Aktualizowano: 2024-04-15
Michał Kwiatkowski stracił koszulkę lidera

Dwa etapy do końca wyścigu
kolarskiego Tirreno-Adriatico

Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick-Step) stracił w niedzielę koszulkę lidera wyścigu kolarskiego Tirreno-Adriatico. Przejął ją Brytyjczyk Chris Froome (Sky).

Piąty etap, prowadzący z Ortony do Chieti (230 km), wygrał po samotnym finiszu Hiszpan Joaquim Rodriguez (Katiusza), z przewagą ośmiu sekund nad pięcioosobową grupką, którą przyprowadził Holender Bauke Mollema. Trzeci linię mety minął Hiszpan Alberto Contador, a szósty był Froome.

Najlepszy z pięciu polskich kolarzy - Przemysław Niemiec zajął ósme miejsce. Kwiatkowski finiszował w jednej z następnych grupek, ze stratą 35 sekund do Rodrigueza.

Losy etapu rozstrzygnęły się na krętych ulicach Chieti. Półtora kilometra przed metą, na krótkim, ale bardzo stromym podjeździe przy Via Salomone (kąt nachylenia - 15 procent) zaatakował skutecznie Rodriguez. W ten sposób kolarz numer 1 na świecie w ubiegłorocznym rankingu zapewnił sobie pierwsze w tym sezonie zwycięstwo w imprezie rangi World Tour.

W klasyfikacji generalnej Froome wyprzedza o 20 sekund Contadora oraz Włocha Vincenzo Nibalego. Kwiatkowski spadł na czwarte miejsce i traci do lidera 24 sekundy.