Jestes 41071355 gosciem na naszej stronie
Tirreno-Adriatico: Kloeden wygrał
czasówkę i został liderem

Niemiec Andreas Kloeden (Astana) wygrał w niedzielę piąty etap kolarskiego wyścigu Tirreno-Adriatico - jazdę indywidualną na czas z Loreto do Maceraty (30 km) i został liderem klasyfikacji generalnej. Na trasie czasówki Kloeden, triumfator wyścigu z 2007 roku, wyprzedził o 20 sekund Belga Stijna Devoldera i o 21 sekund Szweda Thomasa Loevkvista oraz Włocha Michele Scarponiego.

Po pięciu etapach niemiecki kolarz z grupy Astana ma 6 sekund przewagi nad Loevkvistem i 21 nad Scarponim.

Jedyny Polak w tym wyścigu Marcin Sapa (Lampre-NGC) został sklasyfikowany na 73. miejscu, ze stratą 3 minut 5 sekund do Kloedena. Za mistrzem Polski 2008 uplasowali się znani kolarze: Allan Davis (Australia/Quick Step), Tom Boonen (Belgia/Quick Step), Fabian Wegemann (Niemcy/Milram), Alessandro Petacchi (Włochy/LPR Brakes-Farnese Vini), Mark Cavendish (Wielka Brytania/Columbia-Highroad), Daniele Bennati (Liquigas).

Mistrz olimpijski z Pekinu w jeździe indywidualnej na czas Szwajcar Fabian Cancellara (Saxo Bank) zajął dopiero 118. miejsce, uzyskując czas gorszy od Marcina Sapy o 70 sekund. Zawodnik ten, po pięciu etapach, w klasyfikacji generalnej zajmuje ostatnie miejsce 187. miejsce, mając stratę 46 minut 53 sekund do Niemca Kloedena. Warto w tym miejscu podkreślić, że przed rokiem właśnie Cancellara wygrał wyścig Tirreno-Adriatico.

Na dzisiejszym etapie sklasyfikowano 187 zawodników. Na starcie nie stanął lider teamu Lampre-NGC Alessandro Ballan, ubiegłoroczny mistrz świata. Odczuwa on nadal skutki niedawnego przeziębienia i nie powrócił jeszcze do sił w pełni.

Po pięciu etapach najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem Lampre jest Enrico Gasparotto, który zajmuje 36. miejsce ze startą 6 minut 8 sekund do lidera.