Aktualizowano: 2024-04-15
Nibali, Froome, Contador na podium

Michał Kwiatkowski gorszy od słynnego
Hiszpania o sekundę i czwarty w Tirreno-Adriatico

Michał Kwiatkowski został w sobotę 9 marca, po czwartym etapie, liderem prestiżowego wyścigu Tirreno-Adriatico (na zdjęciu). Światowy tour ukończył dziś na czwartym miejscu.

Michał Kwiatkowski zajął czwarte miejsce w kolarskim wyścigu Tirreno-Adriatico. Siódmy i ostatni etap, jazdę indywidualną na czas, wygrał Niemiec Tony Martin, a w całym wyścigu triumfował Włoch Vincenzo Nibali.

Podczas ostatniego etapu zawodnicy startowali co minutę w kolejności odwrotnej do zajmowanych pozycji w klasyfikacji generalnej. Ostatnim startującym zawodnikiem był lider klasyfikacji generalnej Vincenzo Nibali, który finiszował dziś na 12. miejscu.

We wtorkowej czasówce (trasa liczyła 9,2 km i prowadziła ulicami San Benedetto del Tronto) zwyciężył Niemiec Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) z czasem 10.25 min. (średnia prędkość - 52.992 km/h). Po raz kolejny świetnie pojechał jego kolega z zespołu, Polak Michał Kwiatkowski, który na ostatnim etapie zajął ósme miejsce. Nasz kolarz stracił dziś do zwycięzcy etapu 21 sekund, natomiast w klasyfikacji generalnej jego strata wyniosła 53 sekundy.

Ta pozycja dała Polakowi czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Do podium Michałowi Kwiatkowskiemu zabrakło naprawdę niewiele - w klasyfikacji generalnej nasz reprezentant stracił zaledwie sekundę do utytułowanego Alberto Contadora, który zajął trzecie miejsce. Drugie przypadło Christopherowi Froome. Polak zdobył białą koszulkę najlepszego kolarza w klasyfikacji młodzieżowej.

Świetnie spisał się także Przemysław Niemiec. Zawodnik Lampre-Merida zajął dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Dwaj inni Polacy ukończyli wyścig na miejscach: Bartosz Huzarski (NetApp-Endura) - 47., zaś Maciej Bodnar (Cannondale) na 86. W wyścigu startował także Tomasz Marczyński (Vacansoleil-DCM), ale wycofał się na szóstym etapie.

Kilka zdań Michała Kwiatkowskiego

– Zrobiłem wszystko, co mogłem zrobić, ale, by być uczciwym, byłem już trochę zmęczony po tym tygodniu ścigania - tak skomentował Michał Kwiatkowski swą jazdę na czas. – Ten wyścig nie był łatwy, ale to jest jeden z tych, których nigdy nie zapomnę. To było cudowne mieć wsparcie teamu, który mi bardzo pomagał. Myślę, że mógłbym lepiej wykonać swą pracę, ale teraz dla mnie ważne jest to, że zająłem czwarte miejsce za trzema tytanami szosy. Jestem szczęśliwy i patrzę w przyszłość, mając przed sobą następne wyścigi, z dużym optymizmem.