Jestes 41071357 gosciem na naszej stronie
Lance Armstrong złamał obojczyk

4 czy 6 tygodni przerwy w treningach?

Siedmiokrotny zwycięzca Tour de France Amerykanin Lance Armstrong miał w poniedziałek wypadek na niespełna 20 kilometrów przed metą pierwszego etapu wyścigu Vuelta Castilla y Leon. Zawodnik uczestniczył w kraksie i doznał złamania prawego obojczyka.

Pomocy udzielił mu lekarz z ambulansu, który zabrał Armstronga do szpitala w Valladolid , gdzie zostały przeprowadzone szczegółowe badania.

Armstrong, 37 lat, znajdował się w głównej grupie na 160. kilometrze etapu o długości 176,3 km z Paredes De Nava do Baltanás. Kolarze - około trzydziestu zawodników - jechali z dużą szybkością na wąskiej drodze, goniąc czteroosobową ucieczkę. Amerykanin upadł podczas zjazdu.

Lekarze stwierdzili, że jest to złamanie bez przemieszczeń, co oznacza, że powrót do zdrowia powinien być stosunkowo szybki. Armstrong, któremu niezbędnej pomocy muszą udzielić lekarze, kontaktował się już ze specjalistami ze Stanów Zjednoczonych. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze dziś opuści szpital w Valladolid i wróci do domu w Teksasie.

Wyścig Vuelta Castilla y Leon miał być dla Armstronga jednym z etapów przygotowań do Giro d'Italia (9-31 maja) i Tour de France (4-26 lipca). Amerykanin wrócił do kolarstwa po ponad trzech latach przerwy.

Leczenie złamanego obojczyka trwa od czterech do sześciu tygodni, co sprawia, że udział Lance'a Armstronga w kwietniowym Giro del Trentino (22-25) stoi pod dużym znakiem zapytania. Może to także wpłynąć na jego formę w Giro d'Italia.

Armstrong powrócił w tym roku do kolarstwa, uczestnicząc w styczniu w australijskim wyścigu Tour Down Under i w lutym w Tour of California. W sobotę brał udział w słynnym wyścigu klasycznym na trasie Mediolan - San Remo, w którym zajął 125. miejsce.

Wyścig Castilla y León miał być pierwszym wspólnym wyścigiem dla Armstronga i Alberto Contadora, zwycięzcy trzech wielkich tourów - TdF, Giro d'Italia i Vuelta a Espana. Hiszpańska wieloetapówka miała być rodzajem treningu dla obu zawodników i sposobem szukania optymalnej taktyki na tegoroczny Tour de France.

Kariera Armstronga była relatywnie wolna od poważnych kontuzji.

***

Hiszpan Joaquin Sobrino z grupy Burgos Monumental wygrał pierwszy etap wyścigu kolarskiego Vuelta Castilla y Leon o długości 176,3 km prowadzący z Paredes do Nava et Baltanas.

Drugie miejsce zajął Szwajcar David Vitoria, trzecie Hiszpan Jose Joaquin Rojas. Bartosz Huzarski, jeżdżący w ukraińskiej grupie ISD, został sklasyfikowany na 95. pozycji w tym samym czasie co zwycięzca. Huzarski jest jedynym Polakiem w tym wyścigu. Jedzie w nim 133 kolarzy.