R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyślij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jesteś 22592515 gościem na naszej stronie
Aktualizowano: 2018-01-22
UCI wnosi o apelację
w sprawie Albero Contadora

 

Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu w Lozannie
zbada efekt spożycia skażonego mięsa wołowego

Efekt spożycia mięsa wołowego skażonego clenbuterolem przez hiszpańskiego kolarza Alberto Contadora znów zostanie zbadany - tak postanowiła dziś Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI), odwołując się do Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu (CAS) w Lozannie od decyzji hiszpańskiej federacji (RFEC), która 15 lutego oczyściła trzykrotnego triumfatora Tour de France z zarzutu stosowania niedozwolonych środków.

"Po dokładnej analizie materiałów otrzymanych od hiszpańskiej federacji postanowiliśmy złożyć apelację" - oświadczyła UCI. Czwartek był ostatnim dniem, w którym mogła to uczynić. Trzy tygodnie więcej na włączenie się do sprawy ma Światowa Agencja Antydopingowa (WADA). Rzecznik UCI Enrico Carpani powiedział agencji prasowej Associated Press, że działacze Międzynardowej Unii Kolarskiej ściśle współpacowali ze specjalistami z WADA i "obecnie nie ma uzasadnienia, by myśleć, że oni nie dołączą do nas".

Wyrok CAS spodziewany jest przed startem Tour de France, który rozpocznie się 2 lipca. Do czasu jego orzeczenia Contador będzie mógł się ścigać. Contador w tym roku reprezentuje barwy teamu Saxo Bank-Sungard i startował już w dwóch wyścigach: był czwarty w Tour of Algarve w Portugalii i wygrał Vuelta a Murcia w Hiszpanii. Obecnie z powodzeniem rywalizuje w wyścigu Volta a Catalunya, którego jest, od wczoraj, liderem. Prawnik Hiszpana Jacinto Vidarte zapowiedział, że na razie nie zamierzają komentować decyzji UCI. Duńczyk Bjarne Riis, właściciel teamu Saxo Bank-Sungard, zaapelował do władz kolarstwa o szybką decyzję w tej sprawie i podkreślił, że wierzy w niewinność swej kolarskiej gwiazdy.

Podczas ubiegłorocznego TdF w próbkach moczu Contadora wykryto mikroskopijną ilość clenbuterolu, specyfiku pomagającego zarówno w budowie masy mięśniowej, jak i w zrzuceniu wagi. Kolarz twierdzi, że był to efekt nieświadomego spożycia mięsa wołowego skażonego tym środkiem i cały czas podkreśla, że jest niewinny.

Hiszpańska federacja kolarska (RFEC) długo zwlekała z zajęciem oficjalnego stanowiska w tej sprawie. 26 stycznia wstępnie zaproponowała roczną dyskwalifikację zamiast standardowych dwóch lat zawieszenia. Na to podejrzany nie zgodził się, zapowiadając sądową walkę o swe dobre imię. W jego obronę zaangażował się nawet premier Jose Luis Zapatero. Ostatecznie federacja oczyściła Contadora z zarzutów.

Contador jest najlepszym kolarzem świata ostatnich lat, jedynym obecnie, a piątym w historii, który triumfował we wszystkich trzech wielkich tourach: Giro d'Italia, Tour de France oraz Vuelta a Espana. Wyścig dookoła Francji wygrał trzykrotnie: w 2007, 2009 i 2010 roku.
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzieży rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL