Jestes 41154180 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-15
MŚ w kolarstwie przełajowym:
zwycięstwo Nielsa Alberta

Belg Niels Albert zdobył dziś w holenderskim Hoogerheide złoty medal mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym w kategorii elity. Drugie miejsce zajął Czech Zdenek Stybar, a trzecie Belg Sven Nys.

Albert, który przed rokiem wywalczył mistrzowski tytuł w kategorii młodzieżowców (do 23 lat), zwyciężył zdecydowanie. Objął prowadzenie już pod koniec pierwszego z dziesięciu okrążeń trasy. Próbował go dojść tylko Stybar, ale ostatecznie przyjechał na metę drugi, podobnie jak przed rokiem.

Na trzy okrążenia przed końcem przyspieszył zdobywca Pucharu Świata i lider światowych rankingów Sven Nys, zapewniając sobie w efekcie trzeci w karierze brązowy medal. Słynny Belg, dominujący od lat na trasach przełajowych wyścigów, w mistrzostwach świata spisuje się słabiej - na najwyższym stopniu podium stanął tylko raz, w 2005 roku.

Broniący tytułu z 2007 roku Holender Lars Boom nie włączył się do walki o medale. Po defekcie na początku wyścigu spadł na daleką pozycję i do mety dojechał na 20. pozycji.

Dwaj startujący w mistrzostwach Polacy uplasowali się w środku stawki zawodników - Mariusz Gil był 34., a Marek Cichosz - 36.

Wystartowało 69 zawodników.

W wyścigu kobiet wystartowało 38 zawodniczek - bez żadnej Polki. Wygrała, ku ogromnej radości miejscowych kibiców, Holenderka Marianne Vos. Sekundę za nią linię mety przejechała słynna Niemka Hanka Kupfernagel, trzecia była Katie Compton (USA).