Aktualizowano: 2024-04-18
Holender Pieter Weening
wygrał 70. Tour de Pologne

Rafał Majka ukończył wyścig na 4. miejscu

70. Tour de Pologne był trudnym i pięknym wyścigiem. Kolarze na trasie piątego etapu, z Nowego Targu do Zakopanego, 1 sierpnia 2013.

Pieter Weening (Orica GreenEdge) wygrał w sobotę 3 sierpnia 70. Tour de Pologne. Rafał Majka (Team Saxo - Tinkoff) ukończył zmagania na 4. miejscu. Ostatni etap, jazda indywidualna na czas na dystansie 37 km z Wieliczki do Krakowa, w której Polak zajął 10. miejsce, okazała się zwycięska dla Brytyjczyka Bradleya Wigginsa (Team Sky).

- Przyjechałem do Polski, żeby wygrać czasówkę i to się udało. Wszystko podporządkowuję teraz mistrzostwom świata w jeździe indywidualnej, więc mogę wrócić do domu zadowolony. Nie nastawiałem się na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, więc nie mam sobie nic do narzucenia - mówił na mecie Bradley Wiggins, zwycięzca ostatniego etapu. Brytyjczyk pokonał innych specjalistów od jazdy na czas, Szwajcara Fabiana Cancellarę oraz zwycięzcę etapu w Katowicach Amerykanina Taylora Phinneya. Trasa jazdy indywidualnej na czas prowadziła z Wieliczki do Krakowa i liczyła 37 kilometry.

Ulicę Grodzką w Krakowie w sobotę na kilka godzin zawładnęli kolarze elity światowej.

Jako, że ta trójka nie liczyła się w walce o triumf w klasyfikacji generalnej, ruszyła ona na trasę wcześniej, a kolarze liczący na wysoką pozycje w końcowej generalce rywalizowali jako ostatni. Z czołówki najlepiej na trasie poradził sobie Pieter Weening, który zajął 6. miejsce, z minutą i 44 sekundami straty do triumfatora. Bardzo dobry występ dał mu awans na pierwszą lokatę w klasyfikacji i zwycięstwo w 70. Tour de Pologne. - Nie licząc wielkich tourów, to był chyba najcięższy wyścig etapowy, w jakim jechałem. Najpierw dwa, niezwykle trudne górskie etapy we Włoszech, potem dwa bardzo długie etapy płaskie, kolejny odcinek górski i na koniec długa czasówka - podsumował wyścig Holender.

Najbliżsi Adriana Honkisza (CCC Polsat Polkowice) kibicowali mu na ulicy Grodzkiej w Krakowie.

Bezpośrednio za nim, w czasówce sklasyfikowany został Hiszpan Jon Izaguirre (Euskaltel-Euskadi), który ukończył tygodniowy wyścig na drugim miejscu. Lider wyścigu Francuz Christophe Riblon (Ag2r-La Mondiale), spadł na najniższy stopień podium. Rafał Majka pojechał bardzo dobrze, zajął 10. lokatę, ale wypadł z pierwszej trójki i zajął w naszym narodowym tourze 4. pozycję. - W tym roku się nie udało, ale w przyszłym na pewno będę walczył o zwycięstwo - mówił zawiedziony kolarz Team Saxo - Tinkoff.

Paweł Cieślik z reprezentacji Polski miał wsparcie wielkopolskich kibiców: Piotra Kurka (od lewej), Krzysztofa Kozaneckiego (w środku) i Piotra Kustonia (z prawej). Drugi od lewej - Zbigniew Piątek, dyrektor sportowy reprezentacji Polski. Zakopane, 1 sierpnia 2013.

Co prawda Polak nie wygrał żółtej koszulki, ale za to aż trzy inne koszulki trafiły w ręce biało-czerwonych. Klasyfikację górską wygrał Tomasz Marczyński, klasyfikację aktywnych Bartosz Huzarski, a punktową Rafał Majka. Ostatni z nich został także najlepszym Polakiem w wyścigu. Najlepszą grupą był RadioShack Leopard Trek.