Jestes 41075837 gosciem na naszej stronie
Aleksander Winokurow mistrzem olimpijskim

Nieoczekiwane zakończenie wyścigu w Londynie

Aleksander Winokurow płakał z radości na mecie.

Kazach Aleksander Winokurow mistrzem olimpijskim w wyścigu szosowym ze startu wspólnego. 39-letni kolarz zachował najwięcej sił na finiszu i na linii mety był pierwszy przed Kolumbijczykiem Rigoberto Uranem. Trzecie miejsce wywalczył Norweg Alexander Kristoff.

Para Winokurow - Uran odjechała uciekającej grupie około osiem kilometrów przed metą i potrafiła, zgodnie współpracując, zameldować się na końcowej kresce osiem sekund przed towarzyszami odjazdu.

Winokourow, który zamierza zakończyć karierę kolarską w tym roku, cieszył się jak dziecko na finiszu. To jego drugi medal olimpijski, pierwszy (srebrny) zdobył w 2000 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney.

Przed wyścigiem za faworytów uchodzili Brytyjczycy, którzy chcieli doprowadzić do sprintu z peletonu. Gospodarze igrzysk mają w składzie takich zawodników jak Bradley Wiggins (triumfator tegorocznego Tour de France) czy Mark Cavendish, który w 'Wielkiej Pętli" wygrał już 23 etapy. Wyścig potoczył się jednak zupełnie inaczej.

Kilkanaście kilometrów przed metą z peletonu, któremu przez niemal cały wyścig przewodzili Brytyjczycy, urwała się grupka kolarzy. Najwięcej sił zachowali Aleksander Winokurow i Rigoberto Uran. Obaj konsekwentnie budowali przewagę nad peletonem, który zlekceważył uciekinierów i nie zdołał już odrobić straty.

Na ostatniej prostej Winokurow wykorzystał gapiostwo Kolumbijczyka i oderwał się od przeciwnika. Uran nie był w stanie zareagować. Kilka metrów przed metą Kazach mógł unieść ręce w geście triumfu. Po finiszu zatrzymał się i zapłakał ze szczęścia.

Finisz z peletonu, który był już tylko walką o trzecie miejsce, wygrał Norweg Aleksander Kristoff.

Najlepszy z Polaków Michał Kwiatkowski zajął 60. miejsce. Miał 40 sekund straty do zwycięzcy.