Jestes 41069474 gosciem na naszej stronie
Teatr jednego aktora - Marka Konwy

Udane zawody XC w Zielonej Górze

Tak skakał, tak frunął dziś w powietrzu Marek Konwa. Zielonogórzanin pokazał klasę, wygrał w pięknym stylu międzynarodowy wyścig i potwierdził, że jest najpoważniejszym polskim kandydatem do startu w olimpijskich zawodach XC w Londynie.

Marek Konwa i Ukrainka Natalia Krompiets wygrali zawody XC w kategorii elita mężczyn i kobiet, które dzisiaj (3 maja) odbyły się w Zielonej Górze. W imprezie międzynarodowej, poza Polakami startowali Rosjanie, Ukraińcy, Czesi i Austriak, wzięło udział prawie 400 zawodniczek i zawodników.

Kiedy na starcie stanęło 43 zawodników dwóch kategorii wiekowych - elity i U23 - widzowie oraz obserwatorzy niedzielnych zawodów międzynarodowych XC w Zielonej Górze zastanawiali się, czy Marek Konwa da radę krajowym rywalom oraz konkurentom z zagranicy.

Tych ostatnich najwięcej przywiózł do Winnego Grodu Ukrainiec Kyryło Pospiejew, menedżer ukraińskiej ekipy o nazwie ISD MTB Team. Ten znakomity przed laty kolarz szosowy, jeździł w jednej drużynie z Mario Cippolinim, na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 roku zajął w wyścigu ze startu wspólnego 23. miejsce. 36-latek pięć razy startował na szosowych Mistrzostwach Świata (w latach 1997, 2001, 2003, 2004, 2006), obecnie zajmuje się kolarstwem górskim.

Kiedy o 15.30 zawodnicy ruszyli na trasę, 6 rund o długości łącznej 25,8 km, na prowadzenie od razu wyszedł Marek Konwa, za nim podążali Ukraińcy: Serhij Rysienko, Oleksander Gieraszczenko, Dmytro Titarenko i Witalij Zubczenko.

Kibice mogli już od początku wyścigu podziwiać umiejętności Marka Konwy, który na specjalnie przez siebie przygotowanej trasie brylował. Na najtrudniejszym zjeździe mknął szybko, dynamicznie i bez zahamowań, natomiast na podjazdach na 29-calowym rowerze zyskiwał cenne sekundy nad rywalami.

Marek Konwa pierwszą rundę pokonał w 12 minut 6 sekund, jadący w tym momencie na drugim miejscu Oleksander Gieraszczenko miał czas gorszy o 17 sekund, Serhij Rysienko - notował 26 sekund straty.

Marek Konwa jechał spokojnie, prawie jednostajnie. Pierwsza runda 12:06 min., druga - 12:09, po trzeciej czas przejazdu wynosił 37:10 min. Na czwartym okrążeniu Polak miał 50:03 min., po piątym - 01:02:59 h. Czas na mecie 01:15:47,2 h i pewne zwycięstwo.

Marek Konwa dojeżdża do mety. I wygrywa u siebie, czyli w Zielonej Górze.

Marek Konwa wygrał u siebie w Zielonej Górze, pięć kilometrów do domu rodzinnego w Wilkanowie. Wygrał na oczach ojca Dariusza i młodszego brata Piotra, który wcześniej pewnie triumfował w rywalizacji juniorów. Wygrał oklaskiwany przez mieszkańców Zielonej Góry.

Krótki komentarz

Marek Konwa, wicemistrz świata młodzieżowców MTB w 2011 roku, dał swe nazwisko międzynarodowej rywalizacji kolarzy górskich w Zielonej Górze. Wsparły ten pomysł władze Winnego Miasta, niezawodny Bank Gospodarki Żywnościowej oraz człowiek biznesu i zarazem wielki pasjonat rowerów Cezary Kaczmarek. Nie bez znaczenia było zaangażowanie Kazimierza Prokopyszyna, który 22 października tego roku kończy 70 lat, i bez którego trudno sobie wyobrazić tak udaną imprezę.

Marek Konwa dał nazwisko imprezie. Sam wytyczał trasę, projektował drobiazgowo jej najtrudniejsze odcinki i nie stronił od łopaty i wysiłku fizycznego. Dziś wygrał u siebie i zbierał gratulacje za taką właśnie trasę. Docenili ją startujący, nad wyraz podobała się kibicom.

Myślę, że za rok, 3 maja, warto byłoby się znów spotkać. W Zielonej Górze, na Wzgórzach Piastowskich, w miejscu, gdzie Marek Konwa podnosi swoje kolarskie umiejętności. Dziś zdradził, że w Londynie chciałby być w wyścigu XC na miejscu od 10 do 12, za cztery lata w odległej od Polski Brazylii chciałby też wystartować. I zająć jeszcze lepsze miejsce.