Aktualizowano: 2024-03-15
Wielkopolskie dni sukcesów

Gala Rowerowa w Murowanej Goślinie
była okazją do podsumowania całego roku

Gościem Gali Rowerowej był Marek Konwa, aktualny wicemistrz świata w kolarstwie górskim (U23), który zgromadzonej społeczności MTB przybliżył swą postać i swe sukcesy.

Agnieszka Gulczyńska i Marek Witkiewicz zdobyli w tym roku tytuły mistrzów Polski. Znana dziennikarka telewizyjna w maratonie MTB, znany prawnik w wyścigu cross country. Nie są to jednak jedyne sukcesy, jakie były w tym roku udziałem wielkopolskiej społeczności kolarstwa górskiego.

W czerwcu podczas Mistrzostw Polski w Kolarstwie Górskim, które odbyły się na kieleckiej Pierścienicy, fantastycznie spisali się wielkopolscy juniorzy. Wygrał Bartłomiej Wawak (JBG-2), ale trzy następne miejsca zajęli: 2. Michał Kowalczyk ze Swarzędza (Mróz ActiveJet), 3. Sylwester Swat z Przeźmierowa (Corratec Team), 4. Michał Wiktor z Poznania (Torq Superior MTB Team Środa Wielkopolska).

Carmen Głowacka z Poznania (Pyrcyk Team) zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Grand Prix Wielkopolski w Maratonach Rowerowych MTB - kategoria K1. Drugie miejsce na podium - Anna Olszańska ze Środy Wielkopolskiej, trzecie - Paulina Smyk z Wągrowca. Burmistrz Murowanej Gośliny Tomasz Łęcki z lewej, Wojciech Gogolewski (drugi z prawej) i burmistrz Środy Wielkopolskiej Wojciech Ziętkowski (z prawej).

Cała trójka, Michał Kowalczyk, Sylwester Swat i Wojciech Wiktor, reprezentowała nasz kraj na Mistrzostwach Europy, które odbyły się sierpniu na Słowacji - w miejscowości Dohnany. Wyścig juniorów wygrał Belg Schuermans, zaś debiutanci w takiej imprezie zajęli miejsca: 52. Michał Kowalczyk, 54. Wojciech Wikto, 58. Sylwestr Swat.

Na Słowacji startowała także, kategoria U23, Weronika Rybarczyk z Poznania. W tej kategorii triumfowała niesamowita Francuzka Julie Bresset, Polki zajęły miejsca: 8. Paula Gorycka (CCC Polkowice), 25. Weronika Rybarczyk (w sezonie 2011 reprezentująca UKS Trójka Jarocin). W czerwcu na kieleckiej Pierścienicy Paula Gorycka zdobyła tytuł mistrzyni Polski, Weronika Rybarczyk - wicemistrzyni kraju.

Edyta Swat z Przeźmierowa (od lewej), Magorzata Gołębiowska z Wrześni i Małgorzata Gogolewska z Wągrowca - trzy najlepsze panie w maratonach MTB w Wielkopolsce, kategoria K4.

Weronika Rybarczyk i Michał Kowalczyk po raz drugi w tym roku reprezentowali nasz kraj na arenie międzynarodowej podczas Mistrzostw Świata, które odbyły się w szwajcarskim Champery.

Inne ważne sukcesy wielkopolskiej społeczności MTB były udziałem sztafety poznańskiego Corratec Teamu (w składzie Magdalena Hałajczak, Sylwester Swat, Sebastian Swat i Radosław Tecław), która w Kielcach zdobyła tytuł wicemistrza kraju - za ekipą JBG-2.

Poznański Corratec Team triumfował w klasyfikacji generalnej drużyn cyklu Skandia Maraton Lang Team. Wielkopolanie brali aktywny udział i stawali na podium także w innych cyklach maratonów, jak choćby Bike Maraton czy też Powerade Suzuki MTB Maraton.

To tylko najważniejsze sukcesy wielkopolskich kolarzy górskich, którzy byli widoczni w tym roku od wiosny do jesieni w najważniejszych w Polsce, Europie i świecie imprezach MTB.

Te wszystkie fakty i okoliczności zostały przypomniane podczas uroczystej Gali Rowerowej w Murowanej Goślinie, która odbyła się w miniony piątek. Gospodarzem spotkania był burmistrz tego podpoznańskiego miasteczka Tomasz Łęcki - pasjonat rowerów i maratończyk MTB.

Była to znakomita okazja, by podsumować dwa cykle, które w tym roku ożywiały wielkopolską społeczność kolarstwa górskiego: Grand Prix Wielkopolski w Maratonach Rowerowych MTB i Puchar Wielkopolski - Thule Cup 2011.

Sala Gimnazjum nr 1 przy ulicy Mściszewskiej wypełniona była prawie do ostatniego miejsca, gdy Tomasz Łęcki i Wojciech Ziętkowski - burmistrz Środy Wielkopolskiej oraz Wojciech Gogolewski (prezes ogniska TKKF "Pałuki" z Wągrowca i zarazem główny organizator imprez MTB w Nszym regionie) honorowali najlepszych maratończyków i specjalistów XC.

Gościem specjalnym Gali Rowerowej był Marek Konwa - aktualny wicemistrz świata w kolarstwie górskim oraz kandydat do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.