Aktualizowano: 2024-04-15
Radek Tecław w pięknym stylu
wygrał zawody XC w Chodzieży

Michał Kowalczyk - najlepszym juniorem, Zdzisław Baran - najlepszym mastersem

Ponad sto zawodniczek i zawodniczek (dokładnie 112) startowało w zawodach XC Pucharu Wielkopolski - Thule Cup 2011, które w minioną niedzielę odbyły się w Chodzieży. Poza Wielkopolanami ścigali się pasjonaci rowerów górskich z Warszawy, Tomaszowa Mazowieckiego, Gorzowa Wielkopolskiego, Szczecina, Chełmna, Gdyni i Bydgoszczy.

Mastersi w liczbie prawie 40 mieli siedem rund do pokonania. Każda o długości 3800 metrów. Oczy kibiców i znawców kolarstwa górskiego koncentrowały się na chodzieżaninie Romanie Kołodziejczyku (numer startowy 610, rocznik 1967), który tym razem miał wielką szansę, by wygrać wyścig mastersów. U siebie, na dobrze znanym terenie.

Do Chodzieży nie przyjechał ubiegłoroczny zwycięzca Rafał Chmiel (Strzelce Krajeńskie), nie zjawił sie także Radek Lonka z Wrześni, który wygrał w sposób zdecydowany rywalizację mastersów w trzech poprzednich edycjach Pucharu Wielkopolski - Thule Cup 2011: w Gnieźnie (3 kwietnia), w Wągrowcu (8 maja) i w Obornikach (29 maja).

Wygrał wyścig mastersów Zdzisław Baran ze Złotowa (rocznik 1955), choć w początkowej fazie rywalizacji na prowadzeniu byli inni zawodnicy - między innymi Roman Kołodziejczyk. Były lekkoatleta wygrał w swym życiu wiele kolarskich wyścigów, ale po raz pierwszy w Pucharze Wielkopolski - Thule Cup przyjechał jako pierwszy. Był szybszy od Romana Kołodziejczyka i innych rywali.

Zdzisław Baran w niedzielę nie ukrywał radości, że wygrał. Nie tylko w swej kategorii, ale i w otwartym boju wszystkich czterech kategorii mastersów. Złotowianin miał jesienią 2009 roku nieprzyjemny kontakt z samochodem: leżał potrącony przez auto na drodze, miał wiele problemów ze zdrowiem, w roku 2010 nie startował w maratonach MTB i zawodach XC. Ten rok jest dla rówieśnika Czesława Langa (1955) prawdziwym powrotem do kolarstwa, do sportowej rywalizacji.

Zdzisław Baran - najlepszym mastersem. Tego nie było od dziewięciu lat, od początku Pucharu Wielkopolski -Thule Cup, by w łączonym wyścigu czterech kategorii 56-letni zawodnik ograł znacznie młodszych od siebie.

Połączony wyścig elity i juniorów, osiem rund, był popisem Radosława Tecława z Bydgoszczy. Po starcie najszybciej ruszył Sebastian Swat z Poznania. Na drugiej rundzie na prowadzenie wyszedł junior (1993) Michał Kowalczyk ze Swarzędza (Mróz Active Jet), ale później 23-latek z Bydgoszczy reprezentujący Corratec Team Poznań powiększał tylko przewagę. I wygrał. W sposób zdecydowany.

Rok 2011 to dobry czas dla bydgoszczanina. W maratonach Czesława Langa i Skandii staje na podium (dystans Grand Fondo), wygrał maratony MTB w Bydgoszczy (17 kwietnia), w Gnieźnie (22 maja) i w Mosinie (5 czerwca). Ciekawe, jak pojedzie Radek Tecław za kilka dni w Kielcach, gdzie odbędą się Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym.

Drugie miejsce w wyścigu elity zajął Sebastian Swat z Poznania, trzeci był Paweł Król z Warszawy.

Wyścig juniorów zakończył się spektakularnym zwycięstwem Michała Kowalczyka przed Sylwesterem Swatem i Bartoszem Kołodziejczykiem.

W pozostałych kategoriach zwyciężali: żaczka - Joanna Golec (Jarocin), żak - Dmitrij Solomakhin (Rosja), młodziczka - Martyna Piwowar (Antonin), młodzik - Bartosz Zaworski (Września), junior młodszy - Patryk Adamkiewicz (Skórzewo), juniorka - Barbara Frąszczak (Antonin), kobiety - Joanna Teofilak (Piła), kobiety masters I - Patrycja Petroczko (Śrem), kobiety masters II - Edyta Swat (Przeźmierowo), meżczyzni masters I - Radosław Hulewicz (Środa), masters II - Roman Kołodziejczyk (Chodzież), masters III - Marek Zaworski (Września). Wyścig dzieci do lat dziesięciu wygrał Piotr Dróbka (Wągrowiec), superamatorów - Marek Zatt (Chodzież).

Udane zawody kolarzy górskich nad Jeziorem Strzeleckim zorganizowali Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chodzieży oraz ognisko TKKF "Pałuki" z Wągrowca.

Wspólny start elity i juniorów. Jechali osiem rund po 3800 metrów każda. Wygrał Radosław Tecław (401 - Corratec Team) przed Michałem Kowalczykiem (329 - Mróz ActiveJet, junior i pierwsze miejsce w swej kategorii) i Sylwestrem Swatem (314 - Swat Team, junior i drugie miejsce w swej kategorii).

Radosław Tecław z Bydgoszczy w spektakularny sposób wygrał dziś, 12 czerwca, w Chodzieży wyścig XC w kategorii elita.

Zdzisław Baran ze Złotowa (rocznik 1955) wygrał dziś podwójnie: wspólny wyścig mastersów i swą kategorię MIV. Tego jeszcze nie było w 9-letniej historii Pucharu Wielkopolski - Thule Cup, by najlepszym zawodnikiem wśród mastersów był 56-letni kolarz (rówieśnik Czesława Langa).