gdzie widać było kto jest mocny, a kto stara się przetrwać. Po każdym stromym podjeździe ładowali baterie na ostrych i krętych zjazdach, które jednak wymagały dobrej techniki. Cieszę się, że w takich warunkach, na tak wymagającej trasie na start zdecydowało się ponad 300 zawodników i zawodniczek – powiedział Maciej Grabek, dyrektor wyścigu.

Wyniki z soboty
W kategorii junior młodszy (15-16 lat) mistrzem Polski został Mateusz Manowski z teamu Dobre Sklepy Rowerowe – Author (Pszczyna),
W kategorii junior (17-18 lat) mistrzem Polski został Dawid Adamczyk z klubu WLKS Krakus BBC Czaja (Kraków),
W kategorii open tytuł mistrzyni Polski zdobyła Paulina Brzeźna-Bentkowska Paulina z Klubu Toruńskiego Klubu Kolarskiego „Pacific”
W kategorii orliczki (19-22 lata), tytuł mistrzyni Polski zdobyła Anna Plichta z Toruńskiego Klubu Kolarskiego „Pacific”,
W kategorii juniorki młodsze (15-16 lat) mistrzynią Polski została Karolina Perekitko z klubu GKS Cartusia Kartuzy
W kategorii juniorki (17-18 lat) tytuł mistrzyni Polski zdobyła Nikol Płosaj z klubu UKS Jedynka Limaro Kórnik.
W każdej z tych kategorii PZKol przyznał także tytuły pierwszego wicemistrza Polski (za II miejsce) oraz drugiego wicemistrza Polski (za III miejsce).

O zawodach

Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski odbywają się 30 i 31 sierpnia 2014 w Jeleniej Górze. To już druga edycja tych zawodów organizowanych przez firmę Grabek Promotions. Pierwszego dnia wyścigów odbyły się starty kategorii: junior młodszy, junior, juniorka młodsza, juniorka oraz elita kobiet, drugiego dnia – elita mężczyzn (Proliga) i orlik. Oprócz zawodników zrzeszonych w klubach i drużynach w niedzielę odbędzie się także wyścig dla amatorów w jednym z dwóch dystansów: FUN (34,9 km) lub PRO (59,8 km).

Partnerami zawodów są: miasto Jelenia Góra, województwo Dolnośląskie, Termy Cieplickie, Uzdrowisko Cieplice i Uzdrowisko Świeradów.