Jestes 41158763 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-18
Marcin Sapa wygrał Pomorski Klasyk

Marcin Sapa (DHL Author) wygrał w niedzielę 15 lipca w Bytowie Pomorski Klasyk, najdłuższy polski jednodniowy wyścig kolarski. Trasę długości 301 kilometrów zwycięzca pokonał w czasie 7:10.39, z przeciętną prędkością blisko 42 km/godz.

Sapa był najszybszy z czteroosobowej czołówki, która na mecie miała blisko osiem minut przewagi nad peletonem. Liderem klasyfikacji Pro Ligi, do której zaliczane są największe polskie wyścigi, ponownie został Tomasz Lisowicz (CCC Polsat), szósty na mecie Pomorskiego Klasyka.

Dyrektor wyścigu Czesław Lang zakładał przed startem, że przeciętna prędkość na tak długiej trasie wyniesie około 35 km/godz., ale kolarze znacznie wyprzedzili harmonogram. Na starcie stanęło co prawda tylko 55 zawodników, ale od początku narzucili oni bardzo ostre tempo. Tuż po starcie rozpoczęły się ataki i już po kilkunastu kilometrach utworzyła się dwunastoosobowa czołówka. Znalazła się w niej czwórka późniejszych bohaterów wyścigu.

Prowadzący uzyskali sporą przewagę nad peletonem, ale główna grupa nie rezygnowała. Na około 120. km czołówka porwała się i w efekcie na czele znalazło się czterech zawodników. Przez kilkadziesiąt kilometrów mieli około dwóch minut przewagi nad peletonem i dopiero po przedostatniej lotnej premii główna grupa zrezygnowała z pościgu. Od tego momentu przewaga rosła w błyskawicznym tempie i na mecie wynosiła blisko 8 minut.

– Ostatnie kilometry były bardzo ciężkie - opowiadał na mecie Marcin Sapa - bo z czołówki co chwilę ktoś próbował zaatakować i musiałem gonić. Cała trasa dała się mocno we znaki, większość dystansu jechaliśmy pod wiatr, trasa była kręta, urozmaicona, a tempo wysokie.

Trudy wyścigu okazały się mordercze dla połowy stawki startujących i do mety dotarło ostatecznie 24 kolarzy. Witały ich na bytowskim rynku setki mieszkańców miasta, co uradowało Czesława Langa. Podczas dekoracji zwycięzców Lang przypomniał, że właśnie w tym mieście, w klubie Baszta Bytów, rozpoczynał kolarską karierę.