R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyślij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jesteś 26719398 gościem na naszej stronie
Aktualizowano: 2018-06-14

 
Radek Lonka klasą dla siebie

 

W niedzielę już po raz dziewiąty w Swarzędzu
odbyły się wyścigi ku czci Mariana Kegela


Radek Lonka (pierwszy z lewej) w niedzielę był nie do pokonania. Obok niego Michał Kowalczyk (Mróz ActiveJet).

W niedzielę 13 marca 2011 nad Jeziorem Swarzędzkim odbyły się przełajowe wyścigi kolarskie im. Mariana Kegela. Ich bohaterem był Radosław Lonka (Corratec Team) z Wrześni, który wygrał dwa razy - w tym rywalizację memoriałową.

W niedzielę od godzin porannych słońce świeciło nad Poznaniem i okolicami, jak na marzec, ponadnormatywnie pięknie. Warunki pogodowe zachęcały do tego, by siąść na rower, by wystartować w Swarzędzu w przełajowych wyścigach pamięci - w Memoriale Mariana Kegela.

Nad Jeziorem Swarzędzkim pojawiła się tylko jedna kobieta - Joanna Zbroszczyk (PYRCYK Team) z Poznania. Młodzików było jak na lekarstwo - Bartosz Zaworski i Adam Lis. Juniorów też tylko dwóch - Michał Kowalczyk i Patryk Adamkiewicz.

Tych, którzy jeżdżą na szosie i się ścigają po polskich asfaltach też było niewielu. Imprezę, poświęconą pamięci Mariana Kegela - znakomitego kolarza, swym udziałem, uczestnictwem uratowali pasjonaci MTB.

Radek Lonka (1980) z Wrześni był bohaterem imprezy. Wygrał wyścig w swej kategorii wiekowej - MI i był też najlepszy w wyścigu open. Drugi w tym wyścigu był Mirosław Sokołowski (1951) z Kowar - też specjalista MTB. Trzeci w memoriałowym wyścigu był Piotr Schondelmeyer (1965) z Poznania (MTB). Na czwartym dopiero miejscu uplasował się szosowy masters - Zbigniew Junak z Choszczna. Piąty na mecie był pasjonat kolarstwa górskiego Ryszard Bródźiński z Poznania, na szóstym Jacek Głowacki z Poznania (MTB), na siódmym Michał Zbroszczyk z Poznania (też MTB).

Michał Kowalczyk ze Swarzędza w listopadzie tego roku ukończy 18 lat. Od początku tego roku reprezentuje barwy teamu Mróz ActiveJet. Ma za sobą pierwsze zgrupowanie w Hiszpanii, w Lloret de Mar pod Barceloną, w tym tygodniu wyjeżdża w to samo miejsce po raz drugi.


Zadowolony Radek Lonka i działacze Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów: Romuald Szaj (od lewej - prezes PTC), Tadeusz Kubiak (wiceprezes PTC) i Marek Kluj.

– Podczas pierwszego pobytu przejechałem ponad 700 kilometrów. Razem z młodszymi kolegami i liderami grupy - Robertem i Bartoszem Banachami oraz Wojciechem Halejakiem. To było dla mnie wielkie przeżycie i doświadczenie. Godzę sport z nauką, uczęszczam do Liceum Ogólnokształcącego w Swarzędzu i treningi kolarskie nie przeszkadzają mi w tym, być dobrym z matematyki.

Jerzy Kaźmierczak (rocznik 1952) ze Swarzędza przed rokiem w Jeleniej Górze wywalczył tytuł mistrza Polski w maratonie MTB w swej kategorii wiekowej. Dziś w wyścigu panów po 50. roku życia, MTB, był nie do pokonania. Drugi był Grzegorz Napierała (Bolechówko), trzeci - Ryszard Brudziński (Poznań), czwarty Lech Andrzejewski (Skórzewo), piąty - Andrzej Seredyński (Poznań). W wyścigu panów do 50. roku życia, MTB, triumfował Piotr Schondelmeyer z Poznania.


Jerzy Każmierczak, rocznik 1952, ze Swarzędza wygrał wyścig MTB w swej kategorii wiekowej.
Fot. Grażyna Kaźmierczak

Na listę zwycięzców wpisujemy: MI - Radosław Lonka (Września), MII - Robert Okrasiński (Gruszczyn), MIII - Zbigniew Junak (Choszczno), MIV - Mirosław Sokołowski (Kowary).

Organizatorami imprezy byli: Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji, Wielkopolski Związek Kolarski, Poznańskie Towarzystwo Cyklistów oraz Akcja Katolicka Swarzędz.

Swarzędzkie przełaje są poświęcone pamięci Mariana Kegela (kolarza, olimpijczyka z Meksyku), który jako pierwszy poznaniak wystartował w 1965 roku w Wyścigu Pokoju. W majowej imprezie uczestniczył cztery razy. Ścigał się na mistrzostwach świata, zmarł śmiercią tragiczną w 1972 roku. Miał zaledwie 27 lat...

Kilka słów komentarza

Marian Kegel był kolarzem. Szosowcem. Jechał cztery razy w Wyścigu Pokoju, reprezentował Polskę na mistrzostwach świata i niezapomnianych Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku. Dzisiaj w Swarzędzu jego następców, szosowców, było jak na lekarstwo. Przyjechali pasjonaci MTB - oni dziś pokazywali się w słońcu w pięknej okolicy. I oni uratowali imprezę. Jakby nie patrzeć, kolarstwo górskie zawładnęło wyobrażnią Polaków i 13 marca 2011 roku w Swarzędzu widać to było, po raz kolejny, w spektakularny sposób.

Zwycięzcy wyścigów memoriałowych

2003 - Lech Ergang (Poznań)
2004 - Lech Ergang (Poznań)
2005 - Edmund Grabowski (Gdańsk)
2006 - Edmund Grabowski (Gdańsk)
2007 - Mirosław Sokołowski (Kowary)
2008 - Bartosz Brzeziński (Poznań)
2009 - Bogdan Pszenica (Strojec koło Częstochowy)
2010 - Radosław Lonka (Września)
2011 - Radosław Lonka (Września)


 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzieży rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL