Jestes 41155972 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-18
Radek Lonka wygrał wyścig elity w Turku

Rafał Łukawski najlepszym mastersem

Niedziela 14 czerwca była bardzo oczekiwana przez entuzjastów kolarstwa górskiego w naszym regionie - startujących w Pucharze Wielkopolski 2009. Po trzech tygodniach przerwy, jakie minęły od poprzedniej edycji PW w Chodzieży, najlepsi specjaliści MTB naszego regionu pojawili się w Turku, na zaproszenie Dariusza Mikołajewskiego - prezesa Turkowskiego Towarzystwa Cyklistów. Rywalizację elity wygrał pewnie Radek Lonka z Wrześni. W najliczniej obsadzonym wyścigu, kategoria masters, triumfował Rafał Łukawski z Poznania. Obaj oni po swe zwycięstwa jechali w koszulkach Corratec Team.

Warto było przyjechać do tego 35-tysięcznego miasta, poznać fragment lasu wokół wzniesienia Grebera, startować i ścigać się na rundach o długości około 4000 metrów. Takie pokonywały zawodniczki i zawodnicy we wszystkich kategoriach wiekowych - z wyjątkiem dzieci do lat dziesięciu.

Wystartowali mastersi. Na pierwszym planie Tomasz Miara (530) z Wrześni.

Wśród młodziczek triumfowała Łucja Pietrzak z Koźminianki Koźminek. Zawodniczka ta, trenowana przez Marka Cieślaka, bardzo dobrze wypadła w tym roku w zawodach XC organizowanych przez Czesława Langa: w Szczawnie Zdroju była druga, w Bielawie też była druga, w Nałęczowie wygrała wyścig, w Gdańsku zajęła drugie miejsce. W klasyfikacji generalnej Lang Team Grand Prix MTB 2009 zajęła drugie miejsce. W niedzielę zawodniczka z Koźminka, rocznik 1995, potwierdziła swoje kolarskie możliwości - wygrywając zdecydowanie rywalizację młodziczek. Druga była jej koleżanka klubowa - Marlena Wawrzyniak, trzecia też z Koźminka - Anna Tomczyńska.

Młodzicy jechali trzy rundy i od początku wyścigu wiadomo było, że o pierwsze miejsce będzie walczyć Borys Korczyński (KS Energetyk Gryfino). Szósty zawodnik tegorocznej klasyfikacji generalnej zawodów Czesława Langa wygrał w czasie 37 minut 3 sekund. Tobiasz Tutkalik z Leszna był drugi (00:38:09), trzecie miejsce zajął Michał Tomczyński z Koźminka - 00:38:10.

Juniorzy młodsi na starcie.

Najliczniejszym zawsze obsadzonym wyścigiem w Pucharze Wielkopolski jest rywalizacja mastersów. Tak, jak w poprzednich edycjach - w Puszczykowie, w Złotowie i w Chodzieży - startowali oni wspólnie, bez podziału na kategorie. Sędziowie ustawili ich piątkami, pierwszą stanowili ci najlepsi - Rafał Łukawski, Maciej Kubicz, Dariusz Petroczko, Rafał Dymek i Janusz Przybysz.

Tym razem mastersi (33 startujących) mieli do pokonania sześć rund o długości 4000 metrów każda. Od początku na czele jechał Rafał Łukawski i jako pierwszy minął linię mety.

6. Marek Stasiak, Turek -1:17:42

Wyścig elity, siedem rund po 4000 metrów, wygrał Radek Lonka z Wrześni przed Krzysztofem Maciejewskim z tegoż samego miasta. Obaj reprezentują Corratec Team Poznań i są w tej chwili najlepszymi zawodnikami elity w Wielopolsce. Potwierdzili to w tym roku startami w zawodach XC Czesława Langa. Trzeci był Paweł Król z Warszawy.

6. Piotr Janicki - 1:18:45

Najlepszym juniorem w Turku (było ich tylko trzech) był Patryk Gogolewski przed Marcinem Kowalczykiem i Bartoszem Bejmem.

Dwaj pasjonaci MTB: Jacek Wichłacz (z lewej) jest prezesem firmy Wielspin, Jerzy Briks znakomitym architektem - projektował salon Polskie Meble w Poznaniu - al. Solidarności.

Bardzo ciekawa była rywalizacja w kategorii junior młodszy. Rafał Stanisławski (Koźminianka Koźminek) i Michał Kowalczyk (Taris Puszczykowo) przez cztery rundy nadawali ton jeździe. Zmieniali się na prowadzeniu, dyktując szybkie tempo. Na ostatnim podjeździe Rafał mocniej szarpnął rowerem do przodu, zaś Michał stracił rytm i w efekcie zawodnik z Koźminka jako pierwszy minął linę mety. Michał był drugi, trzeci - Marcin Rutkowski. Kolejne miejsca zajęli: Sylwester Swat, Piotr Tomczak i Tomasz Zozuliński.

Finiszowe metry Rafała Łukawskiego.

Wyścig kobiet wygrała Katarzyna Janicka przed Justyną Dzięcioł i Olą Łatanik. Na trzech kolejnych miejscach przyjechały: Patrycja Petroczko, Natalia Zubrzycka i Agnieszka Kozioł.

Na start w kategorii kobiety masters zdecydowały się cztery panie. Wygrała Elżbieta Spławska przed Edytą Swat, Kingą Zozulińską i Joanną Gackowską. W kategorii pań masters seniorek wygrała Edyta Swat przed Kingą Zozulińską.

W kategorii juniorek wygrała Joanna Teofilak przed Pauliną Kapczyńską i Magdaleną Cichoń.

Młodziczki i młodzicy niedzielnych zawodów w Turku.

Odbył się wyścig superamatorów na dystansie 4 kilometrów. Wygrał Dariusz Kuras przed Mariuszem Wieczorkiewiczem, Piotrem Kapczyńskim. Czwarty był Arkadiusz Kaczmarek, piąty Dariusz Mikołajewski, szóste miejsce wywalczyła Agnieszka Jaskulska. Wojciech Gogolewski - jako współgospodarz imprezy - wystartował, zajął siódme miejsce i czuwał nad tym, by superamatorzy dojechali do mety.

Najlepszym żakiem okazał się Bartosz Zaworski. Najmłodszymi zawodnikami niedzielnej imprezy okazali się Basia Gackowska (2001) i Wiktor Hałas (2000).

Puchary, dyplomy i nagrody najlepszym zawodnikom wręczali: prezes Turkowskiego Towarzystwa Cyklistów Dariusz Mikołajewski i prezes ogniska TKKF "Pałuki" z Wągrowca Wojciech Gogolewski.

Były też losowane nagrody, aż kilkadziesiąt - w miłej atmosferze, w piknikowej scenerii. Turek zadebiutował udanie w Wielkopolskiej Lidze Masters Thule  w 2007 roku, w czym przede wszystkim duża zasługa Dariusza Mikołajewskiego i skupionych wokół niego pasjonatów kolarstwa. Niedzielne zawody XC o Puchar Wielkopolski odbyły się trzeci rok z rzędu, w których licznie wystartowali miejscowi zawodnicy - w biało-niebieskich strojach Turkowskiego Towarzystwa Cyklistów.