R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyślij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jesteś 27315257 gościem na naszej stronie
Aktualizowano: 2018-07-20

 
Udany weekend braci Górniaków

 

Obrazki z maratonowego Dolska


Michał Górniak (139) i Paweł Górniak (140) podczas sobotniego maratonu MTB w Cybince.
Fot. FOTOMTB.PL

Bike Cross Maraton Gogol MTB w Dolsku już za nami. W niezwykle udanej imprezie wystartowały na dwóch dystansach aż 754 osoby. To rekord uczestnictwa w wielkopolskich zawodach, które organizuje Wojciech Gogolewski.

Bohaterowie z Dolska. Są nimi dwaj bracia - Paweł i Michał Górniakowie z Piły. Dzień wcześniej startowali w maratonie MTB w Cybince (powiat słubicki), gdzie na najdłuższym dystansie zajęli miejsca 2. i 3. Przegrali tylko z Bartoszem Banachem z Gdańska i to o niecałą minutę.

– Próbowaliśmy go dogonić, ale współpraca moja, brata Michała i Tomasza Repińskiego z Kościerzyny nie ułożyła się dobrze - mówił w Cybince za linią mety Paweł Górniak z Piły (Duda-Cars TP–LINK Rybczyński Team). Bartosz Banach (rocznik 1986) pojawił się na ostatnim zakręcie przed upływem 75 minut. Miał jeszcze wówczas sto metrów do przejechania, bez pośpiechu przygotował się do finiszu i spokojnie minął linię mety. Dystans 36 km pokonał w czasie 01:12:51 h, zatem pedałował ze średnią prędkością 28 km/h.

Bracia przegrali z gdańszczaninem o 52 sekundy i w niedzielę przystąpili w Dolsku do rywalizacji na trasie 72 kilometrów, mając obok siebie całą czołówkę wielkopolskiego MTB. Paweł i Michał Górniakowie studiują na Politechnice Poznańskiej i kochają kolarstwo. Do sportu, do wysiłku zachęcał ich ojciec Mirosław, człowiek niezwykle aktywny w rekreacji i zdrowym trybie życia. Obaj bracia zaczynali od piłki nożnej (obrońcy), następnie wadzili się na łódkach żeglarskich "Optymist", by wreszcie na dobre przycupnąć w kolarstwie górskim.


W maratonie MTB w Dolsku wystartowały 754 osoby. To rekord frekwencji w imprezach organizowanych przez Wojciecha Gogolewskiego.
Fot. FOTOMTB.PL

– W niedzielę nie ociągaliśmy się, nie oglądaliśmy na innych. W którymś momencie jechaliśmy we dwójkę na czele - mówi Paweł, młodszy z braci. – Peleton dociągnął do nas Andrzej Kaiser z Bytowa (bohater kultowego wyścigu Absa Cape Epic 2015 w RPA przyjechał do Dolska, otrzymał brawa od maratończyków MTB i treningowo przejechał część dłuższego dystansu).

W końcówce pilanie zachowali siły na finisz: Paweł był pierwszy, Michał - trzeci, rozdzielił ich Przemysław Rozwalka z podleszczyńskich Goniembic. Cała trójka to studenci Politechniki Poznańskiej. Ich czasy: Paweł - 2:22:26, Przemysław - 2:22:27, Michał - 2:22:35.

– Lubię chłód, zimno. Przygotowywałem się do sezonu 2015 w kraju, godząc naukę na uczelni technicznej (budowa maszyn) z treningiem. Nie ciągnie mnie w ciepłe kraje na suche drogi - mówi Paweł Górniak, rocznik 1992.


Początek jazdy ponad pół tysiąca maratończyków na dystansie Mini.
Fot. FOTOMTB.PL

Bracia stali w Cybince na podium, tamże Michał Górniak został mistrzem Polski branży TSL (transport, spedycja, logistyka) w maratonie MTB, gdyż jako student kierunku logistyka miał do tego prawo. Dzień później obaj pokazali w Dolsku u progu sezonu 2015, że będą dyktować tempo nie tylko w Wielkopolsce, gdyż ich ekipa będzie startować także w imprezach Skandii i Czesława Langa oraz cyklu Grand Prix Kaczmarek MTB.

Dzielne panie. Maraton MTB w Dolsku na dystansie Mega ukończyło osiem pań. Zaskoczeniem może być fakt, że triumfowała na tym dystansie najmłodsza z nich Klaudia Janik (rocznik 1997) z Piły. – Startowałam do tej pory na trasach Mini, w niedzielę w debiucie pokonałam rywalki. Druga była Daria Kasztarynda z Chodzieży, trzecia Katarzyna Hendrzyk-Majewska z Poznania. Na kolejnych miejscach uplasowały się: 4. Adriana Niedbała z Murowanej Gośliny, 5. Małgorzata Kaczmarek z Poznania, 6. Joanna Płończak z Poznania, 7. Anna Krzyżelewska-Suś z Bydgoszczy i 8. Anna Rozdolska z Laskowic.

W tym miejscu warto przypomnieć, że Katarzyna Hendrzyk-Majewska z Poznania triumfowała w październiku 2014 w wielkim finale maratonów Skandii i Czesława Langa w Kwidzynie na dystansie Giga.

Kto przyjechał do Dolska? Kilka dni przez imprezą w tym pięknym miejscu Wielkopolski rozmawiałem z Wojciechem Gogolewskim na temat spodziewanej frekwencji. Obaj byliśmy optymistycznie zgodni, że granica 700 startujących zostanie przekroczona.


Paweł Górniak (2232) triumfuje w Dolsku. Po prawej Przemysław Rozwalka (2045).
Fot. Piotr Kurek

W niedzielę 12 kwietnia w Polskę poszedł sygnał, że w inauguracyjnym maratonie Gogol MTB wystartowały 754 osoby. Ścigali się, między innymi, mistrzowie Polski: Tadeusz Korzeniewski z Wałcza (pięć razy champion kraju w elicie w kolarstwie przełajowym), Bartosz Mikler z Jarocina (najlepszy zawodnik tegorocznych MP w przełajach w kategorii orlik), zaledwie 15-letni Wojciech Ceniuch ze Szczecina (też mistrz kraju 2015 z Bytowa w kategorii junior młodszy).

Pierwszy w tym sezonie Bike Cross Maraton Gogol MTB był niezwykle udaną imprezą, co zgodnie podkreślali jego uczestnicy z całego kraju, gdyż do Dolska przyjechali amatorzy kolarstwa górskiego ze Szczecina, Świnoujścia, Gdańska, Bytowa, Bydgoszczy, Czaplinka, Torunia, Radziejowa, Skwierzyny, Przytocznej, Wrocławia, Laskowic i wielu jeszcze innych miejscowości, nie licząc Wielkopolan.

Co tu dużo mówić, większość wadziła się z dystansem Mini (39 km), na którym zostało sklasyfikowanych 546 osób, w tym 57 kobiet. Nie zabrakło zawodniczek i zawodników urodzonych w XXI wieku (roku 2000 i później): Agnieszka Grygielska, Martyna Szudra, Oskar Rychlicki, Filip Żarciński, Mateusz Hegmit, Dominika Dukarska, Sebastian Dudziak, Jakub Bąk, Stanisław Kuczma, Maciej Łopatka i Adrian Kaźmierczak. Rośnie pokolenie nastolatków, które coraz odważniej bierze udział w maratonach MTB.


Wicebumistrz Dolska Liliana Lenarczyk-Żurczak oraz dzielne panie z Mega: Katarzyna Hendrzyk-Majewska (od lewej), Klaudia Janik, Daria Kasztarynda, Małgorzata Kaczmarek, Anna Krzyżelewska-Suś oraz Anna Rozdolska.

Fot. Piotr Kurek

Pechowiec. Startował na krótszym z dystansów. Prowadził zdecydowanie. Na ostatnich kilometrach czuł się już zwycięzcą. Rywale byli około 200 metrów za nim. Już myślał o tym, by ładnie zapiąć koszulkę z napisem Merx Team, jak Michał Kwiatkowski w hiszpańskiej Ponferradzie na ubiegłorocznych szosowych MŚ, i by efektownie przejechać linię mety.

Wygrywanie ma w swej naturze. Dwa razy zdobywał tytuł mistrza Polski. Ale nie na rowerze, tylko w wyścigach motocyklowych - na maszynach o pojemności 1000 cm sześciennych. Na torze samochodowym "Poznań" swe motory szybko rozpędzał do prędkości ponad 200 km na godzinę.

To Mirosław Kołacki (rocznik 1979) z Wągrowca zagięty nad kierownicą pędził do mety, ale nie wygrał... Został sklasyfikowany na 24. miejscu, ze stratą do triumfatora Mateusza Lewandowskiego z Kórnika (UKS Limaro Kórnik) 4 minut 31 sekund.


Mateusz Lewandowski wygrał jazdę na Mini. Zawodnik z Kórnika jest jednym przedstawicielem świata MTB w ekipie UKS Jedynka Roberta Taciaka.
Fot. Piotr Kurek

Kiedy dojechał do mety - nie krył złości, zdenerwowania. Ktoś w końcówce maratonu źle wskazał mu drogę, przejechał większy dystans. – Byłem na dwóch zgrupowaniach w Hiszpanii, trenowałem mocno i chciałem być pierwszy - podkreślił. Po kilkunastu minutach ochłonął z emocji i z większym już dystansem powiedział: – Sezon się rozpoczął, mam moc, mam siłę. I tak jak w sporcie motocyklowym, tak i na rowerach mam swe sportowe marzenia.

Gdybym miał coś dopowiedzieć od siebie w tej historii, to tak sobie myślę, że na kolejnych maratonach MTB będę mówił z mikrofonem w ręku o Mirku Kołackim bardziej jako o kolarzu niż byłym mistrzu motocyklowym Polski.

Zwycięzcy. Paweł Górniak i Klaudia Janik triumfowali na Mega, Mateusz Lewandowski i Marta Gogolewska na Mini. Z kronikarskego obowiązku wypada podać, że na dłuższym dystansie w poszczególnych kategoriach triumfowali: K-1 - Klaudia Janik, K-2 - Daria Kasztarynda, K-3 - Adriana Niedbała, K-4 - Joanna Płończak, M-1 - Adrian Kaźmierczak, M-2 - Paweł Górniak, M-3 - Maciej Kasprzak, M-4 - Paweł Bober, M-5 - Jan Zozuliński, M-6 - Grzegorz Napierała. Na Mini natomiast wygrywali: K-0 - Dominika Dukarska, K-2 - Marta Gogolewska, K-3 - Anna Wysokińska, K-4+ - Sylwia Stachowiak, M-0 -Wojciech Ceniuch, M-1 - Krystian Rozwalka, M-2 - Mateusz Lewandowski, M-3 - Sławomir Spławski, M-4 - Przemysław Mikołajczyk, M-5 - Marian Sabisz, M-6+ - Kazimierz Gogolewski.


Kibiców w Dolsku nie brakowało.
Fot. Piotr Kurek

Zamiast podsumowania. Pogoda dopisała: świeciło słońce, deszcz nie padał, było chłodnawo. 754 maratończyków plus kibice wypełnili ludnie w wiosenny czas teren ośrodka Villa Natura. Jego szefowa Karolina Mróz cieszyła się, że aż tylko ludzi przyjechało do Dolska, zaprasza także na ulicę Podrzekta 3 ludzi z całej Polski przez okrągły rok. Okolica jest piękna, zdobiona 10 jeziorami i ładnymi lasami. Nie dziwi zatem wcale, że w okolicy zmagań maratończykow MTB z całego kraju przed laty wielki mistrz naszego kina Andrzej Wajda kręcił "Pana Tadeusza".

                                                                 Piotr Kurek

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzieży rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL